Avrupalı, Osmanlı tatlısı pişmaniyeyi sevdi

Kocaeli'nde 1990'lı yıllara kadar ihracatı yok denecek kadar az olan Osmanlı tatlısı pişmaniye, tanıtımların ardından, bugün Avrupa ülkeleri başta olm...

BÜYÜT

Kocaeli'nde 1990'lı yıllara kadar ihracatı yok denecek kadar az olan Osmanlı tatlısı pişmaniye, tanıtımların ardından, bugün Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülkeye ihraç edilmeye başlandı. İzmit'te küçük dükkânlarda üretime başlayarak zamanla büyük üretim tesislerine taşınan bazı pişmaniye firmaları , ürün çeşitliliğini arttırarak yurtdışına açıldı.

Kocaeli'nde 1990'lı yıllara kadar ihracatı yok denecek kadar az olan Osmanlı tatlısı pişmaniye, tanıtımların ardından, bugün Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülkeye ihraç edilmeye başlandı.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İzmit'te küçük dükkânlarda üretime başlayarak zamanla büyük üretim tesislerine taşınan bazı pişmaniye firmaları , ürün çeşitliliğini arttırarak yurtdışına açıldı.
Pişmaniyenin meyvelisini, kakaolusunu ve çikolatalısını yapan firmalar, gerçekleştirdikleri tanıtımlar ve İzmit Belediyesinin her yıl düzenlediği Uluslararası Pişmaniye Festivalinin etkisiyle ihracatlarını da artırma fırsatı buldu.
Kocaeli'de 1990'lı yıllarda 8 ton civarında pişmaniye ihracatı yapılırken, kentin önde gelen 3 pişmaniye firması Almanya, İsviçre, İsve ç, Hollanda, Belçika, Danimarka, İngiltere, Fransa, ABD ve Avustralya gibi çok sayıda ülkeye 500 ton pişmaniye gönderiyor.
Kocaeli'de 57 yıldır pişmaniye üretimi yapan Hayrettin Canıgeniş, AA muhabirine yaptığı açıklamada 1954 yılında babası Lütfi Canıgeniş'in 50 metrekarelik bir imalathanede 5 kişi ile pişmaniye üretmeye başladığını söyledi.
İşletmeyi daha sonra 200 metrekarelik, ardından 600 metrekarelik bir yere taşıyarak üretime devam ettiklerini kaydeden Canıgeniş, zamanla yurtdışına açıldıklarını ve Avrupa'da ilk ihracatı Almanya'ya yaptıklarını söyledi.
Almanya'nın ardından Hollanda, Belçika, İsviçre ve Avusturya'ya da ihracata başladıklarını dile getiren Cangeniş, şöyle devam etti:
Özellikle 1980'den itibaren Avrupa'ya sürekli numune göndererek pişmaniyeyi tanıttık. Yurtdışındaki büyük marketlere numune dağıttık. Pişmaniyeye hem Avrupa ülkelerinden hem de diğer ülkelerden talep gün geçtikçe artıyor. Avrupalı pişmaniyeyi sevdi. Mesela şu anda Avustralya'ya mal hazırlıyoruz. Kuveyt ile birlikte Suudi Arabistan ve Dubai'ye de ihracat yapıyoruz.
Uluslararası fuarlara katılarak pişmaniyeyi yurtdışında tanıttıklarına dikkati çeken Canıgeniş, Önümüzdeki aylarda Arabistan'da bir fuara katılacağız. Orada ürünümüzü tanıtma şansı yakalayacağız diye konuştu.
Ürettikleri 400 ton pişmaniyenin 50 tonunu yurtdışına ihraç ettiklerini vurgulayan Canıgeniş, yıllık cirolarının ise yaklaşık 4 milyon 500 bin TL civarında olduğunu vurguladı.
Pişmaniyenin sıcaktan zarar görmesini engelleyecek üretilmesi için ARGE çalışmaları da yaptıklarını vurgulayan Canıgeniş, şu an 40 çeşit pişmaniye üretimi gerçekleştirdiklerini, isteğe göre kakaolu, muzlu, çilekli, ananaslı şekilde pişmaniyeyi de tüketiciye sunduklarını sözlerine ekledi.

-SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ-
Pişmaniye üreticisi, Gıda Mühendisi Suat Kaçar ise pişmaniye denince akla hızlı enerji veren, çok çabuk tüketilebilen ve insan sağlığına ciddi anlamda yararlı olan bir gıda ürünü geldiğini kaydetti.
Pişmaniye üretiminde, gıda güvenliğinin ön planda tutulması gerektiğini vurgulayan Kaçar, Yaklaşık 100 gram pişmaniye 490 ile 500 kaloriye denk geliyor. Bu 500 kalori, günde ortalama bir insanın gün içerisinde tüketmesi gereken 2 bin kalorinin 4'te 1'i diye konuştu.
Kaçar, pişmaniyenin tüketimi kolay olan bir tatlı olduğuna da dikkati çekerek, şunları söyledi:
Örneğin, bir katı ürün bir de sıvı ürü nü tüketirseniz ve her ikisi de aynı oranda tatlılık oranı içeriyorsa hangisinden hızlı bir şekilde enerji alırsınız, tabi ki sıvı üründen. Midenin onu eritmesi lazım. Baklava ile pişmaniyeyi karşılaştırırsak pişmaniye ciddi anlamda ağızda eriyip kana karışabilen, mideye hazımsızlık, mideye şişkinlik vermeyen bir ürün. Baklava ise mideye doğrudan ineceği için orada belli bir öğütülme süresi olacak ve bu süre içerisinde vücut yine enerji harcayacak. Katı gıdalardansa pişmaniyenin sindirimi çok daha kolay. Bu açıdan değerlendirilirse pişmaniye çok daha sağlıklıdır diyebiliriz.

-SAKLAMA KOŞULLARI-
Pişmaniyenin ısı ve ışığa maruz kaldığı zaman yavaş yavaş deforme olduğunu, kimyasal açıdan ise bozulma süresinin minimum 6 ay olduğunu vurgulayan Kaçar, sözlerini şöyle devam etti:
Raf ömrünü uzatmak için ciddi anlamda ARGE çalışmalarımız devam ediyor. Bizim hedefimiz bu süreyi minimum 8 ay ile 1 yıl arasına çıkarmak olacak. Biz pişmaniyede katkı maddesi kullanmıyoruz. Kullandığımız zaman raf ömrü bir yılın da üzerine çıkabilir. Fakat katkı maddesi kanserojen bir maddeye sahip olduğu için biz ürünlerimizi daha çok müşterilere hitap edebileceği her yaş grubunun yiyebileceği bir ürün haline getiriyoruz. Meselâ, benim 7 aylık kızım var ve ben ona azar azar pişmaniye veriyorum.

25 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR