Tavşancıl’da tarihi evler restore ediliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Dilovası Belediyesinin iş birliğiyle Tavşancıl’da zamanla yapı özelliği bozulmaya yüz tutmuş tarihi yapıları bir bir...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Dilovası Belediyesinin iş birliğiyle Tavşancıl’da zamanla yapı özelliği bozulmaya yüz tutmuş tarihi yapıları bir bir restore ediyor. Aslın uygun olarak restore edilen yapılar kente kazandırılarak tarihin içinde yenilenmiş olarak tekrar yerini alıyorlar.

 

TAŞ MALZEMENİN YENİDEN KULLANIMINDA AZAMİ DİKKAT

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, ilçedeki kültür ve tarihi mirasa sahip çıkmak için Büyükşehir Belediyesiyle birlikte yapılan çalışmaların önemli bir noktaya geldiğine değinerek “Aslına uygun olarak inşa edilen tarihi evlerin yapı kalıntısının sökümü yapıldıktan sonra taş malzemenin yeniden kullanım için azami önem gösterilmektedir. Tarihi evlerdeki Parsel yıkıntı ve molozdan temizlendikten sonra rekonstrüksiyon projesinde önerilen kotlara getirilerek aslına uygun bina temelleri radye olarak yapılan yapının büyük bir kısmını ahşap elemanlar oluşturuyor.  Yapılan tüm restorasyon işlerinde binaların kapı, pencere doğramalarında, merdiven, tavan kaplaması 1. kat döşemesi ve dış cephesinde ahşap malzeme kullanılmaktatır” dedi.

 

TAVŞANCIL ŞAHA KALKACAK

Başkan Toltar daha sonra şöyle devam etti “Bir plan dâhilinde yapılan çalışmalar neticelendiğinde Tavşancıl’ımız tarihi alanda şaha kalkacaktır.  Restore edilen binalar ile çevre düzenlenmesinin tamamlanması yöre kültürünün tanıtılması ve turizm açısından önemlidir” dedi.

10 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR