Zeytinoğlu, Cumhurbaşkanı’na sanayicinin sorunlarını anlattı

Yabancı Sermayeli Firmalar ile OHAL Süreci Toplantısı, geçtiğimiz günlerde Kocaeli Sanayi Odası’nda (KSO), Ayhan Zeytinoğlu başkanlığında yapıldı. To...

Yabancı Sermayeli Firmalar ile OHAL Süreci Toplantısı, geçtiğimiz günlerde Kocaeli Sanayi Odası’nda (KSO), Ayhan Zeytinoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantının açılışında konuşan ve aynı zamanda İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı olan Zeytinoğlu, 15 Temmuz darbe girişimine değindi. Başkan Zeytinoğlu, kanlı darbe girişimine karşı başarılı bir sınav verildiğini dile getirdi.

 

“3 AYLIK OHAL BAŞLADI”

Darbe şehitlerine Allah’tan rahmet, gazilere ise acil şifalar dileyen Zeytinoğlu, “20 Temmuz tarihi itibariyle 3 ay süre için OHAL süreci başlatıldı. Devletimiz, tıpkı Avrupa’daki gibi tehditlere karşı önlem almak zorundadır. Türkiye’nin en kısa sürede bizlerin ve hükümetimizin desteği ile toparlanacağına olan inancımız tamdır. Burada önemli olan demokrasi ve özgürlüklerin teminat altına alınması ve ekonominin işleyişinin olağan seyretmesidir” dedi.

 

“DÜZENLEME YAPILACAK”

İş dünyasının bu süreçte Türkiye’nin imajının zedelenmemesi için hareket etmeleri gerektiğini dile getiren Başkan Zeytinoğlu, “Hükümetimiz ekonominin en az zararla etkilenmesi için üzerine düşeni yapmaktadır. Dün Cumhurbaşkanımız, TOBB İstişare Toplantısı’nda ekonomide yapısal reformların kesintisiz süreceğini ve yatırım ortamını iyileştirmek için gerekli hukuki düzenlemelerin yapılacağını belirtti. Bu önemli bir durumdur” diye konuştu.

 

“REFORMLAR HAYATA GEÇMELİ”

Ayrıca TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun eşliğinde Başbakan Binali Yıldırım ile görüşerek sanayicilerin 21 ana maddede toplanan sorunlarını kendilerine aktardıklarını vurgulayan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Maliye Bakanı Naci Ağbal ödenmesi yapılmamış vergiler için gecikme faizlerinin alınmayacağı müjdesini verdi. Bu bir bakıma vergi affıdır. Bu çalışmaların; Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında birçok bakanımızın da katılımlarıyla YOİKK toplantısı ile başladığını biliyoruz. Hükümetimizden en büyük beklentimiz; bu reformların hızla hayata geçirilmesidir” açıklamasında bulundu.

 

“AKSAMA YAŞANMAMALI”

Şabancı sermayeyi çekmedeki en önemli unsurun istikrar olacağını dile getiren Zeytinoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Reform paketlerinin; yabancı yatırımcılara yönelik yeni teşvik unsurlarını içerecek şekilde güçlendirilmesini istiyoruz. Bu yaklaşım önümüzdeki dönemde ülkemizin yatırım çekmesine katkı sağlayacaktır. Hükümetimizden; şirketlerimizin kamu ile yürüttükleri günlük işlerinde hiçbir aksama olmamasını bekliyoruz. Etkin bir kamu-özel sektör diyalog mekanizmasının oluşturulmasını önemsiyoruz.”

 

“İLK GÜNDEM EKONOMİ OLMALI”

İhracatı artırmaya yönelik teşviklerin de bir an önce yürürlüğe girmesini beklediklerini de sözlerine ekleyen Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Ekonomi gündemin ilk sırasına taşınmalı. Öncelikle yatırımlarınıza devam etmenizi ve yeni yatırımları davet etmenizi istiyoruz. Ayrıca bağlı bulunduğunuz ülkelerle olan ilişkilerinizde, özellikle Türkiye aleyhine oluşan kamuoyuna karşı seslerinizi duyurmanızı bekliyoruz.” Yabancı sermayeli firmaların temsilcileri FETÖ örgütü ile bağlantıları nedeniyle bazı müşterilerinden tahsilat yapamadıklarını, siparişlerini alamadıklarını açıklayarak bu konuda destek istediler. 

06 Ağustos 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR