Başiskele’de AKP’nin Alternatifi Saadet

        Türkiye yeni bir seçim atmosferine, farklı bir heyecanla girdi. Büyük heyecan yaşanıyor. Aday belirleme süreci özellikle iktidar cephesinde ço...

 

 

 

 

Türkiye yeni bir seçim atmosferine, farklı bir heyecanla girdi. Büyük heyecan yaşanıyor. Aday belirleme süreci özellikle iktidar cephesinde çok farklı gelişti. 17 Aralık operasyonlarının ardından mevcut başkanları ve karşılarına çıkan aday adaylarını ince delikli bir elekten geçiren Başbakan ve AKP’nin ileri gelenleri birçok noktada çok farklı isimleri belirlediler.

 

6 BAŞKANA YOL VERİLDİ

Kocaeli de bu süreçten ziyadesiyle etkilendi. 12 mevcut başkanın yüzde 50’si kelimenin tam tabiri ile kesik yedi. Yerlerine yeni isimler belirlendi. Ancak bu süreç AKP açısından hala sancılı. Yaşanan yeni gelişmeler ve sürekli gündeme düşen yeni ses kayıtları ister istemez herkesin aklını bulandırıyor.

 

İLK DURAK BAŞİSKELE

İşte böyle bir ortamda Türkiye bir seçime giriyor. 30 Mart’ta yapılacak olan bu seçimlerde yerel yöneticilerimiz belirlenecek. Özellikle iktidarın 6 başkanı silerek, yerlerine yenilerini benimsemesinin ardından bu seçimlerin anlamı daha da arttı. İlçelerimiz hakkındaki değerlendirmelerimiz bugünden itibaren başlıyor. İlk ilçemiz ise, AKP’nin son yerel ve genel seçimdeki oy oranına göre, rakiplerini adeta katladığı Başiskele olacak.

 

AKP’NİN KALESİ; BAŞİSKELE

Zaten sayfamızda 29 Mart 2009 yerel seçimlerinin ilçe, Büyükşehir ve il genel meclisi seçim sonuçlarını görüyorsunuz. Aynı şekilde 12 Haziran 2011 genel seçimleri sonuçları da yine bu tablolarda mevcut. Mahalle mahalle, sandık sandık yapılan sayım sonrasında çıkan tabloya göre AKP, Başiskele’de çok bariz bir şekilde önde.

 

ADAYI SİRMEN BULMUŞTU

2009 seçimlerinde CHP Hasan Hüseyin Çakar ile, MHP bayan aday Türkan Öztürk ile, Saadet Partisi ile Şaban Öztürk ile seçim sahnesine girmişti. Hatta ana muhalefet partisi CHP, 2009 seçimlerindeki Sefa Sirmen faktörüne rağmen ilçede aday bulmakta zorlanmış, Sirmen’in ikna ettiği Hasan Hüseyin Çakar, başkan adaylığını kabul etmişti. AKP ise Hüseyin Ayaz’ı yeni ilçenin ilk adayı olarak göstermişti.

 

İKİNCİ SIRADA SP VAR

Örneğin, son genel seçim sonuçlarına AKP ilçede 26 bin 922 oy ve yüzde 63’lük oran ile ilk sırada. CHP, SP ve MHP’nin oy toplamları ise 13 bin civarında. Ayrıca son ilçe başkanlığı seçiminde AKP toplamda 19 bin 387 oy ve yüzde 53’lük oran ile rakiplerinden çok önde. Bu seçime baktığımızda Saadet Partisi’nin önemli oranda bir potansiyelinin olduğunu görebiliyoruz. 10 bin 117 oy alan SP, yüzde 27’lik oran ile bu seçimleri ikinci bitirmişti. 3 bin 927 oy alan CHP yüzde 10, 2 bin 896 oy alan MHP ise yüzde 7’lik oy oranı ile sıralamada daha sonralarda kalmışlar.

 

FATİH’TE BİR SANDIKTAN

CHP’YE 0 OY ÇIKTI

Hatta Fatih Mahallesi’nde CHP’ye bir sandıkta hiç oy çıkmaması dikkat çeken bir sonuç olarak notlara geçti. Ayrıca CHP’ye yine Başiskele’nin Servetiye Karşı Köyü’nün 1157 nolu sandığında ise sadece 1 oy çıktı. Dolayısıyla CHP’nin ilçe seçimlerinde Başiskele’de çok fazla iddialı olmadığı kesin.

 

SİRMEN FAKTÖRÜ SP VE

MHP’DEN OY ÇALDI

Yine il genel meclisi seçimlerinde de benzer bir sonuç alınmış. Ancak Büyükşehir seçimleri biraz daha farklı. Çünkü Sefa Sirmen ile Kocaeli Büyükşehir’e talip olan CHP, ilçe seçimlerine göre yaklaşık 5 bin, il genel seçimlerine göre de 3 bin oy fazla almış ve ikinci sıraya yükselmiş. Bu da adayları olan Sirmen’in, MHP’nin AKP ve Saadet Partisi’nin Başiskele potansiyelinden oy çaldığı ve bunun tekrar olabileceği anlamına geliyor.

 

GÜVENİLİR ADAY ŞART

Dolayısıyla CHP’nin Başiskele’de ilçe seçimlerinde başarılı olabilmesi, seçimlerde iddialı konuma gelebilmesi için daha etkin, güvenilir ve millete hitap eden bir aday bulmasında fayda var. Gerçi son seçimler öncesinde adayları partililerin önüne koyduğu sandıkla belirleyen CHP, belki de bu seçimler öncesinde oy oranının biraz daha artmasına neden olabilir.

 

MODERN YAPILAŞMANIN ETKİSİ

Ayrıca bir diğer önemli tespitimiz de şu. Başiskele’de modern yapılaşmanın ve doğal olarak da nüfus sayısının artması ile CHP’deki oy oranında da belli oranda bir artışın meydana geldiğini görebiliyoruz. Bunların dışında CHP’nin, genel ve yerel seçim sonuçlarına göre Serdar, Kılıçarslan, Altınkent, Aydınkent, Yeşilkent ve Atakent mahallelerinde etkili olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 

İKTİDARA 0 OY

ÇIKAN SANDIK

Örneğin il genel seçim sonuçlarına göre, Yeşilkent Mahallesi’nin 1129 nolu sandığında AKP’ye hiç oyun çıkmaması düşündürücü bir durumdur. Ancak bütün bu özelliklere ve yaşananlara rağmen yine de CHP’nin Başiskele’de seçimleri kazanabilmesi en azından 2014 seçimleri için pek mümkün görünmüyor. Belki 2019’a…

 

SAADET ÇOK GÜÇLÜ

Buna karşılık AKP’yi bu seçim sürecinde en çok sarsabilecek parti ise milli görüş geleneğinin günümüz temsilcisi olan Saadet Partisi’dir. Rahmetli Erbakan Hoca’nın talebelerinin sadece Başiskele’de değil, Kocaeli genelinde de oldukça etkili olduğunu biliyor ve görüyoruz. Hatta şayet ülke barajını geçebilseler, ilimizden Ankara’ya MHP değil Saadet Partisi milletvekili gönderebilir.

 

ÖZTÜRK DİKKAT ÇEKİYOR

Başiskele’de ise SP’nin ciddi oranda bir oyu var. Aday olarak da tanıdık bir isim belirlendi, ilimiz bürokrasisinde bir dönem görev yapan, Maşukiye’deki taş ocağı eylemlerinin belki de tetikleyicisi olan Abdullah Öztürk, SP’den Başiskele’ye aday gösterildi. Bir dönem Hüseyin Ayaz’ın da yardımcılığını yapan Öztürk, bugün için AKP’nin karşısındaki en ciddi isim olarak dikkat çekiyor.

 

ÖNCELİKLİ TERCİH AKP

Başiskele’de oy dağılımında ikinci sırada bulunan, Saadet Partisi’nin, şayet 17 Aralık operasyonları etkisini artırır, AKP’den sağa sola oy savruluşu yaşanırsa, ilçedeki seçimleri kimseye kaptırmayacakları genel bir kanı. Ancak, bugüne kadar teşkilatına olan hakimiyeti ile dikkat çeken Başbakan Erdoğan, artık bu özelliğini millet nezdinde de göstermeye başladı. Her ne kadar belli oranda kopuşlar yaşanması kuvvetle muhtemel ise de, Başbakan’ın millet üzerindeki hakimiyeti nedeni ile Başiskele’de seçmen yapısının öncelikli olarak AKP’yi destekleyeceği aşikardır.

 

MHP’DE DE HEYECAN VAR

Seçimlerde alacağı oy oranı en çok merak edilen parti ise MHP. Bu dönem çok farklı ve heyecanlı bir yapıya bürünen, Saffet Sancaklı’nın Büyükşehir adaylığı sonrasında şöyle bir silkinen MHP, ilçede de Halit Bayhan gibi sevilen ve tanınan bir ismi aday gösterdi. Halit Bey, işin özünde siyaseti iyi bilen bir kişi olarak tanınır. Heyecanlı da, ancAKPsi için ne kadar çalışırsa çalışsın, mevcut yapının üzerine en fazla 3 puan ilave edebilir.

 

BAYHAN’IN GÜNDEMİ RAPORLAR

Halit Bayhan’ın en çok güvendiği konu ise Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz hakkındaki raporlar, hakkında açılan müfettiş soruşturması. Bu konuda sık sık basın gündemini de meşgul eden Bayhan, açıklamalarıyla insanları kendisine yaklaştırmanın derdinde. Bu belki kısmen mümkün olabilir. Ancak sonuç ne şekilde gelişir, bunu da sandıktan çıkacak netice ortaya koyacak.

 

BAŞBAKAN TEK ETKEN

Kısacası Başiskele’de ibre, Hüseyin Ayaz hakkındaki tartışmalar, ortaya konulan belgeler, 17 Aralık operasyonunda hükümetin ve AKP’nin hırpalanması gibi sebeplere ve rakiplerin çalışmalarına rağmen AKP’yi gösteriyor. Bunda tabii ki öncelikli sebep Başbakan Erdoğan. Çünkü ne kadar olumsuzluk oluşturacak unsur var ise de Erdoğan sarsılsa da yine aynı Erdoğan. En azından Başiskele’deki seçmen potansiyeline göre bu durum böyle. Sonrasında teşkilat ve ardından Hüseyin Ayaz.

 

HİZMET MEMNUNİYETİ

SEÇİM SONUCU GİBİ

Ayrıca mevcut yerel yönetimlerin hayata geçirdiği projeler, üretilen hizmetlerle ilgili olarak yapılan kamuoyu yoklamalarında ise beklentinin dışında bir sonuç çıkmıyor. Çünkü Başiskele’de, halkın memnuniyet oranı ile AKP’nin oy oranı arasında hemen hemen bir fark yok gibi. Aynı şekilde memnuniyetsizlik oranı da, muhalefetin oy ve oran toplamına denk geliyor.

 

SEÇMEN AKP DİYOR

Doğal olarak yerel ve ulusal ölçekte yaşanan olayların da etkisi ile belki artı eksi puanlamalar yapılabilir. Ancak seçim sonucu mantığı ile 30 Mart süreci değerlendirildiğinde ise AKP’nin belli bir şekilde önde olduğu, Saadet Partisi’nin en azından bugünkü tabloya göre iktidarın öncelikli alternatifi olduğu tezi savunulabilir.

 

 

FOTO

 

PARTİLERİN 2009  BAŞİSKELE ADAYLARI

 

HÜSO: Hüseyin AYAZ

 

TÜRKAN: Türkan ÖZTÜRK

 

ŞABAN: Şaban AKTÜRKOĞLU

 

 

PARTİLERİN 2914 BAŞİSKELE ADAYLARI

 

HÜSO: Hüseyin AYAZ

 

AYSUN: Aysun KILINÇ

 

APO: Abdullah ÖZTÜRK

 

HALİT: Halit BAYHAN

 

 

 

 

 

02 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

yalavuz - Bizler artık öncelikle hizmete aç bir milletiz ama şu varki keser artık tektaraflı yontmayacak yandaş hizmet bitsin vatandaşıda görsünler öyle koltuğa oturup ayakkabısına dahi koruma tutan etrafında yalaka takımıyla dolaşan bir başkan istemiyoruz...

Yanıtla . 0Beğen 02 Mart 17:42
01

CEVAT - SİZ AĞLASANIZ SIZLASANIZ HATTA ANIRSANIZDA AK PARTİ GÜLE OYNAYA YOLUNA DEVAM EDER SİZDE OLDUĞUNUZ YERDE DÖNMEYE PATANAJ YAPMAYA DEVAM EDERSİNİZ

Yanıtla . 0Beğen 02 Mart 17:42
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR