FKF’den İzmit’te panel

Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) tarafından Eğitim-Sen lokalinde düzenlenen panelde, Orkun Saip Durmaz, laikliğin çeşitli türleri ve sınıf mücadeles...

Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) tarafından Eğitim-Sen lokalinde düzenlenen panelde, Orkun Saip Durmaz, laikliğin çeşitli türleri ve sınıf mücadelesi ile olan bağlarını, Doğan Ergün ise emperyalizm ve kapitalizmin kriz nedenlerini, mülteciler sorununu ve laiklikle emek eksenli mücadelenin kesişmesinin önemini anlattı.

 

“KAMUYU DÖNÜŞTÜRMEK”

Orkun Saip Durmaz, laikliği kategorize ettiği “Devrimci, statükocu ve Anglo Sakson laiklik” başlıkları altında tarihsel, siyasi ve gündeme ilişkin örneklemelere yer vererek şunları söyledi: “Cumhuriyet, adım adım laiklikten uzaklaşan bir yol çiziyor. Kamuyu dönüştüremeden toplumu laik kılamazsınız. Avrupa, Ortaçağ karanlığını, Rönesans ve Reform gibi ilerici hareketlerle üzerinden attı. Ortadoğu’nun, yaşadığı siyasi ve ekonomik krizi nasıl üzerinden atacağı, halkın mücadelesiyle belirlenecek. Buradan çıkacak siyaset de, tarihin akışında belirleyici bir rol oynayacak”

 

“EMPERYALİZMİN, KAPİTALİZMİN KRİZLERİ”

Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde sermayenin kriz yaşayarak sıkıştığı dönemlerin devrimci dönemler olduğunun altını çizen Doğan Ergün, “Talep-arz arasındaki ilişkiler, emperyalizmin, kapitalizmin krizinin nedenidir” dedi. Ergün, mülteci sorununa da değinerek “Bildiğimiz dünya tarihinin en büyük göçüyle karşı karşıyayız. Bu rakamlar Türkiye’nin sosyolojik ve demografik yapısını değiştirecek düzeydedir” dedi. Ergün, laikliğin emek mücadelesiyle birleşmesinin çok değerli olduğunu da sözlerine ekledi. Durmaz ve Ergün, daha sonra katılımcıların sorularını da yanıtladı.

30 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR