Erenkaya Soyadım dezavantaj oldu

İlimizde siyasi olarak kendini yetiştirmeyi başaran bayan sayısı az. Hangi parti olursa olsun, erkekler ön planda. Bunu kırmak ve ilimize yeni bir siy...

BÜYÜT

İlimizde siyasi olarak kendini yetiştirmeyi başaran bayan sayısı az. Hangi parti olursa olsun, erkekler ön planda. Bunu kırmak ve ilimize yeni bir siyasi çehre kazandırmak isteyen bayanlar, bir bir milletvekili aday adaylıklarını açıklıyor. Bu adaylar içinden dikkat çeken bir isim Aysun Erenkaya. Parti içerisinde birçok görev almış, hem kendisini hem de ailesini tamamen siyasete ve CHP’ye adamış biri. Erenkaya ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Bayanlara öncelik verilmesini isteyen Erenkaya “Kimilerine göre soyadım dezavantaj oldu” dedi.

Neden milletvekilliğine aday adayı oldunuz?
Aday oldum çünkü uzun zamandır partimizin ana kademelerinin altında çalışma olanağı buldum. İster istemez dibe vuruşumuzun nedenlerini yaşayarak gözlemledim. Her seçim döneminden bir ders çıkarılıp ileriye bakacağımıza, tam tersi işler yapıldı. Yıpranan isimlerin kendilerini çek ettiğini görmedik. Emek ağırlıklı kentimizde ezilen, itilen, hakları elinden alınan insanların yanında bize yakışan bir duruş sergileyemedik. Doğru politikalarımızı halkımıza yansıtamadığımızı düşündüğüm için aday oldum.

Sizce CHP'nin iktidar olamamasının en büyük nedeni nedir?
Aslında çok basit. Hiç iktidar olamadığımız için, kendi içinde politika yapan, politikayı sadece örgüt içerisinde çalışma zanneden bir yapı oluştu. Yani hiç bilmemişiz iktidar olmak nedir. Öte yandan, örgüt içi boş çabalarla uğraşmaktan da dışarıda neler olup bittiğini görmemişiz ve iktidar olamamışız. Bundan önceki CHP'de böyle bir bencillik söz konusuydu. Fakat genel başkanımızın gelişiyle çok şey değişmeye başladı. Artık iktidarı hedeflediğimizi dillendiriyoruz. Dillendirmekle kalmayıp, halk adına önemli projeler üretip, halkın derdiyle dertleniyoruz.

Aile sigortası projesi için ne düşünüyorsunuz?
Aile sigortası gelişmiş ülkelerde öteden beri uygulanan, son derece insan onuruna yakışır müthiş bir proje. AKP bu projeden rahatsız. Birincisi oy kaybı endişesiyle rahatsız, ikincisi kendi yandaşlarına para kazandıramayacağı için rahatsız. Öyle kömür şu yandaştan, çuval bu yandaştan, makarna oradan, pirinç buradan deyip, çarkı kendi içinde döndürmeyeceğini bildiği için rahatsız. Biz bunları biliyoruz, önemli olan vatandaşın kişilik onuruyla oynanmadan, bankadan her ay tıkır tıkır maaşını alacağını kendilerine iyi anlatmamız.

Adaylığınızı açıkladıktan bu yana, gelen tepkiler nasıl?
Dışarısı çok güzel, ben dışarıda daha değerliyim. Beni bilen insanların çoğu emeğimin, çabamın farkında fakat hep şu söylendi. Soyadınız sizin için dezavantaj dendi. Kimilerine göre soyadım dezavantaj oldu. Sürekli bu eleştiriye maruz kaldım. Benim soyadım sadece bir benzerlikten ibaret, eşimin soyadı ve gururla taşıyorum. Bu soyadın neden dezavantaj görüldüğünü ise insanların taktirine bırakıyorum. Bizler CHP ile yatıp kalkan insanlarız. Siyaset gönül işi. Bizim gönlümüzden bu aşkı silmeye kimsenin gücü yetmez. Beni ben olarak değerlendirsinler istiyorum. Yavaş yavaş bu algının da ortadan kalktığını görmek beni mutlu ediyor.

Milletvekili olursanız projeleriniz neler olacak?
Kadınların siyasette çoğalması ve temsil noktalarında olmasını şiar edineceğim. Emeği değerlendirme, iş hayatına kazandırma, üçüncü sınıf insan statüsünden alınıp, hak ettiği yere koyma çalışmalarının bir ucunda hep ben olacağım. Yine bir kadın ve anne olarak, gençlerimizin emeklerinin çalınması, sendika karşıtı işverenler ve doğamızı katledenlerle davam başlayacak. Çocuklarımızın sırtından servetlerine servet katanlara hesap soracağım. Eylemler koyacağız, insanlar hak ettiklerini alana kadar yanlarında CHP'nin olduğunu bilecekler. Yapacak çok işimiz var. Saymakla bitmeyecek kadar.

Adaylık konusunda genel merkezle görüşmeniz oldu mu? Kendinizi şanslı görüyor musunuz?
Şanslı görüyorum çünkü örgüt kademelerinde çalışma yaparak, sorunları bilerek, ihtiyacın ne olduğunu görerek geliyorum. Bu güne kadar kadınlar hep kota gereği listenin alt sıralarında yer buldu. O nedenle de dedim ki, ben erkek vekillerimizin sırasına talibim. Onların üst sıralarda yer alması, çok başarılı oldukları anlamını taşımaz. Ben bu kırılmayı yapacağımı düşünüyorum. Genel merkez ile alınmış verilmiş sözler yok fakat her türlü aday olduğumu başından bu yana söylemiştim. Fırsat verildiğinde gençlerin ve kadınların neler yapabileceğinin bir ispatı olacağıma inanıyorum.

Sizce CHP Kocaeli'den kaç milletvekili çıkarır?
2007 seçimlerindeki listeyi hatırlayın. O zamanlar çıkan liste ile oy isterken ne kadar zorlandığımızı hiç unutmam. Sonuçta bizim için üzücü olmuştu. Yani isimler çok önemli. Ben genel merkezimizin bu kez devrim niteliğinde bir liste ile Kocaelililerin karşısına çıkacağına inanıyorum. Önemli olan bize oy veren kitlenin beklentisinin ne olduğu. Yıpranmamış, yepyeni yüzlerle ve kadınların birden fazla sayıda olduğu bir listeyle en az 5 milletvekilini çıkartırız diyorum.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
CHP'de iyi şeyler oluyor. Partimizin askerlik ya da profesyonel orduya geçiş projesi de önemli. Etkilenmemek mümkün değil. Bunu başka parti ortaya atsaydı kıskanırdım. Herkesin ihtiyaçları çeşit çeşit olabilir fakat evlat denilen nokta tam noktadır, ötesi yoktur. 21 gün askerlik yapan başbakan, bakan çocuklarından daha değersiz değil bizim çocuklarımız. Vatandaşlarımızın bu kez kendinden yana projeleri olan Cumhuriyet Halk Partisine oy vermelerini bekliyoruz.

22 Mart 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR