MHP’de tartışmaların ardından Başkanlığı’na atanan Yalçınöz:

MHP’de İzmit İlçe eski Başkanı Kaan Dilmen, parti içerisinde olağanüstü kongre yapılması için muhalefete destek vermesi sonrasında görevinden de isti...

MHP’de İzmit İlçe eski Başkanı Kaan Dilmen, parti içerisinde olağanüstü kongre yapılması için muhalefete destek vermesi sonrasında görevinden de istifa etti. Bu istifa sonrasında MHP genel merkezi tarafından İzmit İlçe Başkanlığı görevine üst kurul delegesi ve ilçe başkan yardımcılarından olan Ahmet Yalçınöz atandı. Yalçınöz, göreve gelmesinin ardından ilk röportajını gazetemize verdi.

 

Göreve gelmeniz sonrasında neler yaşadınız?

Tabii heyecanlıyım. Heyecandan daha çok yıllarca hizmet ettiğim teşkilatımda benim için geldiğim en yüksek makamdır. Partiye üye olabilmek için 18 yaşını bekledim. O zamandan bu zamanlara geldik. Cedit Mahalle Başkanlığından ilçe başkanlığına geldim. İzmit İlçe eski Başkanı Sait Yıldırım’dan başlayan süreçle birlikte birçok kademede görev yaptım. Sevinçliyim, heyecanlıyım ve tecrübemle bu süreci aşacağım. Herhangi bir stresim yok. Aldığım siyasi terbiye sayesinde bunları aşacağım. Herhangi bir şey yaşamayacağım. Başarılı olacağıma inanıyorum.

 

“YAPI DEĞİŞMELİ”

İzmit’te oluşan yapının değişmesi gerekiyor. Siyaset sahnesinde büyüğüm diyebileceğin çok isimle birlikte çalıştım. Kemal Köse, Cumali Durmuş hepsi ağabeyimdir, büyüğümdür. Aydın Ünlü’nün il başkanlığı Kocaeli’ye renk getirmiştir. Bu zor dönemde Kocaeli teşkilatları çalışmalarına devam ediyor.

 

İllerdeki teşkilatlar kapatılıyor, ama burası kapanmayacak. Başarılı bir teşkilatımız var. Siyasetin ana temeli insandır. İnsana ulaşırsanız başarılı olursunuz. Başaralı olamazsanız kendi başınıza kalırsınız. Birkaç kişiyle birlikte siyaset yapmaya çalışırsınız. Herkese kapıların açılması gerekiyor. Burada şunun bunun adamıyım derseniz oraya kimse gelmez. Kendi başına kalırsınız.

 

Kapanan illerin gerekçesi nedir?

Bu teşkilatların birçoğu muhalefete destek verdikleri için kapatıldı. Bizim burada da ilçe başkanı Kaan Dilmen’in istifa etmesi sonrasında kısa süreli bir kapanma yaşandı. Atama yapılmasıyla teşkilat yeniden açılmıştır. Genel merkezin takdiri sonrasında teşkilatlar kapatılıyor. Genel merkez bünyesinde yapılan değerlendirme sonrasında bu karar verilmiş.

 

İzmit İlçe eski Başkanı Kaan Dilmen’in istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence çok mantıklı bir karar altı Kaan Bey. Çünkü kurultay için verdiği bir imza var. Teşkilatın önünü açmak için çok uygun bir harekette bulundu. Yoksa sıkıntılar yaşanırdı. Kendisi de sıkıntıya düşerdi. Teşkilat çalışamaz duruma gelebilirdi. Ama yaptığı hareket onurlu bir davranış olmuştur. Bende kendisinden bunu beklerdim. Muhalefet kanadına destek vermesi bence doğru değil. Bana danışmış olsaydı kendisini ikna edebilirdim. Fakat kendi verdiği karara saygı duyarım. Ancak Kaan Bey değerli bir insandır. Muhalefete desteğinin sebebini bilmiyorum.

 

1 Kasım seçimleri sonrasında MHP’ye operasyon mu yapılıyor?

Evet, işin gerekçesi bu aslında. 1 Kasım seçimlerinin hemen arkasından bir süreç başlatıldı partimize yönelik olarak. Bir hafta bile beklemediler. Ama MHP hiçbir ayak oyununa gelmez. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli çok akıllı bir kişidir. Tam devlet adamıdır ve bunu ispat etmiştir. Her yaptığımız görüşmede aklımda olan birçok konuya cevap vermiştir. Aklım da şüphe kalmamıştır. Beni ikna edecek, inandıracak, aklımda hiçbir şey kalmayacak şekilde cevaplamıştır. Beynimizi okuyor adeta.

 

Bu zamana kadar söylediklerinin hepsi çıktı. Bu olacakları bize söylemişti. Teşkilatı uyarmıştı. Ama arkadaşlarımız ne hikmetse farklı bir duruş sergilediler. Teşkilat mensubunun Genel Başkan Devlet Bahçeli’yi sevmiyorum deme şansı yoktur. İstemiyorum deme şansım yoktur. Çünkü Genel Başkanım Bahçeli’nin buradaki eli, ayağı, kolu bizleriz. Sen kalkacaksın, “Tek başına iktidar ya da koalisyon kurulmuş olsaydı her şey çok güzel olacaktı. Şimdi durum bu oldu ve istemiyorum” diyeceksin. Böyle bir şey olmaz.

 

Sosyal medya üzerinden ülkücülerin birbirlerini eleştirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Partimize emek vermiş, görev almış, ister yeni ister eski dönemlerde katkı sunmuş bir kişi iken hakaretvari yorum yapanların ben ülkücülüğünden şüphe duyarım. Bu kişiler ülkücü olamazlar. Bizde hakaret olmamalı, olamaz… Ülkücü ülkücünün kardeşidir. Yapılan ülkücülükle bağdaşmaz. Ben ne kadar kızmış olsam da dava arkadaşımı uyarma yetkim vardır. İlçe başkanı olarak gerekeni yaparım. Zira bunların yapılmaması gerekiyor. Sosyal medya üzerinden hakarete varan yorumlar yapılması bana göre bir hastalıktır.

 

Dün elini öptüğün, peşinden koştuğun, çok değerli dediğin genel başkanına tepki göstermek, teşkilatları bu duruma sokmak bu hiç kimseye fayda sağlamaz. MHP ile kim uğraşıyorsa hiçbir zaman iki yakası bir araya gelmemiştir. Ben bunun çok örneklerini gördüm. Herkes haddini bilmeli. Ben de haddimi bileceğim. Benim de üstümde makam bulunuyor.

 

Üst kurul delegesisiniz, sizce olağanüstü kurultay olacak mı?

Kongremiz 2018 yılında olacak. Ben bu tarihte olacağına inanıyorum. Mahkeme kapılarına giderek partiyi bu hale düşürmelerine kimsenin hakkı yoktur. Partimizin avukatları var. Ayrıca liderimizin de bir tavrı söz konusudur. Genel merkez tarafından görevden alınmalar oluyor.

 

543 imza ile olağanüstü kurultay isteniyor. Partinin tüzüğünde bu başvuran kişilerin de imzaları vardır. Parti tüzüğünü okumadan bu karara neden vardıklarını anlamıyorum. Herkesin görüşü alınarak hazırlanan bir tüzük var. Buradaki metin benim hazırladığım bir tüzük değil. Ben bunu biliyorsam ve bu yola gidiyorsam bunu durup düşünmek gerekiyor. “Ben beğenmiyorum, başarısızsın, seni indireceğim, düşüreceğim” söylemleri demek doğru değildir. Yarın başka biri geldi. Olmadı, ne yapacağız devamlı başkan mı değiştireceğiz. Böyle bir şey olmaz. Bu çözüm değildir. Partinin üst kademlerinin oturup istişare yapmaları gerekiyor.

 

Lider herkesi dinlemektedir. Derdi olan çıkıp anlatacak. Ben başarısız olarak görmüyorum. Biz neden tek başına iktidar olmayalım ki… Vatandaş bizi tercih etmeli. Eğer halk bizi istemiyorsa buna bakmak gerekiyor. Bu hatayı genel başkan da aramak doğru değildir. Bende de suç var. Geçen dönemde ben yöneticiydim. İzmit’te 24 bin oy aldık, neden 50 bin oy alamadık diye kendimizi sorgulamamız gerekir. Bu benim hatamdır. Kendimizi çek edeceğiz. Liderini eleştirmekle bir yere gidemezsiniz. Biz elimizden geleni yaptık, ancak yetersiz kaldık. Liderimi sorgulamadan önce kendimi sorgulamalıyım.

 

Devlet Bahçeli ile yaptığınız görüşme nasıl gitti?

Genel Başkanım Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu çok iyi. Allah sıhhat versin. İl başkanım Aydın Ünlü ile birlikte makamına girdik. Aydın Bey tarafından kendisine yaşanan süreç ve gelinen son nokta anlatıldı. Genel Başkanım da hayırlı olsun dedi. Kendimi tanıttım.

 

İzmit İlçe’de başkan olarak neler yapacaksınız?

Herkesin bir hayali vardır. Benim en büyük hayalim İzmit Belediyesi’ni MHP’nin kazanmasıdır. İzmit kent merkezidir. Halkın MHP’li belediyeye sahip olması gerekiyor. Anlayış farkının oluşması gerekiyor. Yapılan yanlışları ancak MHP düzeltebilir. Bunu yapmak açıkçası çok da zor değil. Bana göre çok basit. 24 bin oy almışsın, taşları biraz oynatsan 40-50 bin oya çıkma şansımız bulunuyor. Seçim zamanında da 70-80 bin oy ile İzmit Belediye Başkanlığını alırım. İlk önce inanacaksın. İnanman durumunda bunu alabilirsin. Herkesi harekete geçirecek hamleler ortaya konulmalı. Kenti kucaklayacak isimlerin oluşması gerekiyor. Ekmeleddin İhsanoğlu değişik bir hava kattı partimize. Bayan bir isim de tercih edilebilir. Leyla Atakan dönemi İzmit’te yeniden yaşanabilir.

 

Bu konuda özel bir planınız var mıdır?

Elimde bir sihirli değnek yok. Falcı ya da büyücü de değiliz. Sadece 102 mahallemde görevlendireceğim başkanların çok verimli olması gerekiyor. Mahallenin kabul ettiği isimler buralarda görevlere getirilmeli. Mahalleleri harekete geçirecek isimlere görev vereceğiz. Bu bizim ilk adımımız olacak. İkinci adam olarak teşkilat arkadaşlarımıza bu güvenceyi vermem gerekiyor. Benimle beraber onların da inanmaları gerekiyor. İnsanlara ulaşmalıyız. Onlara dokunmalıyız. Seçimler bu şekilde kazanılır. Bunu yapabilirsek hedefe ulaşabiliriz. Zor bir sürecin bizi beklediğini biliyoruz. En başta ben olmak üzere teşkilatımızın hata yapmaması gerekiyor. Kaybedilen seçim 4 sene sizi geri atıyor.

 

Ülkücü olmak ile MHP’li olmak farklı mıdır?

Kesinlikle ayrı değildir. Ülkücülük yaşam biçimidir. Milliyetçilik; vatanını, milletini sevmektir. Ülkücülük yaşam tarzıdır, ölüme kadar giden yoldur. Hata yaptım diye bir şey yoktur. Her şeyinle yaşarsın. Her şeyine dikkat etmen gereken bir durumdur. Benim sülalem MHP’lidir. Gözlerimi açtığımda MHP ile tanıştım. Davayı yaşayarak büyüdüm. 41 yaşındayım. Kendimi bildim bileli MHP içerisinde yer aldım. MHP, Allah muhafaza kapatılsa bile oy pusulasının arkasına 3 hilal çizerim mührü gene MHP’ye atarım. MHP, 3 kişiyle kurularak bu duruma gelmiştir. Herkes geriye dönüp bakacak. Röportaj: Serkan BORLAK

25 Şubat 2016 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Önder - Sayın yalçın öz çok haklı kocaelide üç belediye çok önemli büyükşehir derince izmit belediyesi büyük şehirle derince zor fakat ahmet başkan kolları sıvayıp çok çalışırsa bu üç belediyenin en azından birini yani üçün birini kesin alır

Yanıtla . 0Beğen 25 Şubat 17:30
01

Sedat - Atma ahmet atma hepimiz din kardeşiyin HDP nin gerisinde dördüncü parti olmuşun izmitte bin oy kaybetmişşin birde belediyeyi almaktan bahsediyorsun

Yanıtla . 0Beğen 25 Şubat 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR