Gölcüklüler depremi unutmadı

17 Ağustos Depremi’nin 16’ıncı yıl dönümünde deprem şehitleri unutulmadı. Gölcük Belediyesi tarafından her yıl Kavaklı Sahilinde düzenlenen anma etki...

17 Ağustos Depremi’nin 16’ıncı yıl dönümünde deprem şehitleri unutulmadı. Gölcük Belediyesi tarafından her yıl Kavaklı Sahilinde düzenlenen anma etkinliği, geçtiğimiz yıllara oranla daha sönük geçti. Sahilin denize battığı noktada yapılan törenlere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, AKP Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp ve depremde yakınlarını kaybedenler katıldı.

 

Etkinlikler sönük geçti
AFAD bu yıl terör olaylarından gelen şehit cenazeleri nedeniyle programını kısıtlı tuttu. Sadece resim sergisi ve resmi törenin yapıldığı tören alanında bilgilendirme yapıldı. Anma töreninde protokol konuşmalarının ardından Dünya Kuran-i Kerim okuma birincisi Ali Tel, Kuran-i Kerim okudu. Törenin yapıldığı Kavaklı Sahilinde AFAD’ta bağlı GESOTİM her yıl açtığı deprem fotoğraf sergisini açtı. Deprem fotoğraflarının sergilendiği alanda vatandaşlar çocuklarıyla birlikte gelerek deprem gerçeğini bir kez daha gördü. Duygulu anların yaşandığı sergide vatandaşlar 17 Ağustos’u bir kez daha hatırladı.


Mehmet Ellibeş, “Şehitlerimiz hariç her şeyi geri getirdik”
Anma etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, acıların halen dün gibi taze olduğunu belirterek, “O gün yaşanan tablonun ardından bir daha ayağa kalkmanın mümkün olmadığını düşünüyorduk. 6 bin deprem şehidi, bir o kadar engelli vatandaşımız oldu. Gölcük bir anda terk edilen bir şehir oldu. Gölcük maddi kayıplarını bir bir karşıladı. Ama şehitleri geri getiremezdik. Yapılan çalışmaların artık son adımlarını atıyoruz. Kentsel dönüşüm başlatıyoruz. Depremde insanlarımızı binalar öldürdü. Hükümetin çıkardığı yasa ile kentsel dönüşüm artık hız kazanması mümkün. Tüm vatandaşlarımıza açık bir çağrımız var. Devletin ilgili birimleri sizlerin bu konuda başvurularınızı bekliyor” dedi.

 

“Belediye Başkanı olarak ben korkuyorum”
Depremden kalan binalardan dolayı korktuğunu belirten Belediye Başkanı Ellibeş, “Deprem yaşamış binaların Gölcük’te olmasından ben belediye başkanı olarak korkuyorum. Depremden önce var olan bina stokundan korkuyorum. Yeni binalarla ilgili sorunumuz yok. Eski binalarla ilgili korku ve tereddütlerimiz var. Bu korku ile yaşamak zorunda değiliz. Binalarımızı elden geçirmeliyiz. Yasadan kaynaklanan avantajları kullanmalıyız. Bir mezarda mı yoksa sağlam binada mı oturuyoruz. Buna bakmamız lazım. İlgili kurum ve kuruluşlar başvurularınızı bekliyor. Biz alt ve üst yapılarımızla yeniden yapılanmayı belli bir noktaya getirdik. Günlük yaşam aksamadan devam ediyor. Kentsel dönüşümü hızlı bir şekilde başlayarak sürdürmemiz gerekiyor. Üç bölgede kentsel dönüşüm başlaması için karar aldık” şeklinde konuştu.

 

Kaymakam Yazıcı, “Unutmayacağız, unutturmayacağız”

Belediye Başkanı Ellibeş’in ardından konuşan Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı ise depremin sadece ilçeyi değil, ülkemizi derinden etkileyen bir felaket olduğunu belirterek, “Gölcük depreminin 16. yıldönümünde hala acılarımız taze, hala yüreklerimizde yangın ve içimizde umutla bunu paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Hiç kuşkusuz ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu asrın felaketinde sadece ilçemiz değil Marmara bölgesi komple etkilendi. Ancak ne var ki bu tür doğal afetler bir şeyi ortaya çıkartıyor. Millet olarak birlik beraberliğimizi paylaşmayı yardımlaşmayı öğretiyor. Hiç kuşku yok ki bu asrın felaketinin yüreklerimizde açtığı yaraları bu ağır depresyonu bir çırpıda yok etmek mümkün değil. Bu yüzden bu etkinliklerimiz unutmayacağız, unutturmayacağız adı altında devam ediyor” dedi.

 

Kocaeli büyük işler başardı
Kaymakam Yazıcı’nın ardından konuşan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 16 yıl önce hayatını kaybeden deprem şehitlerine rahmet dileyerek, “Gölcük’te yaşanan deprem her biriniz hafızasında onulmaz acılar ve yaralar bıraktı. Her birinizin maddi ve manevi kayıpları ve şüphesiz büyük üzüntüleri oldu. Yakınlarımızı canlarımızı kaybettik ama umudumuzu kaybetmedik. Bir daha o acıları yaşamamak bu bedelleri ödememek adına yaşadıklarımızdan ders çıkartarak daha iyi bir geleceği hep birlikte inşa etmeliyiz. Bu bizden başlayarak tüm dünyayı etkilemeli. Deprem bir yeryüzü gerçeği ama bunun bedellerinin ödenmemesi bizim sorumluluğumuz ve gayretimizle ilgili. Kocaeli bu değişim ve dönüşümde büyük işler başardı. Sönen umutlar canlandı. Bugün aramızda bulunan tanıkları iradeleriyle kaybettikleri uzuvlarına rağmen bitmek tükenmek bilmeyen iradeleriyle tüm dünyaya örnek oldu. Ben her birinizin gözlerinde yer alan o acıları cenabı Allah bir daha yaşatmasın diyorum” dedi.

 

Bakan Işık: “Terörle mücadelemiz aralıksız devam edecek”
Vali Güzeloğlu’nun ardında söz alan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, depremde ve son günlerde yaşanan terör saldırılarında yaşamını yitiren şehitlere rahmet dilediğini belirterek, “7 Haziran seçimlerinin sonucunu yanlış okuyarak Türkiye Cumhuriyeti’ne kafa tutmak isteyen teröristlerin karşılığını nasıl aldıklarını hep birlikte görüyoruz. Terör unsurları bu ülkeden tamamen çıkana kadar terör bitene kadar bu mücadele aksamadan sürecek. Depremi Kocaeli’nde yaşamış bir kardeşiniz olarak o akşamı unutmamız mümkün değildir. O akşamın deprem öncesi sıcaklığını gece 03.02 anını, yaklaşık 45 saniye süren o anları ve o depremde hayatını kaybeden kardeşlerimizi unutmamız mümkün değil” dedi.


Deprem kadar dönemin idarecileri de bizi sarstı
Depremin ardından geçen 16 sene sonra can kayıplarının ve engelli duruma düşen vatandaşların acıları dışında yaralarını tamamen sarıldığını belirten Bakan Işık, “Bugün dışarıdan birisi gelse 16 yıl önce deprem geçirmiş bir şehir olarak örmez Gölcük’ü. Deprem bizi sarsmıştı. Ama deprem kadar sarsan başka bir olay da o dönemdeki uygulamalardı. Yerle bir olmuş, Gölcük, Kullar, Aşağı Yuvacık dururken o dönemin idarecileri maalesef depremi fırsat bilip dereme alakalı olmayan yerlere yardım göndermişti. Özellikle 3 Kasım seçimlerinden sonra deprem bölgesinin tamamında büyük bir çalışmalar başlattık. Bugün altyapısının tamamı önek olacak şehirlerden biri Gölcük.

 

Devlet depremden dersini çok iyi aldı

O gün depremi maalesef biz deprem sonrası ortaya çıkan durumu fırsata dönüştürememiştik ama biraz gecikmeyle de olsa bununla ilgili çalışmaları hayata geçirdik. Gölcük’e insan eliyle yapılabilecek her şeyi yapma gayretindeyiz. 99 gölcük depremi hepimize ders oldu. Ama bundan en çok ders alan devlet oldu. Bölük pörçük doğal afet kurumları vardı. Şimdi hepsi AFAD adı altında birleşti. Çok büyük bir dersin ardından bu dersi aldık. Ama artık devlet bir deprem halinde ne yapacağını biliyor. Bu noktada özellikle deprem bir tabiat olayıdır. Bu Allah’ın takdiridir. Biz ne yaparsak yapalım enerji birikmesi bir noktaya gelince deprem olacak. Depremden kaçmak mümkün değil ama depreme yönelik önlemleri almak bizim görevimiz.

 

Bilimsel çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor
Bu açıdan bunun bilimsel bir olay olduğunu bilerek biz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada bakanlığıma bağlı olan TÜBİTAK Gebze yerleşkemizde yer ve deniz bilimleri enstitümüz var. Bu enstitümüz şu anda depreme ilgili çalışmalar yürütüyor. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla kentsel dönüşüme öncü olacak deprem mastır planlarının hazırlanmasına destek veriyoruz. Yeni yerleşime açılacak” dedi. Konuşmaların ardında anma etkinlikleri Dünya Kuran-i Kerim okuma birincisi Ali Tel, Kuran-i Kerim okuması ile devam etti. Nuri AKÇAHARMAN

17 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR