Kefken Limanı’nda rüşvet iddiası!

Kandıra Kefken Liman Başkanlığı, son dönemde ortaya atılan rüşvet iddiaları ile gündeme geliyor. Balıkçı teknesinin evraklarını için kendisinden bin...

Kandıra Kefken Liman Başkanlığı, son dönemde ortaya atılan rüşvet iddiaları ile gündeme geliyor. Balıkçı teknesinin evraklarını için kendisinden bin 500 TL evrak işlem parası istendiğini iddia eden Çağlar Gülay isimli vatandaş, liman başkanlığı hakkında kaymakamlığa şikayet dilekçesi verdi.

 

BİN 500 TL İSTEMİŞ!

Bağırganlı’da balıkçılıkla uğraşan Çağlar Gülay isimli şahıs, aldığı teknenin evraklarını tamamlamak için Kefken Liman Başkanlığı’na müracaatta bulundu. Burada başkan yardımcısı olarak görev yapan O.S. ile görüşen Gülay, “Bana evraklarımı tamamlamak için üç yol anlattı. Onun dediği gibi yaptım. İş imzaya geldiğinde zorluk çıkarttı ve benden evrak parası adı altında bin 500 TL para istedi. Ne parası olduğunu sorduğumda, bunu vermezsem daha çok gidip gelebileceğimi söyledi” dedi.

 

TEKNESİNİ SATMAK İSTEDİ

Liman yetkilisine parasının olmadığını ve gerekli harçları yatırdığımı söylediğini de dile getiren Gülay, “Fakat bana ‘ya bu parayı ödersin ya da bende satılık bir tekne var, evraklarıyla birlikte sana satayım. Yoksa tekneni özele çıkartırım avlanamazsın’ diye yanıt verdi. Bu O.S. ve liman başkanı yüzünden bütün balıkçılar sorun yaşıyor. Para verilmeden iş yaptırılamıyor. Balıkçılardan ucuza tekne satın alıp başkalarının üzerine yapan O.S., daha sonra iki katı fiyatla tekneleri başkalarına satıyor. Benden istediği bin 500 lira yasal değil” diye konuştu.

 

BALIKÇILAR İMZA TOPLADI

Konu ile ilgili olarak Kefken Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İzzet Küçük de benzer bir tepkide bulundu. Söz konusu iki yöneticiden memnun olmadıklarını dile getiren Küçük, “Her işimizi parayla yaptırmak zorunda kalıyoruz. Liman Başkanı Erol Azaz ve O.S.’nin bu görevden alınması ve başka bir ile gönderilmesi için bir imza kampanyası başlattık. İmzaları AK Parti Kandıra İlçe Başkanlığı’na sunduk. Ancak bir netice alamadık. Tekrarlamak istedik, fakat balıkçılar bu kez imza vermekten korktu. Çünkü birçoğu tehdit edildi” dedi.

 

SORUŞTURMA AÇILACAK

Öte yandan konu hakkında Kandıra Kaymakamlığı da devreye girdi. Balıkçı Çağlar Gülay tarafından yazılan dilekçeyi kabul edilirken kaymakamlık yetkilileri ile görüşen liman yetkililerinin, “Bizi şikayet eden kişi usulsüz iş yapmamızı istedi. Yapmayınca karalama kampanyası ile bu tür bir girişimde bulundu” dediği öne sürüldü. Öte yandan kaymakamlığın konuyla ilgili soruşturmayı başlatmaya hazırlandığı bildirildi.

 

İLK VUKUATI DEĞİL

Kefken Su Ürünleri Kooperatifi’nin 10 yıldır başkanlığını yürüten İzzet Küçük, İzmit Liman Başkanlığı’nda çalıştığı dönemde O.S.’nin benzer bir soruşturma geçirdiğini de ileri sürdü. Olayın ardından şahsın Hopa’ya sürüldüğü bilgisini veren Küçük, şöyle konuştu:

 

BALIKÇIYA PİSLİK YAPIYOR

“Bu sürgünün ardından açığa alındı. Tekrar İzmit Liman Başkanlığı’na geri döndü. Sonra Kefken’e gönderdiler. Bir yıldan beri burada görev yapıyor. O geldikten sonra bölgemizde çok avanta dönmeye başladı. Balıkçı esnafına pislik yapıyor ve şimdide balıkçıları tehdit etmeye başladı. Bütün bunları kaymakamı bey ile konuşacağım. Bıçak kemiğe dayandı, ne olursa olsun” dedi. 92 üyesi bulunan kooperatif bir ay önce 69 imza toplayarak O.S. ve Erol Azaz’ın görevlerinden alınmasını istemişti. Bülent EKİNCİ

caglar-gulay.jpg

Çağlar Gülay

20 Nisan 2016 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR