Çeker: Usulsüz nöbetlere usulsüz araştırma

Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlık Elemanlarının, Valilik görevlendirilmesi olmaksızın, yolluksuz olarak muhakkiklerin...

Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlık Elemanlarının, Valilik görevlendirilmesi olmaksızın, yolluksuz olarak muhakkiklerin davetine icabet etmelerinin istenmesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol, Aile Sağlığı Elemanları komisyon üyesi Haçer Gündüz ile birlikte basın açıklaması yaptı.

               

Başkan Çeker yaptığı açıklamada; “Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanları, görev yapmış olduğu Aile Sağlığı Merkezleri dışında hasta hanelerin Acil Servislerinde, Semt Polikliniklerinde ve 112 Acil Sağlık İstasyonlarında usulsüz nöbet yazılması, yazılan nöbetlerin hukuka aykırı olduğunu beyan eden itiraz dilekçelerini ilgili kuruma veren Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları hakkında Valilikten alınan onaya istinaden araştırma incelemeci atanmıştır. Araştırma incelemeciler, Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı  Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimi ve Aile  Sağlık Elemanlarına yazılı görevlendirme olmaksızın yolluksuz olarak makamlarına  “muhakkiklerin” davetine icabet etmelerinin istendiği tarafımıza intikal etmiştir. Örnekleyecek olursak; Gebze, Çayırova, Darıca ilçelerinde görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarını Derince İlçe Toplum Sağlığı Sorumlu Hekimliğine, İzmit ilce Görev yapan ASM çalışanlarını Kartepe İlçe Toplum Sağlığı Sorumlu Hekimliğine Davet edilerek konu hakkında bilgilerine başvurulmaktadır” dedi.

 

GÖREVLENDİRİLEN PERSONELİN HAKLARDAN YARARLANDIRILMASI LAZIM

Açıklamalarını sürdüren Çeker;  “Yapılan bu işlem nöbetler kadar usulsüz ve şık olmayan işlemdir. Aile hekimleri ve sağlık personelinin yürütmekte oldukları sağlık hizmetleri kamu hizmetlerinin asli ve sürekli hizmetleri arasında sayılmaktadır. Söz konusu hizmetlerin kesintisiz olarak sürdürülmesi esası kapsamında bu hizmetlerde görev yapan personele tanınan bir takım haklar bulunmaktadır. Bu hakların sağlık hizmetlerinin kesintiye uğratılmadan kullandırılması Aile hekimliği mevzuatı ile hüküm altına alınmıştır. Diğer yandan, gerek disiplin amiri ve gerekse de araştırmacı tarafından bir memurun her hangi bir araştırma ve inceleme için her hangi bir yere davet etmesi görevlendirme niteliği taşımaktadır. Bu çağrının görevlendirme kapsamında değerlendirilmesi ve görevlendirilen personelin yolluk ve benzeri haklardan yararlandırılması lazım gelmektedir. Aksi halde, incelemecinin personelin görev yaptığı işyerine giderek personelin ifadesini alması gerektiği halde bu yapılmayarak nöbete iştirak etmeyen sağlık çalışanlarını araştırmacı incelemeci ayağına çağırmaktadır” dedi.

 

ARAÇ TAHSİS EDİLMESİ VEYA YOLLUK VERİLMESİ GEREKMEKTEDİR

Şube Başkanı Çeker; “Vatandaşın sağlık hizmetine ulaşımını kısmı olarak engellemekte vatandaşın sağlık hizmetine ulaşımını kısmı olarak engellemekte herhangi bir soruşturma ve inceleme maksadı ile görev mahallinden başka bir mahalle davet edilen Aile Hekimleri ve Aile Sağlık Elemanlarına yazılı görevlendirme yapılması, araç tahsis edilmesi veya yolluk verilmesi gerekmektedir. Valilik oluru olmadan yolluksuz veya araç tahsis edilmeden bilgisine başvurulmak için davet edilen Aile Hekimleri ve Aile Sağlık Elemanları yapılan davete itiraz edebilirler, bununla ilgili sendika avukatımızdan hukuki destek alabilecekleri gibi örnek dilekçeleri sitemizden de temin edebilirler” şeklinde konuştu.

12 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR