Aygün: AK Parti bir üniversite ise, doktora yapmış vaziyetteyim

AKP Milletvekili aday adayı Zeki Aygün, “9 yıldır Ak Parti içindeyim. İl başkanlığı yaptım. AK Parti bir üniversite ise, doktora yapmış vaziyetteyim....

BÜYÜT

AKP Milletvekili aday adayı Zeki Aygün, “9 yıldır Ak Parti içindeyim. İl başkanlığı yaptım. AK Parti bir üniversite ise, doktora yapmış vaziyetteyim. Bundan sonra milletvekili olarak partime hizmet vermek istiyorum” dedi.

AKP İl Başkanlığı’ndan istifa ederek milletvekili aday adayı olan Zeki Aygün, ilçe teşkilatlarını ziyaret ederek, seçim çalışmasını sürdürüyor.
Aygün, milletvekili temayül yoklamasına girmeyecek.
Aygün, bundan sonra milletvekili olarak partisine hizmet etmek istiyor.
Aygün’e yaptığı çalışmaları ve bundan sona yapacakları sorduk.

İl başkanlığından istifa edip milletvekili adayı oldunuz. İl başkanlığı döneminizden bahseder misiniz?
Her şeyden önce siyaseti değerlendirirsek AK Parti öncesinde siyasetle ilgim yoktu. AK Parti’de siyasete girerek bunun hazzını yaşadım. AKP’de icra görevinde olduğum sürece, milletvekili aday adayı olacağım düşüncesiyle gelmedim. Siyasette tecrübeyi AK Parti’de yaşadık. Bizden önceki arkadaşlarımızı örnek aldık. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’den örnekler aldım. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve AK Parti Milletvekili Fikri Işık’tan çok şey öğrendim. Detayını ilkelerini iyi öğrendik. Fikri Işık’ın kişiliğimle örtüşen çok yönleri vardı. Aldığımız bu görevi güzel bir şekilde yapmaya çalıştık. Zaten başbakanımız belgeyi bize verirken işini sıkı tut, karşında güçlü bir muhalefet var demişti. O dönemde Sefa Sirmen CHP’nin il başkanıydı. Ben de işimi sıkı tuttum. Fikri Bey’in bana dediği bir şey vardı, sen bu partinin il başkanısın, ama sen bu partinin her şeyden önce ağabeyisin ”diyordu.

BÜYÜKŞEHİR DAHİL 13 DEDİK
İl başkanı olduktan sonra, Fikri Işık’ın tavsiyesine uyarak ağabey il başkanı oldum. Birlik ve beraberlik olmadan başarı yakalanmaz. Hiyerarşi olmadan ne olduğunu daha evvelden gördük. Aynı düşüncedeki insanlarla siyaset yaparken bu önemliydi. Siyasette ilk önce amacınızı iyi belirlemek lazım. İnsanların bir birini sevmesi sayması lazımdı. 49 arkadaşımızla güzel bir birliktelik sağladık. 2009 yerel seçimlerine girmeden evvel bize soruldu, kaç belediye alırsınız? dediler. Biz de Büyükşehir ile birlikte 13 dedik. Herkes bizi tiye aldı. Muhalefet bize dilin kemiği yok dedi. Biz bunu söylerken teşkilat içinde 8 yıldır görev yaparak geldim. Gücü iyi biliyorum. Bakış açısını iyi biliyorum. O arkadaşlarımızla yol yürüdük herkes gönüllü. Katılınca sorumlu oluyorsun. Ufak tefek hatalarımız oldu. İnsanız, hatalarımız oluyordur. Siyaset insan için yapıldığı için aynı yolu yürüdüğümüz arkadaşlarla gerçekleştiriyorsunuz. Sorunlarda tüzüğün devreye girmesi en son yapılacak şeydir. Bunlar siyasette yumuşak politika sert politika söylüyorlar. Oysa insanların bir hatasından dolayı kesip atmak, hiç doğru değil. Ben hep bunu söyledim. Doğruyu gösterecek şekilde ağabeylik ve büyüklük yapmak yolunu tercih ettim. En doğrusu buydu. 13 belediyenin 13’ü bizde. Seçimde sadece Karamürsel Belediyesi’ni kazanamamıştık. Başbakanımız bu görevi bana verdi ve sen hallet bu işi dedi. Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ile görüştük ve belediye başkanının da mehili vardı. Teklifimizi kabul etti. 12 Eylül Referandumundan başarı ile çıktık. Yüzde 61’lik bir oran yakaladık. Arkadaşlarımızın bana başkanım sizi artık daha farklı bir kulvardı görmek istiyoruz dediklerinde, bende maraton koşusunun her kulvarında yer aldığım için, bu düşünce ile hareket ettim ve milletvekili olmak için şansımı denemeye karar verdim.

Milletvekili aday adayı olmaya ne zaman karar verdiniz?
Her şey nasip meselesi. Zamanı geldi. Genel merkez ocak ayı başında yazı gönderdi. 15 Ocak’a kadar istifa etsin denildi. İl başkanlarımızı kaybetmek istemiyoruz dediler. Partide belli bir süre hizmet, iki veya üç yıl il başkanı olmak, iki seçim görmüş olmak gibi ilkeler konuldu. Altı ay evvel atanan arkadaşlar biraz daha hizmet etsinler daha sonraki süreçlerde aday gösterilirler diye konuşuldu. Teşkilatlarda yükselme kapılarının önünü kapatmakta iyi değildir. Üst kulvara geçme insanlara farklı bir dinamizm meydana getirir. Herkes düz asker olsa, insanların hevesi söner. Yükseltmek lazım. Biz gerçi bir dönem il başkanlığı yaptık, ama önceki görevlerim dahil 9 yıldır parti içindeyim. Aktif olan bir insanım. AK Parti bir üniversite ise, doktora yapmış vaziyetteyim. Bundan sonra milletvekili olarak partime hizmet vermek istiyorum.

İl Başkanlığı döneminizde unutamadığınız anı var mı?
Hiç unutmadığım anı şu oldu. Her zaman anlatacağım bir şey. Bir gün partide oturuyorum. Partiler iş bulma kurumu değildir, ama işsizlikten dolayı çok kişi gelir ve yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bir gün genç bir bayan gelmişti. Bana başkanım ben evliydim, ekonomik nedenden dolayı ayrıldık. Biz büyük bir hata yapmıştık, aklımız başımıza geldi. İş bulursak bu yuvayı tekrar kuracağız, bize bu konuda yardım eder misiniz?” dedi. Benim o gün elimin altında bir talep vardı. O gün geldi işi aldı. O günkü mutluluğu hiç unutamam. Bunlar güzel şeyler. İnsanlara yardımcı olmak çok güzel bir duygu.

2011 genel seçimleri önemli neden?
Türkiye statüko içinde geri kalmış bir ülke olarak bırakıldı. Halkın yararına karar aldığınızda halkın seçtiği iradeyle yasamanın yapmış olduğu kanuna 411 vekilin kararına bir kaç kişilik Anayasa Mahkemesi kamu yararına değildir diyerek iptal edebiliyordu. Demokratik ülkelerde görülmeyen bir hadise. 2-B yasası buna örnektir. Bu yasa kamu yararınaydı. Ama muhalefet Anayasa Mahkemesi’ne itiraz edince, mahkeme de yasayı iptal etti. Burada asıl amaç AK Parti’yi kötülemekti. Bu anlayışların artık kırılması lazımdı. CHP, Ergenekon’un avukatlığını yapıyor. Ak Parti iktidar olunca, yine sivil anayasayı yapacak. 2011 genel seçimleri istikrarın devamı için önemli.12 Eylül 2010 demokrasiye geçisin ilk adımıydı. 12 Haziran tam demokrasiye geçiştir. Yine istişare ile biz bunu yapacağız.

Kocaeli’den kaç milletvekili çıkarmayı hedefliyorsunuz?
İnsanların oyuna ipotek koyma gibi bir şey söz konusu değildir. Yapılan son genel seçimlerde 9 vekilden 6’sını aldık. Şimdi milletvekili sayısı 9’dan 11’e çıktı. İki ilaveden birini almak asli görevimiz. 8 vekile bağlayacağız.

Milletvekili adaylığında liste sıkıntısı yaşanır mı?
Yeni il başkanımızı nasıl destekliyorsak, yine aynı şekilde destekleriz. Koltuk 11 tanedir, veyahut 8 tanedir. Kurallar vardır. Herkes görevini yapar. Vatandaşa ve teşkilata sorulur, öyle karar alınır aday belirlenir. Hizmet yapmış ter dökmüş rüştünü ispatlamış insanların geçmişi önemlidir. Kavga olmaz. Ak Parti’de liste sıkıntısı yaşanmaz.

22 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR