IŞIK “Fatih Projesi’de yerli üretim hedefliyoruz”

AK Parti Kocaeli Milletvekili TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Sözcüsü Fikri Işık 12 yıllık zorunlu eğitim ile ilgili kanun teklif...

BÜYÜT

AK Parti Kocaeli Milletvekili TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Sözcüsü Fikri Işık 12 yıllık zorunlu eğitim ile ilgili kanun teklifini ikinci bölümü üzerinde Komisyon adına genel kurulda konuşma yaparak Fatih Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu
Işık Katsayı adaletsizliğinin kaldırıldığını söyleyerek başladığı konuşmasında “Geçmişte yerli uçak ve otomobil üretimi sekteye uğratıldı” dedi ve sözlerinin devamında “Nuri Demirağ, Türkiye'nin ilk uçak sanayisini kuruyor hem de İstanbul'da Beşiktaş'ta kuruyor. Üzerine gidiliyor, dünyadan sekiz tane sipariş alınmış, dünyadaki siparişler iptal ediliyor, Türk Hava Kurumu’nun aldığı siparişler iptal ediliyor ve Nuri Demirağ batırılıyor. Bugün bir Amerika, savunma sanayine verdiği destekle, devlet ihtiyaçlarını savunma sanayi aracılığıyla karşıladığı için bugün süper güç hâline geldi, bunu sizler çok iyi biliyorsunuz” dedi. Daha sonra da 1960 yıllarda yerli otomobil yapmamızı engellediler.
DİJİTAL ÇAĞIN EFENDİLERİ OLALIM
FATİH Projesi'nde özellikle şu anda dünya bir dijital çağı yaşıyor. Dijital çağda çok önemli teknolojik devrimler oluyor. Eğer Türkiye olarak biz geçmişte uçakta ve otomobilde olduğu gibi dijital çağı da mı acaba ıskalayacağız, uzaktan bakacağız, yoksa dijital çağın efendilerinden biri mi olacağız? Temel soru budur. Bu bir millî davadır. Türkiye'nin tablet bilgisayara ihtiyacı var. Türkiye'nin tablet bilgisayar markasına, yerli bir tablet markasına ihtiyacı var. O zaman eğer biz yavrularımıza bu tableti vereceksek bunu bir yerli malı olarak üretelim ve verelim.
YERLİ MALI TABLET ALABİLMEK İÇİN
İHALE KANUNU’NU UYGULANMAYACAK
Eğer bir ihalede, Kamu İhale Kanunu'na tabi ise yerli malıyla, yerli üretim ile yabancı üretim arasındaki fiyat marjı en fazla yüzde 15 olabiliyor. Yüzde 15'i geçtiği zaman siz mecburen yabancıyı dikkate almak zorundasınız. Biz devlet olarak ihtiyacımızı bir yerli firmadan karşılamak ve Türkiye'nin yerli bir tablet markası oluşturmasını istiyorsak bunu Kamu İhale Kanunu kapsamının dışında tutmak zorundayız. Bunun için geçmişte otomobilde olduğu gibi geçmişte uçakta olduğu gibi Türkiye'nin bu sektöre girmesini istemeyen, yabancı firmalar, bu yüzde 15 avantajını çok daha fazla aşarak çok daha fazla aşarak çok daha ucuz teklif verirler. "Siz niye uğraşıyorsunuz, biz sizin tabletinizi sağlarız." derler ve Türkiye tarihî bir fırsatı, dijital çağa hükmeden, dijital çağın efendisi olması fırsatını kaçırır ve bizim çocuklarımız o zaman işte bizi hiç de hayırla anmaz.
Bu proje Kamu İhale Kanunu'nun dışına çıkarılıyor ancak ihalenin usulünü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı birlikte belirleyecek” şeklinde konuştu.
Işık sözlerini “Kararın çok doğru olduğunu ve ülkemizde bunu yapanların ileride alkışlanacağını ifade ediyorum” şeklinde tamamladı.

31 Mart 2012 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR