1 yılda bin 800 ton tıbbi atık bertaraf edildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ tıbbi atıkların bertarafı konusunda da Kocaeli’ye hizmet vermeye devam ediyor. Bu amaçla il sını...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ tıbbi atıkların bertarafı konusunda da Kocaeli’ye hizmet vermeye devam ediyor. Bu amaçla il sınırları içerisinde 579 noktadaki sağlık kuruluşuna ulaşan ekipler, 2012 yılı içinde yaklaşık 1800 ton tıbbi atığı toplayarak bertaraf etti.

PATOLOJİK ATIKLAR YAKILIYOR
Sağlık kuruluşlarınca üretilen tıbbi atıkların çevreye zarar vermeden kaynağında toplanması, taşınması, depolanması ve bertaraf edilmesi konusunda yürütülen çalışmalar, çevre ve toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Lisanslı tıbbi atık taşıma araçlarıyla geçen yıl toplanan atığın yaklaşık 13 bin tonunu patolojik atıklar oluşturuyor. Enfeksiyon yapıcı etkenleri taşıdığı bilinen veya taşıması muhtemel olan bu atıklar yakma tesisinde direkt olarak yakılmakta, diğer atıklar ise sterilizasyon tesisi ile zararsız hale getirilmektedir.

DİĞERLERİ STERİLİZASYON TESİSİ’NE
Özel ambalajlar içerisinde toplanarak lisanslı araçlarla İZAYDAŞ’taki Sterilizasyon Tesisi’ne getirilen tıbbi atıklar, burada özel bir işlemden geçiriliyor. 160 derece sıcaklıktaki buhar ve 5 bar basınç altında 45 dakika süresince tutulan atıklar, sterilize edilmiş, zararlı etkilerinden arındırılmış hale geliyor. Tıbbi atıklar bu işlemden sonra parçalanıp evsel atıklarla beraber depolanıyor.

579 SAĞLIK KURULUŞUNDAN
İl genelinde tıbbi atık toplanan kurum/kuruluş sayısı geçen yıl 579 olarak gerçekleşti. Tıbbi atıkların üretiminde ilk üç sırayı devlet hastaneleri, özel hastaneler ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi alıyor. Bu hastaneleri, diyaliz merkezleri, özel tıp merkezleri, askeri hastaneler, laboratuvarlar, aile sağlığı merkezleri, ağız ve diş sağlığı merkezleri, acil servis hizmetleri, muayenehaneler, evde bakım hizmetleri, sağlık birim ve merkezleri ile daha pek çok sağlık kuruluşu izliyor.

16 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR