En yararlı kahve Türk Kahvesi neden mi?

Bazı çalışmalar kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesinin sağlık için zararlı olduğunu iddia ediyorken Danimarka Aarhus Üniversite Hastanesi'nden araş...

Bazı çalışmalar kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesinin sağlık için zararlı olduğunu iddia ediyorken Danimarka Aarhus Üniversite Hastanesi'nden araştırmacılar günde 3-4 fincan kahvenin diyabet gelişmesi riskini azalttığını buldular.

Kahvenin bu hastalığın ortaya çıkmasını geciktirdiği ilk kez söylenmiyor. Daha önce bazı çalışmalar kafeinin glikoz ve insülin üzerinde kısa vadeli etkisi olduğunu, kafeinsiz kahvenin de aynı etkiyi yaptığını göstermişti. Bu da araştırmacıları bu işlevden sorumlu başka bileşenler olup olmadığını araştırmaya yönlendirdi.

Kahvede 1.000'den fazla bileşik bulunuyor, bunların çoğunun bir etkisi yok ancak kafestol ve kafein asidi adlı iki bileşikle ilgili sonuçlar araştırma grubunun dikkatini çekti. Bu çalışma glikoz mevcutsa kafestol ve kafein asidinin insülin üretimini arttırdığını gösteriyor.

Kafestol aynı zamanda kas hücrelerinin daha fazla glikozu almalarını sağlıyor ve bu reçete edilen bir diyabet ilacıyla benzer etkiyi yapıyor.

Araştırma grubunun lideri Soren Gregersen şöyle söylemiş: "Kafestolün yeni gösterilen iki etkisi kahve içenlerde tip 2 diyabetten koruyucu olabileceğine işaret ediyor."

Diğer çalışmalarda da kahve çekirdeklerinin kuru ağırlığının %0,5'ini oluşturan kafestolün antikarsinojenik etkileri olduğunu ve Parkinson hastalığında sinirleri koruyucu rolü olduğunu göstermişti. Kahve filtreleri kafestolü büyük ölçüde filtreliyor o nedenle kahve içindeki diğer bileşiklerin de bu tarz yararlı etkileri olduğu tahmin ediliyor.

Sonuç olarak araştırmacılar bu bilginin diyabeti önlemek ve tedavi etmek üzere yeni ilaç geliştirmekte bir gün işlerine yarayacağını belirtiyorlar.

 

Çeviri: Nurçin Çağlar

Çevirenin notu: Türk kahvesi filtreden geçirilmediği için yararlı olan kafestol maddesi atılmamış oluyor. Kısacası Canan hocamızın en yararlı kahve Türk kahvesidir demesinin de bilimsel gerekçesi varmış demek ki.Tabii ki şekersiz Türk Kahvesi.

Kaynak: http://www.express.co.uk/life-style/health/624797/coffee-prevent-onset-diabetesYÜKLENİYOR