Meclis’te Posco konuşuldu

İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı toplantılarının ikinci birleşimi dün Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda POSCO’nun etrafa...

BÜYÜT

İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı toplantılarının ikinci birleşimi dün Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda POSCO’nun etrafa demir tozu yayması konu oldu.

Dünyanın 4. büyük çelik üreticisi Güney Koreli Posco, Kibar Holding ile birlikte paslanmaz çelik fabrikası olarak Alikahya’ya kurulup 3 ay önce açılmıştı. CHP’li Adnan Tok, Posco’nun çevreyi kirlettiği yönünde iddiada bulunarak konuyu Meclis’e taşıdı. Tok, “Posco’dan İzmit üzerine demir tozu yağmasıyla ilgili sıkıntılar var. Bir yetkili gelip demir tozunun neticesine bakmalı” dedi.

“BAZI BACALARDA İNCELEME YAPILDI”
Konu ile ilgili cevap veren AKP Grup Başkan Vekili Celalettin Özkaraaslan, Valiliğin talimatıyla Çevre Müdürlüğü’nün araştırmalarda bulunduğunu, bazı bacalarda da incelemeler yapıldığını söyledi. Özkaraaslan, “Valimize duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Gerek açıklamaları kendileri yapacaktır” dedi.

“KOCAELİ SANAYİYE DOYDUK DEMİŞTİK”
Posco ile ilgili yorum da bulunan bir diğer isim ise CHP’li Mehmet Kaçar oldu. Kaçar, “Posco’da çevre kirliliği söz konusu olmaz dediler. Fakat insanlarda şikayet söz konusu” diyerek demir tozlarının bitkilerin üzerine düştüğü halde kimyasal ve biyolojik etkiler yarattığından bahsetti. Kaçar, “Kocaeli’nin sanayiye doyduğunu dile getirmiştik. Yeni sanayi alanları tabi ki kurulsun fakat böyle çevreye zarar veren yerler dikkate alınmalı” şeklinde konuştu.
“HIZLI TREN İLÇEYİ İKİYE BÖLDÜ”
İl gene meclisinde dile gelen başka bir konu ise Kartepe’de yapımı süren Hızlı Tren projesi oldu. Konu ile ilgili sorunları ifade eden CHP’li Erdal Baş, “Hızlı tren ilçeyi ikiye bölüyor. Proje seçim malzemesi olmadan, insanlar mağdur edilmeden yapılsın. Alt geçitler su altında. Kartepe bu sıkıntılardan ne zaman kurtulacak?” diyerek hızlı trenin bir an önce yetiştirilmesini ifade etti. AKP Kartepe Belediye Başkan aday adayı olan Fahim Kılıç, “Aday adayıyım diye sanki bana zarf atıyormuşsun gibi oldu” diyerek esprili bir dille söze başlarken, Kartepe’de ki eksikliklerin çözüleceğini düşündüğünü ifade etti.

05 Kasım 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR