Nobel Ödüllü Bilim Adamı ilimize geldi

Gebze’ye gelen Prof. Dr. Aziz Sancar, ailelere tavsiyelerde bulunarak, kızların daha çok eğitime yönlendirilmesini istedi.  Sancar, GTÜ'de  kendi adın...

Gebze’ye gelen Prof. Dr. Aziz Sancar, ailelere tavsiyelerde bulunarak, kızların daha çok eğitime yönlendirilmesini istedi.  Sancar, GTÜ'de  kendi adının verildiği Moleküler Biyoloji Bölümü Biyolojik Saat Laboratuvarının açılışınıda gerçekleştirdi.

 

Nobel Ödüllü Bilim Adamı Prof.Dr.Aziz Sancar, bugün Gebze Teknik Üniversite'ne geldi. Geçtiğimiz yıl kanser alanında yaptığı çalışmalar sonucu aldığı ödülle Türkiye'nin gururu olan Prof.Dr. Aziz Sancar, GTÜ'de kendi isminin verildiği Moleküler Biyoloji Bölümü Biyolojik Saat Laboratuvarının açılışını gerçekleştirdi.

 

NOBEL’İN HASTALARI VAR

Açılışın ardından Prof. Dr. Aziz Sancar, davetlilerin ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özellikler Belediyeler olmak üzere kurum ve kuruluşlardan Temel bilimlere vermelerini isteyen Nobel Ödüllü Bilim Adamı Prof.Dr. Aziz Sancar, “ Nobel almak benim için önemli idi. Sayısını bilmediğim çok sayda Türk öğrenci ve doktora için araştırmacılar çalıştı. Nobel kime verilir, verilmez onu bilemeyiz. İlla ki Nobel alacaksın diye bir şey yok. Nobel alamazsan sen başarısız adamsın diye bir şey yok. Bu Nobel'in bazı hastaları vardır. İşleri güçleri Nobel'i kovalamak. Bunu yapanlar Nobel alamaz. Bu bir gerçektir ve bunu her insan bilir” dedi.

 

TEMEL BİLİMLERE ÖNEM VERİN

Kocaeli’nin Teknoloji alanında Türkiye’nin lideri olduğuna dikkat çeken Sançar, “ Ben Türkiye'deyken de böyleydi bu durum. Kocaeli'yi bu nedenle tebrik ederim, iftihar etmelisiniz. Ben temel bir bilim insanı olarak temel bilimlerinde desteklenmesini istiyorum. Teknolojinin çoğunu dışarıdan alıp burada tatbik ediyoruz. Biz gene dışarıya bağlıyız. Burada kullandığımız en kritik bilim, Makinalar ABD'den, Almanya'dan ve Avrupa'dan geliyor. Bence Türkiye’den Avrupa ile çalışmanın en zor tarafı. Makine zorluyor onu tamir edecek adam yok Türkiye’de. Ya bunu yapanı göndereceksiniz ya da adamı getireceksiniz. Bu yüzden temel bilimin desteklenmesi çok önemli” diye konuştu.

 

AİLELERE TAVSİYE

Toplantıda Türk kadınlarına bir öneriniz var mı diye sorulan bir soruya cevap veren Sancar, “ Kadınlar erkeklerden daha ileri görüşlü varlıklardır. Ben bunu annemde gördüm. Türk kadına tavsiyem kızlarını daha fazla eğitime yönlendirsinler. Bunlar burada var ama Doğuda yok. Bu devlet memleket birliktir. Bunu memleketin her noktasına yaymamız lazım” şeklinde konuştu. Sancar buradaki programın ardından Gebze Teknik Üniversitesi Spor Salonu’nda GTÜ öğrencileri ile bir araya gelerek sorularını cevapladı.

27 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR