AKP kulislerinde, bu senaryolar konuşuluyor!

1 Kasım genel seçimleri öncesinde AKP büyük kongre kararı aldı. 12 Eylül tarihinde yapılan 5’inci olağan kongresinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tek ada...

1 Kasım genel seçimleri öncesinde AKP büyük kongre kararı aldı. 12 Eylül tarihinde yapılan 5’inci olağan kongresinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tek aday olarak kongreye katıldı. Merkez Karar Yürütme Kurulu’nda kimin olacağı günler öncesinden konuşuluyordu. Bu isimler arasında Bilim Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Nihat Ergün’ün adının yanı sıra Bakan Fikri Işık’ın da adı geçiyordu. Ancak beklenenlerin tam tersi oldu. AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün genel merkezde görev alan isim oldu.


AYGÜN 1282 OY ALDI

Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda yapılan AKP 5. Olağan Büyük Kongresi'nde gerçekleştirilen MKYK oylamasında en az oyu 1231 ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu aldı. En yüksek oyu ise Kahramanmaraş eski İl Başkanı Mehmet Doğan ile ilk olarak 2011 seçimlerinde milletvekili olarak seçilen ve son olarak 7 Haziran seçimlerinde yeniden listeye giren Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün aldı. Aygün’ün aldığı oy 1282.


1353 GEÇERLİ OY KULLANILDI

İki isim için de 1292 delege oy kullandı. Adı genel başkanlık için geçen Binali Yıldırım 1259 oy alırken; en yüksek oyu alan isimlerden biri de eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek oldu. Çiçek, 1286 oy aldı. Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak ise 1257 delegenin oyunu aldı. 1353 geçerli oyun kullanıldığı kongrede Ahmet Davutoğlu, geçerli oyların tamamını alarak AKP'nin Genel Başkanı seçilmişti.


KARAOSMANOĞLU YEDEKTE

MKYK, Merkez Disiplin Kurulu ve Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyelikleri için yapılan seçim tamamlandı. 50 kişilik MKYK'da Kocaeli'den Zeki Aygün yer aldı. Yedek listede ise Kocaeli'den iki isim daha yer aldı. AKP eski Gençlik Kolları Genel Başkanı İsmail Karaosmanoğlu yedek MKYK listesine seçildi. Karaosmanoğlu’ndan sonra Gençlik Kolları Genel Başkanlığını yapan Gölcüklü Zafer Çubukçu da yedek listede.


DENGELER BOZULACAK GİBİ

AKP’de Zeki Aygün’ün MKYK üyeliğine girmesi sonrasında 1 Kasım’da yapılacak olan seçimlerde yeniden aday gösterilmeyeceği yönündeki görüşlerin yanı sıra yerini garantiledi gözüyle bakanlar da var. İlimizden birçok isim AKP’de listeye girebilmek için mücadele ediyor. Özellikle Karadeniz siyaseti yapanların ağırlıkta olduğu kentte Aygün’ün liste dışı kalması bir çok dengeleri bozacak gibi duruyor.

 

YILMAZ’A KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

AKP’nin 5’inci olağan büyük kongresinde Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, 50 kişilik MKYK üyeliğine girdi. MKYK ilk toplantısını dün akşam yaptı. AKP kulislerinde ilginç senaryolar var

 

Aslen Rizeli olan Aygün’ün liste dışı kalması durumunda bu bölgeden birçok ismin nasıl bir tavır içerisinde olacağı merak ediliyor. Karadenizli isimlere bakıldığı zaman Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz’ın da listede olmasına kesin gözle bakılıyor. Bu sayede bir dengelemeye gidilebilir. Öte yandan AKP’nin milletvekili aday listesi içerisinde doğu kökenli bir ismin yer almasına kesin gözle bakılıyor. Bu ismin de Dilovası eski Belediye Başkanı Cemil Yaman olabileceği söyleniyor.

 

KANDIRALI İNCE’NİN İSMİ DE ÖN PLANDA

Cemil Yaman hatırlanacağı üzere Dilovası’nda yeniden belediye başkan adayı gösterilmemişti ve İzmit Belediyesi’nde danışmanlık yapıyordu. Doğulu bir isim olarak Yaman’ın ismi ön planda gibi duruyor. İlimizin her yerinde olan Kandıralılar kendilerine yakın bir ismin milletvekili olmasını istiyor. Uzun zamandır kent siyasetinden uzak tutulan Kandıralılar bu sefer tepkilerini üst seviyede göstermeye başladılar. İlçeye yakın isimler AKP’nin üst düzey yöneticileriyle temasa geçmeye başladı. Kandıralı bir isim olarak Şener İnce’nin adı ön plana çıkıyor.

 

KATIRCIOĞLU BAŞKA İLE KAYDIRILABİLİR

AKP’de belki en fazla tartışılan isimler arasında Radiye Sezer Katırcıoğlu geliyor. Partinin kuruluşundan bu yana AKP’de olan Katırcıoğlu 7 Haziran seçimleri öncesinde kimilerine göre sürpriz kimilerine göre beklenen bir durum olarak listenin ikinci sırasında kendisine yer buldu. Partililer özellikle Katırcıoğlu’nun başka ile kaydırılmasını istiyorlar. Kandıra ve Karamürsel ilçelerinden gereken desteğin alınmamasının altında da buraları temsil eden bir ismin olmaması olarak gösterildi.

 

YENİ PARTİ Mİ?

AKP’de diğer önemli durum ise Nihat Ergün. Partinin önemli isimlerinden olan 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Nihat Ergün yeni dönemde AKP içerisinde görev alamadı. Bu isimler yapılan kongreye de katılmadı. 1 Kasım genel seçimleri sonrasında Genel Başkanlığını Abdullah Gül’ün yapacağı yeni parti için start verileceği iddia edildi. Bu iddiaların ne kadar doğru olduğunu zaman gösterecek.        


SP İLE İTTİFAK

1 Kasım seçimleri öncesinde AKP ile SP arasında ittifak görüşmeleri başladı. Bu görüşmelerde önemli bir mesafe alındı. SP cephesinden 20 milletvekili istenirken AKP bu konuda temkinli davranıyor. Bazı illerden yer isteyen SP de özellikle ilimizde 7’nci sırasının kendilerine verilmesini talep ediyor. AKP bu konuda henüz kararını vermiş değil.


BİRİNCİ KİM OLACAK?

AKP’de 1 Kasım seçimlerinde listenin birinci sırasında kimin olacağı merak ediliyor. Eski Bakan Nihat Ergün ve mevcut Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın isimleri birinci sıra için geçiyor. Eski Bakan Ergün’ün listede yer alması durumunda ikinci sıraya Bakan Fikri Işık’ın gelmesi beklenmiyor. Ergün’ün listede yer almaması durumunda parti içerisinden kopacağı yorumları yapılıyor.  Serkan BORLAK

13 Eylül 2015 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ahmet balcı - düne kadar ak partri düşmanı bir sendikanın ( sendika da yetkili sendikanın 1/4 üye sayısına sahip) kocaeli il başkanlığını yapıp şimdi ak partiden milletvekili adayı ol... yemezler...

Yanıtla . 0Beğen 13 Eylül 15:28
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR