Arkadaşları, Yavuz Binbaşı'nın şehit olduğu anı anlattı

Yavuz Binbaşı'nın askerinin en önünde giderken şehit düştüğünü belirten silah arkadaşları "Atak, mücadeleci, askerinin hep önünde olan bir komutandı....

Yavuz Binbaşı'nın askerinin en önünde giderken şehit düştüğünü belirten silah arkadaşları "Atak, mücadeleci, askerinin hep önünde olan bir komutandı. Jandarma Özel Harekat Timi'nde görev yapmayı gönüllü olarak kendisi istemişti. Askerin çok sevip, saydığı bir komutanımızı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Adı gibi yavuz bir komutandı" diye anlattı.

 

İşte o yazı:

Binbaşı Yavuz Sonat Güzel, Jandarma Genel Komutanlığı karargahında görev yapıyordu. Geçen yıl tayini Tunceli’ye çıktı. Jandarma Özel Harekat Timi’nde gönüllü olarak görev aldı. Operasyonlarda hep askerinin önünde yer aldı.

 

Onun bu cesur, atak hali, askerlerine karşı babacan tutumu diğer komutanlar tarafından da örnek alındı. Askerinin en önünde giderken şehit düştü. Yapraklı Mezrası’nda bir grup teröristin bulunduğu bilgisi üzerine, Tunceli Jandarma Özel Harekat Timleri’nin operasyon yapmasına izin verildi. Bu amaçla bölgeye 5 timin helikopterle gönderilmesi planlandı.

 

Tabur Komutanı Binbaşı Yavuz Sonat Güzel de ilk indirilecek timde yer aldı. Operasyon bölgesine genelde komutanlar “çevre emniyeti” alındıktan sonra indiğini hatırlatan bir askeri yetkili, Tabur Komutanı Güzel’in şehit oluşunu şöyle anlattı:

 

“Operasyon bölgesine genelde komutanlar iki - üç tim indirildikten sonra iner. Önce inen timler çevre emniyeti alır. Binbaşı Güzel’in içinde bulunduğu ilk timin helikopterden inişleri için uygun yer bulundu. Helikopterden önce komutan indi.

 

Aynı anda kendisine ateş edildi. İlk atışta komutanımız başından vuruldu. Yaralı olarak hastaneye götürüldü. Ancak müdahaleye rağmen kurtarılamadı.”

 

ADI GİBİ YAVUZ BİR KOMUTAN

Özel eğitimli Jandarma Özel Harekat Timleri genelde, teröristlerin ilk atışı sırasında vuruluyor. İlk atıştan sonra askerler aldıkları eğitim nedeniyle kısa sürede duruma hakim oluyor. Tunceli'de de Yavuz Komutan helikopterden iner inmez hedef alındı.

 

Silah arkadaşları, Tabur Komutanı Yavuz Sonat Güzel'i, "Atak, mücadeleci, askerinin hep önünde olan bir komutandı. Jandarma Özel Harekat Timi'nde görev yapmayı gönüllü olarak kendisi istemişti. Askerin çok sevip, saydığı bir komutanımızı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Adı gibi yavuz bir komutandı" diye anlattı.


ŞEHİT ŞİİRİ

Arkadaşları sosyal medyada şehit Binbaşı Yavuz Sonat Güzel'in bölgede katıldığı bir operasyondan dönerken çekilmiş fotoğrafını şu şiirle paylaştı:

 

Hayat bu,

Bir varmış bir yokmuşsun,

Sanki hiç olmamışsın,

Hiçbir anneyi gecenin bir yarısı bir tekmede uyandırmamışsın

Hiç ateşler içinde yanarken bir babayı gözleri yaşlı bırakmamışsın

Sanki hiç ağlamamışsın,

Hiç mum ışığında ödev yapmamışsın gibi,

Öğretmenin hiç kulağını çekmemiş,

Hiç aşık olmamışsın gibi…

Hayat bu

Ha olmuşsun ha olmamışsın

Sanki hiçbir kadını dul bırakmamışsın,

Hiçbir evladı babasız koymamışsın gibi,

Yağmur altında düşmanın böğrüne yürümemişsin

Gözü pek, fena deli,

Hiç hayal kurmamışsın sanki,

Sanki deniz kıyısında emeklilik düşleri sana haram gibi,

Ardında kalanları hiç düşünmemişsin gibi,

Ağlattığın akranlarını,

Hiç yan gelip yatmamışsın,

Hiç dert yanmamışsın gibi,

Binbaşım,

Sanki hiç yaşamamışsın gibi,

Kahpe paslı bir kurşun,

Maliyede kaydı yedi buçuk lira,

Tüm hayallerinin bedeli…

Oldu mu şimdi peygamberin arkadaşı?

Oldu mu şimdi?

28 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR