“Tertemiz Eller, Sağlıklı Nesiller”

Hastanenin Hemşirelik Hizmetleri tarafından verilen eğitimlerin ikinci  durağı Kocaeli Özel Kumlu Kreş oldu. 12 Şubat Cuma  günü verilen eğitimle 90...

Hastanenin Hemşirelik Hizmetleri tarafından verilen eğitimlerin ikinci  durağı Kocaeli Özel Kumlu Kreş oldu. 12 Şubat Cuma  günü verilen eğitimle 90 okul öncesi çocuk el hijyeni konusunda bilgilendirildi.

 

Okul öncesi çocukları el hijyeni konusunda bilgilendirmek amacıyla başlatılan “Tertemiz Eller, Sağlıklı Nesiller” eğitim projesinde ikinci eğitim Kocaeli Özel Kumlu Kreş  öğrencilerine verildi. Konak Hastanelerinden enfeksiyon kontrol hemşiresi Tuba Doğancı Karacan ve eğitim hemşiresi Meltem Baykal tarafından verilen eğitimde 90 okul öncesi çocuk el hijyenini uygulamalı olarak öğrendi. Her hafta İzmit ve çevresindeki bir okulda gerçekleştirilecek eğitimlerle, 2016 yılı sonuna kadar 35 okulda 700 çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

 

Çocuklarda el hijyeni neden önemli?

İnsanların yaşamları boyunca iyi olmalarını önemseyen bir anlayışla hizmet veren Konak Hastaneleri, anaokulu öğrencileri için “Tertemiz Eller, Sağlıklı Nesiller” eğitim projesini başlattı. Sürdürülebilir bir sağlık anlayışı ve koruyucu hekimlik tavrı ile başlatılan eğitim projesiyle amaçlanan, çocukların kişisel temizliklerinin başında yer alan el hijyenini öğrenip, yaşamlarına daha sağlıklı devam edebilmeleri.

 

Okul öncesi dönem, çocukların yaşamlarında hastalıklara en duyarlı oldukları dönem. Pek çok hastalığın da eller yoluyla bulaşmasından dolayı el hijyeni özellikle anasınıfı öğrencileri için çok önemli hale geliyor. Çünkü çocuklar gün boyu elleri ile pek çok yere dokunuyor; yıkanmayan ellerin ağız ve buruna götürülmesi sonucunda ise mikropları vücutlarına alıyor. Bu durum, bağışıklık sistemi henüz bir yetişkin kadar gelişmemiş çocuklarda, eller yoluyla taşınan mikroplar nedeniyle, soğuk algınlığından ciddi hastalıklara kadar istenmeyen birçok soruna neden olabiliyor. Bu nedenle tam da temizlik alışkanlıklarının kazanıldığı okul öncesi dönemde en önemli unsur olan el hijyeni eğitimlerinin verilmesi gerekliliği doğuyor.

 

Eğitimin içeriği

Konak Hastaneleri Hemşirelik Hizmetleri tarafından verilen eğitimlerde el hijyeninin çocuklar üzerindeki etkisi ve önemi, eller ne zaman ve nasıl yıkanmalı, mikropların vücuda nasıl bulaştığı gibi temel bilgiler aktarılıyor.

13 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR