Akın Doğan: Artık hizmetle öne çıkacağız

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonlarından en fazla etkile...

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonlarından en fazla etkilenen kurumlar arasında Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) yer aldı. KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın tutuklanmasının ardından, KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz’ün de istifa etmesi ile yaşanan sorun ikiye katlandı.

 

“HİZMETİ KONUŞACAĞIZ”

Ortaya çıkan kriz sonrasında Semih Barış, Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilirken, meclis başkanlığına ise Akın Doğan seçildi. Önceki gün gazetemizi ziyaret eden Akın Doğan, “Bu saatten sonra Kocaeli Ticaret Odası’nın verdiği hizmetlerle ön plana çıkmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“ÖNCELİĞİMİZ ÜYELERİMİZ”

KOTO’nun yaşadığı sıkıntıları aşmak için çaba gösterdiklerini dile getiren Başkan Doğan, “Seçildiğim günden bu yana çeşitli ziyaretler yapıyoruz. Bu sebeple işime gidemediğim için ailemden tepki görmeye başladım. KOTO’nun yaklaşık 12 bin 500 üyesi var. Bizim önceliğimiz üyelerimiz. Geçen süreçte meclis üyelerimizi ziyaret etmeye başladık. Esnaf arkadaşlarımızla da bir araya gelerek bilgi topluyorum” dedi.

 

“KOTO’YA GELMEYE ÇEKİNİYORLAR”

Çoğu insanın Kocaeli Ticaret Odası’na gitmeye çekindiğini dile getiren Doğan, “Murat Bey biraz olsun o algıyı ortadan kaldırdı. Biz ise tamamen bitirmek istiyoruz. Benim el arabasıyla buzdolabı taşıdığımı herkes biliyor. İlkokul yıllarından itibaren babamla beraber ticaret hayatının içindeyim. Bu yüzden çoğu insanla tanışıklığımız var. Daha sık ziyaretler gerçekleştireceğiz ve esnaf arkadaşlarımızla bir araya geleceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“KENTSEL DÖNÜŞÜM DAHA BAŞKA OLMALI”

Kentin en önemli sorunları arasında trafik ve çarpık kentleşme olduğuna değinen Doğan, “Birçok yerde kentsel dönüşüm adı altında bina yenileme çalışması yapıyorlar. Yol değişmiyor, yeri değişmiyor, sadece binaları yeniliyorlar. Kentsel dönüşüm çok daha farklı olmalı. İstanbul’da koca bir mahalle olan Fikirtepe’yi komple yıktılar ve yeniden yapıyorlar. Kentsel dönüşüm ancak o şekilde olur” diye konuştu.

 

“RİNG İSTEDİK, AMA OLMADI”

Kent genelinde ortaya çıkan trafik problemine de değinen Doğan, “Trafik sorunu ile ilgili önerilerimiz var. Şehir içi trafiğini biraz olsun önlemek için otoparkların ilk 2 saatinin ücretsiz olması lazım. Bu şekilde olursa vatandaş aracını kaldırıma park etmek yerine daha güvenli olan otoparklara koyar. Daha önceki önerimiz ise NCity AVM ve Büyükşehir Belediyesi’nin arkasında yer alan otopark içindi. Aracını park eden biri için yaz aylarında köprüden karşıya geçmesi kolay. Fakat kışın soğukta aracını oraya park edip şehir içine köprüden geçmek gerçekten zor. Bu yüzden çarşı içine ulaşımı sağlayacak, aldığı reklamlarla giderini karşılayabilecek 2 tane ücretsiz otobüs konulmasını önerdik. Çeşitli nedenlerden dolayı bu olmadı” dedi.

 

“BELSA OTOPARKI ÜCRETSİZ OLMALI”

İzmit Belediyesi’nin yanındaki Belsa Otoparkı’nın ücretsiz olması durumunda KOTO olarak finansal destek verebileceklerini söyleyen Doğan, “Trafiğe karşı en büyük önlemi otopark kullanımıyla alabiliriz. Vatandaşı buna teşvik etmek için ücretsiz otopark imkanı sunulması gerekiyor. Yürüyüş yolundaki araçları kaldırdığımızda trafik sorunu bir nebze çözülecektir. Bu araçlara da en yakın yer olan Belsa Otoparkı ücretsiz olmalı. Buna esnaf da destek olur” açıklamasında bulundu.

 

“ŞEHİR PLANLAMASI ÖNEMLİ”

Tüm yerel yönetimlerin özellikle şehir planlamalarına önem vermesi gerektiğini kaydeden Doğan bu konuda geçmişten de bir örnek verdi: “Zamanında yol yapılırken Atatürk’e “Kaldırımı kaç metre yapalım?” diye sormuşlar. Atatürk “300 metre” yanıtını vermiş. Tekrar sormuşlar ve aynı yanıtı vererek “Geleceği düşünmek lazım” demiş. Bu yüzden şehir planlaması çok önemli.”

 

“TURİZM İÇİN PROJELER ÜRETMELİYİZ”

Kocaeli’nin sanayi kadar turizm kenti olduğunu da savunan Doğan, şöyle konuştu: “Kentimiz doğasıyla, tarihiyle bir cazibe kentidir. Kocaeli’nin turizm potansiyelinin farkındayız. İki denize kıyısı olması, Kartepe gibi kış turizmi açısından önemli değere sahip olması, bitki örtüsü ve doğal güzellikleri ile bütün dünyayı cezbedebilecek özelliklere sahip. Bunları değerlendirmeliyiz. Bunun için de projeler üretmeliyiz. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile görüşüp turizm gezileri düzenlemeliyiz” şeklinde konuştu.

 

“OKULU DEVRETMELİYİZ”

KOTO bünyesinde kurulan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Milli Eğitim Bakanlığına devredilmesi gerektiğini düşündüğünü de dile getiren Doğan, “Mesleki ve teknik eleman eksikliğini gidermek için kurduğumuz 400 öğrenci kapasiteli bu okul bizim gururumuz. Fakat bu okulu artık Milli Eğitim Bakanlığı’na devretmemiz gerektiğini düşünüyorum. KOTO olarak tüm idaresini ve masraflarını biz karşılıyoruz. Geçen yıl ilgi yoğundu. Fakat bu yıl FETÖ operasyonları gerekçesi ile kaydını sildirenler oldu. Şu an 79 öğrencimiz var. En azından bu sene 24 kişilik 4 sınıf açmayı hedefliyoruz. Bütün masraflarını biz karşıladığımız için ilerleyen süreçte bizi zorlayacak gibi görünüyor. Özel okul işleten üyelerimiz de var. Şuan onlara rakip konumundayız. En mantıklısı milli eğitime devretmek” dedi. Nurşah ŞAHİN

birlikte-011.jpg

24 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Mehmet Akbaş. - ŞEHİR MERKEZİNE ,KATLI OTOPARK YAPILMASI İÇİN GAYRET SARFEDERSENİZ BU ESNAF SİZE ÖMÜR BOYU MİNNETTAR KALIR.

Yanıtla . 0Beğen 24 Eylül 15:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR