Gebze Cumaköy'de Atıksu Arıtma Tesisi işletmeye alındı

Tesisin bölgeye hayırlı olmasını dileyen Genel Müdür İlhan Bayram, tesis ile bölgenin atıksulardan kaynaklanan kirlilikten arındırılacağını söyledi. ...

BÜYÜT

Tesisin bölgeye hayırlı olmasını dileyen Genel Müdür İlhan Bayram, tesis ile bölgenin atıksulardan kaynaklanan kirlilikten arındırılacağını söyledi. 

 

KÜÇÜK YERLEŞİMLER İÇİN TESİSLER

Çevrenin korunmasına büyük önem veren İSU Genel Müdürlüğü, kırsal kesimdeki küçük yerleşim alanları için İzmit Akmeşe, Hakkaniye ve Umuttepe, Karamürsel Valideköprü, Dilovası Tavşancıl, Derince Çavuşlu ve Kandıra Bağırganlı’da çeşitli kapasitelerde modüler atıksu arıtma tesisleri inşa etti. İSU mühendisleri tarafından projelendirilen ve ülkemize de örnek olan bu tesisler ile kırsal bölgeler çevre kirliliğinden kurtarıldı.

 

GÜNLÜK 1000 M3 ATIKSU ARITACAK

Kurum, seraların yoğun olarak bulunduğu Cumaköy ile çevresindeki mahallerinin atıksularını arıtmak için de Gebze Cumaköy’de geçtiğimiz yılın son ayında inşaatına başladığı modüler ileri biyolojik atıksu arıtma tesisini tamamladı. 5 km uzunluğunda kanalizasyon hattının da yapıldığı projede, tesis günlük 5 bin kişinin atıksularını arıtacak şekilde inşa edildi. Tesiste Cumaköy’ün kanalizasyon hattı ile çevredeki Mollafenari gibi yerleşim alanlarının atıksuları da vidanjörler ile taşınarak günlük 1000 m3 atıksuyu arıtarak doğal ortama verilecek.

 

“TESİS BÖLGEYİ KİRLİLİKTEN ARINDIRACAK”

Tesisinin bölgeye hayırlı olması temennisinde bulunan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, kurum olarak çevrenin korunmasına büyük önem verdiklerini vurguladı. İleri, biyolojik, modüler ve doğal atıksu arıtma tesisleri ile Kocaeli’de yüzde 99 atıksu arıtma oranı yaptıklarını ifade eden Genel Müdür İlhan Bayram, “Gebze Cumaköy bölgesinin atıksuları fosseptikler ile toplanıyordu. Yatırım programımız kapsamında bölgenin atıksularını toplamak için yaptığımız 5 km yeni kanalizasyon hattı ile toplanacak atıksuları arıtmak için de modüler atıksu arıtma tesisi inşa ettik. Kanalizasyon hattı ile atıksuları bağladığımız tesis arıtmaya başladı. Atıksu hattı ve ihtiyaç halinde kapasitesi artacak şekilde planladığımız tesis ile artık çevre kirlenmesinin önüne geçilecek. Tesisin bölgede yaşayan insanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”dedi. 

08 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR