Uzar: Mecliste sporun savunucusu olacağım

Doruktakiler’de yılın yöneticisi seçilen Güneşspor Başkanı Murat Uzar, siyasete soyundu: Mecliste sporun savunucusu olacağım.Güneşspor Başkanı, Kağıts...

BÜYÜT

Doruktakiler’de yılın yöneticisi seçilen Güneşspor Başkanı Murat Uzar, siyasete soyundu: Mecliste sporun savunucusu olacağım.

Güneşspor Başkanı, Kağıtspor As Başkanı, Belde A.Ş. Genel Müdürü Murat Uzar, bir koltukta 5 karpuz taşıyor ve şimdi de meclise girmeye hazırlanıyor…

MİLLETVEKİLİ ADAYI OLDU
Kentimiz spor, siyaset ve iş çevrelerinde yakından tanınan, Doruktakiler’de yılın Yöneticisi seçilmiş olan Murat Uzar ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdim. Spordan siyasete, iş hayatından özel yaşama kadar sorduğumuz sorulara içtenlikle yanıt veren Murat Uzar ile yaptığımız söyleşiyi zevkle okuyacağınızı umuyoruz. İşte o söyleşi…

Kent sporu ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Ben yıllardır sporun içerisindeyim. Yönetici olarak, başkan olarak görevler yaptım. Yeniköyspor, Kadıköyspor, Güneşspor, Kağıtspor. Yani yıllardır spor ile iç içe bir yaşantım oldu. Eşim artık spor yöneticiliği yapmamı istemiyor ama ben yine dayanmıyorum. Adeta artık damarıma girmiş. Sporu çok seviyorum. Sporsuz yapamıyorum.”

ALT YAPI BÜYÜK SORUN
Yıllardır sporun içindesiniz. Sporun sorunu sizce nedir?

Alt yapıda büyük sorunlar yaşıyoruz. Maalesef Türk sporunda alt yapı projesi yok. Herkes günü birlik yaşıyor. Örneğin belediyelere sırtını dayayan kulüpler, belediyeler kapanınca art arda çöküşe geçtiler. Çünkü geleceğe yatırım yapmadılar. Alt yapıya önem vermediler. Bu da beraberinde başarısızlığı getirdi. Alt yapı için özel bir bütçe gerekmektedir. Maalesef kulüpler bunu yapmıyor. Günü kurtaracak transferler yaparak olaya popülist yaklaşıyor. Bunun sonunda da çöküşler yaşanıyor.

Bu anlamda Kocaelispor için ne düşünüyorsunuz?
Kocaelispor’un alt yapı için ayrı bir ödeneği yok. Ama zaten kulübün durumu ortada. Onun için fazla eleştiri yapmanın mantığı da yok. Ama daha öncelerde bu yapılsaydı, bugünlerde çok daha rahat bir ortam olabilirdi. Maalesef popülist yaklaşımlar yapıldı. Sonuç ortada. Kulüp ayakta duramıyor. Bizim Kağıtspor’un bütçesi bile Kocaelispor’u altyapı bütçesinden çok çok fazla.

Bir çok oyuncunuz Süper Lig kulüplerine transfer oldu. Kocaelispor bunları neden kaçırıyor?
Bursaspor başta olmak üzere çevre kulüpler futbolcularımızı alıyor. Ama maalesef bu futbolcularımızı Kocaelisporumuza kazandıramıyoruz. Bizler hepimiz Kocaelisporluyuz. Şui anda şampiyon olan U-17 takımımız var. Bu belki de gelmiş geçmiş en iyi başarıyı sağlayacak bir takımdır. Bunu beraberce göreceğiz. Tabii bu Çocuklarımızı elde tutmak lazım. Kentten gitmemelerini sağlamak lazım. Ama sonuçta maddiyat önemli. Çocuklara dur diyemiyorsunuz.

SPOR MECLİSE TAŞINMALI
Pazartesi günü Ak Parti Milletvekili adaylığınızı açıklayacaksınız. Bu konuda neler söyleyeceksiniz. Spor ve siyaset nasıl buluşur?
Siyaset ve spor içi içedir. Sporun bir siyaseti olmalı ve projesi bulunmalıdır. Mecliste yapılacak çok iş var bence. Sporun bir devlet politikası olması lazım. Bunun için çaba göstereceğim. Kulüplerimizin sesi olmayı arzu ediyorum. Bunun için de çalışmalarım var. Bu konuda herkesten destek bekliyorum. Bu arada sadece meclis spor komisyonu olarak değil, ben daha da üst yerleri hedefliyorum. Büyük düşünüyorum. Yöneticilik eğitimi almış biriyim ve bunu değerlendirmek istiyorum. Bun bu kentte doğdum. İlk, ortaokul ve liseyi bu kentte okudum. Bunları artı avantajlarım olarak görüyorum. Herkesten destek bekliyorum. Bu kenti iyi tanıyorum. Burada büyüdüm. Bu da büyük avantaj.

BELDE A.Ş. ÇOK BÜYÜK
Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığınız Belde A.Ş.’yi anlatır mısınız?

Belde A.Ş. Büyükşehir’e hizmet sağlayan bir şirkettir. Oto harklar, hizmet sektörleri konusunda ihaleler açar ve hizmet alım satımı yapar. Tabii ki yoğun bir iş gündemimiz var. Adeta nefes almaksızın çalışıyoruz. Ama ben çalışmayı seviyorum. Mutluyum. Şirketimiz üst düzeyde görevler üstleniyor. Tabii başımızı kaşıyacak vaktimiz olmuyor ama dedim ya hizmet vermekten mutluluk ve gurur duyuyorum.

11 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR