Başkan ve pazarcılar restleşti!

Serim, “Meclisi izlemeye gelen pazarcılar oraya ekmekleri için gelmişlerdir. Parayla oraya gelmezler. Bundan sonra İzmit belediyesi ile ipler kopmuşt...

Serim, “Meclisi izlemeye gelen pazarcılar oraya ekmekleri için gelmişlerdir. Parayla oraya gelmezler. Bundan sonra İzmit belediyesi ile ipler kopmuştur” dedi.

 

İzmit Belediyesi ile Pazarcılar Odası arasında ipler koptu. İzmit Belediyesi önceki gün gerçekleştirilen ocak ayı olağan meclis oturumunda pazarlardaki işgaliye bedeli fiyatlarına tarife çıkarınca Pazarcılar Odası büyük tepki gösterdi. Belediye meclis oturumunu izleyen pazarcılar, belediye tarafından alınan karar sonrasında tepkilerini sert bir şekilde dile getirdiler.

 

DOĞAN AÇIKLAMA YAPTI

Yaşanan bu durum sonrasında İzmit Belediyesi tarafından yazılı basın açıklaması yapılırken Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Meclis oturumu sonrasında 400 bin TL’lik bir ücret burada oda tarafından usulsüz olarak alınıyor. Bunun önüne geçmek amacıyla alınan bir karardır. Burada rantlar kesilmesinden dolayı tepki gösterilmiştir. Pazarcıların hepsi tepki göstermemiştir” dedi. 

 

“BİZİ DİNLEMEDİ”

Belediye Başkanı Doğan tarafından bu açıklama yapılırken konunun muhatabı Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim ise “İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile konu hakkında görüşmek için iki gün boyunca uğraştık. Sonunda makamında randevu verdi. Orada kendisi bu ücreti belediye alacaktır dedi. Biz de kendisine böyle bir yasal haklarının olmadığını söyledik. Dinlemedi” dedi.

 

“HUKUKSUZ UYGULAMA”

İzmit Belediyesi tarafından bu çalışmanın seçim sonrasında başlatıldığını belirten Oda Başkanı Serim, “Burada amaç esnafı yıldırmaktır. Bu çalışmanın olduğunu öğrendiğimiz zaman komisyon üyeleriyle görüştük. Komisyon başkanı bu kararın alınması sırasında komisyon toplantısına katılmamıştır. Bu durumun hukuksuz olduğunu herkes biliyor. Biz bunu dile getirdik” ifadelerini kullandı.

 

“BİZE DANIŞILMADI”

İzmit Belediye Başkanı Doğan ile 7 ay içerisinde iki defa görüşme imkanları olduğunu söyleyen Serim, “Bize danışılmadan böyle bir karar alınmıştır. Oda kanunu gayet açıktır. Metretül ücreti oda tarafından bağış makbuzu karşılığında alınmaktadır. Oda yılda en fazla 30 defa almaktadır. Onda da ücret 50-100 TL olmaktadır. Başka bir ücret yoktur. Yerel seçimler öncesinde bizim yanımızda yer alırken şimdi bu yaptığı nedir?” dedi.

 

“EN AZ 15 BİN TL”

Pazarcıların kullandıkları tezgahlardan sadece belediye tarafından işgaliye bedeli alınabilir diyen Oda Başkanı Serim, “Metretül diye bir şey icat ettiler. Burada 3 metre yeri olana tezgah arkasına doğu 3 metre daha katarak fiyat çıkarılıyor. Bu da en az 15 bin TL etmektedir. Bunu belediyeye ödeyeceksiniz deniliyor. Bu hukuksuz bir uygulamadır. Bizlere yapılan dayatma bitmiştir” şeklinde konuştu.  

 

“CHP’YE TEŞEKKÜR”

Metretül üzerinden çıkarılan fiyatı hiçbir esnafının ödeme imkanı yoktur diyen Serim, “İzmit Belediyesi yetkisi olmayan işlere giriyor. Bizleri CHP’nin peşine takılmakla itham ediyorlar. Böyle bir şey yoktur. CHP’liler de bu memleketin insanıdır. Kendileri bizlerin haklı olduğumuzu bildiklerinden destek vermişlerdir. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

 

“SIRTIMIZDAN HANÇERLEDİ”

Yerel seçim öncesinde Doğan’ın esnafın yanında olduğu imajı verdiğini belirten Serim, “Erol Kumsar kendi adamıydı. Seçimlerde baktı kaybediyor. Bizim yanımıza yanaştı. Esnafın yanında olduğunu her zaman söyledi. Ancak ilk bulduğu fırsatta bizleri sırtımızdan hançerledi. Cumartesi pazarında esnafı coplattı. Büyükler araya girerek çözüm yolu bulundu. Şimdi böyle bir durum olmayacak. Sinmeyeceğiz. Gerekirse pazarcı esnafı zabıtayı pazara sokmayacak” açıklamasında bulundu.

 

“ESNAF KAN AĞLIYOR”

Alınan bu karar sonrasında tebligat beklediklerini ekleyen Başkan Serim, “Bütün üyelerimizle birlikte mahkemeye gideceğiz. Odanın 80 bin TL borcu varken devretmiştim. Geri döndüğümde 770 bin TL olmuş. Burada rant varsa bu borç nereden çıktı” ifadelerini kullandı. Esnafın belediyeye yaklaşık 1 milyon TL borcu bulunuyor. Kapalı pazar yeri yaptım diyor. Bütün pazarları bitirdiler. Yaptıkları kapalı pazarın çatısı çöktü. Esnaf kan ağlamaktadır. Bunları çözsünler” dedi.

 

“KAPALI PAZARA GİTMEYECEĞİZ”

Kadıköy Mahallesi’nde yapılan kapalı pazar hakkında da konuşan Başkanı Serim, “Perşembe pazarında 700 esnaf bulunmaktadır. Oraya 380 tezgah açılabiliyor. Oraya gitmeyeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Kapalı pazar diye yaptıkları yeri bize sorarak yapmadılar. Esnaf malını nasıl çıkaracaktır? Araç girmiyor. Bunun yanı sıra pazarcı esnafı bölünmek ve bitirilmek istenmektedir” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK

07 Ocak 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

pazarci - Ahmet serimin arkasindayiz her zamn

Yanıtla . 0Beğen 07 Ocak 15:36
04

PAZARCI - YAZIKLAR OLSUN PAZARCIYA KADAR DÜŞMÜŞSÜNÜZ.. BİZLERE YAZIKTIR GÜNAHTIR..BENİM İÇİNDE AKP BİTMİŞTİR NEVZAT BEY BİZ EVLERİMİZE HELAL PARA KAZANMAYA ÇALIŞIYORUZ GELİN DURUN BAKALIM BU HAVADA PARA KAZANMAK NASIL BİRŞEYMİŞ YAZIK SİZE YAZIK

Yanıtla . 0Beğen 07 Ocak 15:36
03

041 esnaf - Bende Pazarcı olarak oyumu helal etmiyorum

Yanıtla . 0Beğen 07 Ocak 15:36
02

hamZa - Ahmet serim abiye hak veriyorum

Yanıtla . 0Beğen 07 Ocak 15:36
01

pazarci - Ben bir pazarci olarak nevzat beye hakkimi helal etmiyorum

Yanıtla . 0Beğen 07 Ocak 15:36
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR