“Umutkent AKP’li fakirler için yapılmış”

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve partililer dün CHP İl Binası’nda bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının ana gündem maddesi uzun süredir kent...

BÜYÜT

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve partililer dün CHP İl Binası’nda bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının ana gündem maddesi uzun süredir kent gündemini meşgul eden Umutkent olayıydı. CHP’li Fahri Örengül, “Muhtemelen bu evler AKP’li fakirler için yaptırılmış” dedi

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Av. Fahri Örengül, CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, Ali Haymanalı ve Nur Naak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantının gündeminde Umutkent, Kent Konut’un icraatları ve Kartepe’ye yapılması planlanan otel ile ilgili olarak meclis gündemine giren imar değişikliği vardı. Toplantıda ilk sözü alan Yalçın Kuşkan, “Yıllardır AKP iktidarı kentimizde. Artık yapılan şeyler bir bir açığa çıkıyor. Bu konular ile ilgili arkadaşlarım sizlere gerekli bilgileri verecektir” dedi. CHP’liler bu konunun kesinlikle yargıya taşınacağını ve suçluların cezalandırılacağını söyledi.

“ŞİRKETLERİ DENETLETTİRMİYORLAR”
Umutkent ve Kont Konut ile ilgili en çarpıcı iddiaları Fahri Örengül ortaya attı. Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Fahri Örengül konu ile ilgili olarak şunları söyledi; “Büyükşehir Belediyesi 3-5 tane şirket ile birlikte çalışıyor. Bu şirketleri de tüzel kişiliklerdir diyerek bize hiçbir şekilde denetlettirmiyorlar. Bu şirketler AKP’li olduğu bilinen şahıslar tarafından denetleniyor. Yani kısacası körler sağırlar birbirini ağırlıyor. Biz bu şirketlerin ve Kent Konut’un konut yapmasına tabi ki karşı değiliz. Fakat belediyeler; ancak sosyal konutlar yapabilir. Vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleşir ve kar amacı gütmezler.

“BUNLAR KUL HAKKI YİYOR”
Kent Konut’un bütçesi tam 259 milyon lira. Bu kurumu denetleyen kişiler İsmail Civelek, Ömer Polat, İslam Yücel, Tahsin Biçer gibi AKP’li olduğu bilinen şahıslar. Tuana Evleri’nde de 3 katlı imar üzerinden vatandaşların arsalarını alıp tam 12 katlı binalar diktiler. Bunlar kul hakkı yiyor. Vatandaşın arsasını 4 misli ucuza kapatıyorlar. Bugün o Tuana Evleri 300 ile 350 bin lira arasında. Muhtemelen bu evler AKP’li fakirler için yaptırılmış. Bizim fakirlerimizin bu evleri almaya gücü yetmez. Ama onların demek ki yetiyor.

“KARAOSMANOĞLU’NUN USLUBU ÇOK ÇİRKİN”
Tüm bu olaylar patlak verince Başkan İbrahim Karaosmanoğlu basına kahpe, it gibi ithamlarda bulunuyor. Bizleri de bunun içine katıyor. Bu dünyaya her şeyden lazım demek istiyorum. Karaosmanoğlu’nun üslubu çok çirkindir. Büyük bir siyasi nezaketsizliktir. Umutkent’te kamu vicdanı sızladı. Kent Konut’a büyük yetkiler verip yerli müteahhitleri yok ederek ekonomiyi bozmaya çalışıyorlar. Büyükşehir’in Kent Konut ile ilgili aldığı bütün kararlar karanlıktır. Karaosmanoğlu bize bir şiirle seslenmişti. Ben de şimdi ona Tevfik Fikret’ten Han-ı Yağma’yı okuyacağım” ifadelerini kullandı. Örengül, konuşmasının sonunda şiiri okuyarak sözlerini noktaladı.

“RANTA HİZMET EDİYORLAR”
Fahri Örengül’ün ardından bir açıklama da Ali Haymanalı gerçekleştirdi. Haymanalı Kartepe –Maşukiye bölgesinde yapılacak olan otelin imar planlamalarını eleştirdi. Haymanalı, “Büyükşehir Belediyesi’nin uygulama imar planı değişiklikleri hızla devam etmektedir. Kartepe sınırlarında yapılması düşünülen plan değişikliği de yine mevcut planlamaları bozmak üzere rant kaygıları ile alınmış kararlardan ibarettir. Bu kentte yapılan yolsuzluklar plan tadilatları altında yatıyor. Bugün Kartepe’de zamanında vatandaştan alınarak kamulaştırılan yer, şimdi otelin otopark ihtiyacı için kullanılmak istenmektedir. Biz CHP grubu olarak her zaman böyle rantsal değişikliklerin karşısında olacağız” şeklinde konuştu.

“KENTİ YÖNETMEYİ BECEREMİYORLAR”
Toplantıda son sözü CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan söyledi. Kuşkan, “Umutkent, AKP’li yöneticiler için gerçekten umut, vatandaşlar için ise tam bir hüsran olmuştur. 100 bine aldıkları daireleri 250 bine satıyorlar. Bizim sıkıntımız bürokratların ev sahibi olması değildir. Sıkıntımız, kamu malıyla ucuza ev sahibi olup bunları fahiş karlar ile satmalarıdır. Kamu ile helalleşemezsiniz” dedi. Son olarak Başkan Karaosmanoğlu’na yüklenen Kuşkan, “Çelebi tavırlarıyla oy almaya çalışan Başkan Karaosmanoğlu’nun kimyası bu olaylardan sonra bozulmuştur. Bozulmaya da devam edecektir. Çünkü bu kenti yönetmeyi beceremiyor” ifadelerini kullandı. Kuşkan’ın konuşmasının ardından toplantı sona erdi.

18 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR