Diyabet tehlikesi çığ gibi büyüyor!

Uzmanlar, diyabetteki artışın aynı hızla devam etmesi halinde 2035 yılında yaklaşık yarım milyar insanın hastalıktan etkileneceğini öngörüyor. Okan Ü...

Uzmanlar, diyabetteki artışın aynı hızla devam etmesi halinde 2035 yılında yaklaşık yarım milyar insanın hastalıktan etkileneceğini öngörüyor. Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semih Baskan, ülkemizde de diyabet sıklığının son yıllarda büyük artış gösterdiğine dikkat çekerek, diyabet kaynaklı sağlık harcamalarının SGK’ya maliyetinin 10 milyar TL’yi bulduğunu söyledi.

 

Bugün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü. Küresel ölçekte insan sağlığını tehdit eden diyabet hastalığına karşı her yıl milyonlarca dolar harcanıyor. Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semih Baskan, dünya nüfusunun yaklaşık %8,4’ünün, bir başka deyişle 382 milyon insanın diyabet hastalığıyla mücadele ettiğine dikkat çekerek, “Bu artış aynı şekilde devam edecek olursa 2035 yılında bu sayının 592 milyona ulaşacağı öngörülmektedir. Dünya çapında diyabet ve onun komplikasyonları nedeniyle 548 milyon Dolar harcamanın 2013 yılında yapıldığı ve bu tutarın toplam sağlık harcamalarının %11’ine denk düştüğü belirtilmektedir” diye konuştu.

 

BM çözüm arayışında

Birleşmiş Milletler’in (BM) 2011’de tüm üye ülkelerce imzalanan “25/25” isimli projesinin diyabetteki artışı önlemeye yönelik olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Baskan, “Projenin amacı 2025 yılına dek kalp-damar hastalıklarından ölümleri %25 azaltmak olarak belirlendi. Bu proje kapsamında şişmanlık ve diyabet hasta artışını önleme temel öğelerden biri olarak önümüzde durmakta. Tüm dünyada kronik hastalıklar içinde önemli bir yer tutan diyabetin risk faktörlerini ele almanın, komplikasyonların görülmesini azaltmak açısından son derece gerekli olduğu savunuluyor. Diyabetli hastalarda komplikasyonlara bağlı olarak parmak veya ayak amputasyonları, böbrek yetmezliği, kalp krizi ve inme riski yüksek oranlarda görülmektedir” dedi.

 

“Türkiye’de obezite %44 arttı”

Ülkemizde de son yıllarda yapılan bilimsel çalışmaların, diyabetin toplumumuzu tehdit eden en önemli sağlık sorunlarından biri olmasının yanı sıra maliyetinin yüksek olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Prof. Dr. Baskan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlık Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin müşterek yaptıkları “TURDEP-II” isimli 15 ilden 26.499 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bilimsel çalışmada elde edilen veriler, diyabet ve obezite tablosunun ciddi oranlarda kötüleştiğini göstermektedir. 1997-1998 yıllarında yapılan çalışma ile kıyaslandığında diyabet sıklığının %90 artarak %7.7den %13.7’ye yükselirken obezite oranlarında %44 artışın saptandığı belirlenmiştir. Diyabet komplikasyonlarının oluşturduğu sağlık harcamalarının Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaklaşık maliyeti bugün için 10 milyar TL’yi bulmaktadır. Toplumuzda çocukluk yaşlarından başlayarak beslenme düzenimizi ve hareketsiz yaşantılarımızı yeniden gözden geçirerek daha sağlıklı bir ülke olmak konusunda hep birlikte yoğun çabalar harcamalıyız”

13 Kasım 2014 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR