KSO ‘da Çevre Kanunu Bilgilendirmesi

Kocaeli Sanayi Odası ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü işbirliğinde bölgedideki Sanayi kuruluşları temsilcilerine yönelik olarak Çevre Kanununca Alı...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü işbirliğinde bölgedideki Sanayi kuruluşları temsilcilerine yönelik olarak Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin Ve Lisanslar ve Bölgemizde bu faaliyetlerin nasıl yürütüldüğünün ele alınacağı bir bilgilendirme toplantısı dün gerçekleştirildi.
Kocaeli Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına KSO Genel Sekreter Yardımcısı Elif Bilgisu, Çevre İl Müdürlüğü İzin ve Lisans Şube Müdürü Cengiz Öztürk, İl Müdür Yardımcısı Hasan Güven, KSO Çevre sistemleri Sorumlusu Piraye Gök katıldılar. Toplantısının açış konuşmasını yapan KSO Genel Sekreter Yardımcısı Bilgisu, “Kocaeli Sanayi Odası olarak bugün İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü işbirliği ile organize edilen bir dizi bilgilendirme toplantısının üçüncüsünün “Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisansları ve Uygulamaları” konulu toplantı ile sürdüğünü açıkladı. Genel sekreter Yardımcısı Bilgisu, “ Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında yürütülen çalışmalarda, Ülkemiz çevre faslını diğer ülkelere göre ön sıralara taşımıştır. Bu faslın maliyetinin yaklaşık 60 milyar Avro olacağı düşünülmektedir. Hepimiz biliyoruz ki, Avrupa Birliği’nin Çevre müktesebatına uyum konusu, teknik olarak zor ve aynı zamanda ciddi yapısal değişimi de beraberinde gerektirmektedir.Bugüne kadar mevzuat anlamında sayıları oldukça fazla tebliğ, genelge ve de çok sayıda teknik doküman yayınlanmıştır.
Her bir yönetmelik sadece büyük sanayi tesisleri için değil, aynı zamanda KOBİ’leri de ilgilendirmektedir. Bu kapsamda Oda olarak Kamu kuruluşlarımızın da desteğini alarak üyelerimizi bilgilendirme noktasında üzerimize düşenleri yapmak arzusundayız.
Kocaeli Türkiye imalat sanayinin %13’ünü üreten bir sanayi kentidir. Dolayısıyla çevre konusu özellikle İlimiz sanayi kuruluşları yakından ilgilendirmektedir.Şunu ifade etmek isterim ki, Kocaeli sanayi odası olarak bizler 2004 yılında sanayimiz için gelecek vizyonumuzu yüksek katma değerli ve çevreyle dost bir üretim yapısına geçiş olarak çizdik. Nitekim hükümetimizin açıkladığı sanayi strateji belgesinin odağında da aynı hedef yer almaktadır.
Bu hedefe ulaşabilmek için; özellikle yatırım aşamasında sanayi odalarına sürdürülebilir kalkınmayı destekleyecek misyonların yüklenmesi gerekmektedir”
Toplantıda bilgilendirme sunumunu Çevre İl müdürlüğü İzin Şube Müdürülüğü yetkilisi Çevre Y.Mühendisi Ahmet Türküm yaptı. Türküm, “Çevre İzinleri Projesinin hukuki altyapısını 29 Nisan 2009 tarih ve 27214 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik oluşturmaktadır. Devlet Planlama Teşkilatının Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı’nda 15 nolu eylem olarak yer alan Çevrimiçi Çevre İzinleri Projesi, aynı zamanda Başbakanlığın öncelikli 11 e-devlet projesi arasında yer almaktadır “ diyerek , bu konuda bilgilendirme sunumunu gerçekleştirdi.

29 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR