65 yaş üstünü ücretsiz taşımayana ceza!

          65 Yaş ve üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmasına ilişkin Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği,...

 

 

 

 

 

65 Yaş ve üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmasına ilişkin Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği, 04.03.2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik hükümlerinin uygulanması sırasında vatandaşların karşılaştıkları sorunları çözmek amacıyla, aşağıda belirtilen tedbirler alınmıştır.

1-   65 yaş ve üstü vatandaşlar işlemleri için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat edecekler ve tüm işlemler ilgili müdürlük tarafından gerçekleştirilecektir.

2- Yönetmeliğe göre bu haktan yararlanmak isteyen vatandaşlar, nüfus cüzdanı veya Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığından alacağı 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kartını ibraz etmeleri yeterli sayılacak, başka bir belge istenmeyecektir.

3- İlgili kurumlar, belediyeler ile belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketler, ücretsiz ve indirimli seyahat hakkının kullanılması ile ilgili olarak gerekli tedbirleri alacaklardır.

4- Toplu taşıma araçlarından ücretsiz veya indirimli yararlanmak amacıyla gerekli belgenin ibraz edilmesi halinde, belediyeler, belediyeler tarafından kurulan şirketler, birlik, müessese ve işletmeler veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs veya şirketler tarafından ücretsiz veya indirimli seyahat hakkı sağlanacak, bu hak herhangi bir gerekçeyle engellenmeyecektir.

5- Yönetmeliğe göre, indirimli veya ücretsiz seyahat hakkından yararlanacak 65 yaş üstü vatandaşların bu haktan yararlanmalarını engelleyen işletmeler için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetkilileri, ilçe belediye zabıta müdürlükleri ile kendilerine müracaat edilmesi halinde emniyet ve jandarma birimleri, gerekli evrak tanzimi yaparak konuyu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına iletecek, yapılacak inceleme neticesinde tutanak düzenlenerek idari para cezası uygulanmak üzere ilgili mülki idare amirliklerine intikal ettirilecektir.

6- Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ilçe belediye başkanlıkları, emniyet ve jandarma birimleri şehir içi ulaşım için yetki verilen özel şahıs ve şirketleri denetleyecekler, Yönetmeliğe uygun hareket etmeyenler hakkında gerekli yasal işlemleri başlatacaklardır.

03 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

ALPEREN - Yuvacık hattı zaten hep sorun.Kent kart uygulamasınada karşı çıkmışlardı.Zaten halk otobüs ücretleride diğer hatlara göre çok pahalı.Büyük şehir belediyesinden isteğimiz tranvay hattını Yuvacık'a kadar götürmesi ve halkı bu otobüscülerin elinden bir an evvel kurtarmalıdır...

Yanıtla . 0Beğen 03 Haziran 17:54
01

vatandaş - Babanızın arabasıya istediğiniz gibi konuşun.Yolda giderken bir vatandaşı kendi arabanıza alıyor musunuz acaba!

Yanıtla . 0Beğen 03 Haziran 17:54
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR