“Gücünüz yetiyorsa fabrikaları yıkın”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan “Adapazarı-İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu” projesinin Kartepe bölgesinden geçece...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan “Adapazarı-İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu” projesinin Kartepe bölgesinden geçecek olan bölümüyle ilgili Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı dün yapıldı. Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen ÇED toplantısında trenin geçiş güzergahına vatandaşlar itiraz ettiler.

 

GENİŞ KATILIM

Yapılan toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, ÇED raporunu hazırlanan firma yetkilisi Özgür Özkan, projeyi hazırlayan firma yetkilisi Metin Öz, Uzunbey Mahallesi Muhtarı Hikmet Öztürk, Ertuğrul Gazi Mahallesi Muhtarı Yücel Turak, Ataevler Mahallesi Muhtarı Nesrin Serim, Sarımeşe Mahallesi Muhtarı Ahmet Şafak hattın geçeceği mahallelerin sakinleri katıldı.

 

TARTIŞMA ÇIKTI

Çalışma kapsamında evleri yıkılacak olan mahalle sakinleri ile ÇED yetkilileri arasında tartışma yaşandı. Proje güzergahına itiraz eden mahalle sakinleri çalışmaya izin vermeyeceklerini söyleyerek sunumun yapılmasına müsaade etmedi.

 

CAMİ DE YIKILACAK!

Sarımeşe, Atakent, Ertuğrul Gazi ve Uzunbey mahallelerinden geçen güzergah üzerinde yaşanan vatandaşlar tren yolunun geçişi sırasında ortaya çıkan yıkımlara ve izlenen yola tepki gösterdiler. İlçeden geçecek olan ve 110 km uzunluğundaki güzergah üzerinde birçok ev ve iş yeri yıkılacak. Yıkılacaklar arasında bir de Ertuğrul Gazi Mahallesi’ndeki cami bulunuyor.

 

SANAYİ KURULUŞLARI KORUNUYOR

Yıkımın yapılacağı bölgede evi bulunan Bilgin Bayram isimli vatandaş, “Tren hattının geçeceği yer 25 yıl evvel bataklıktı. 3 metre indiğinde su çıkıyor. Siz Ankara olarak toplanacaksınız ve bu işi birine vereceksiniz. Onay verilirse bir sonraki aşama başlayacak. Su çıktığında masraf olacak, devlete zarar veriyorsunuz. Hızlı tren giderken geri dönüyor. Mühendis olmaya gerek yok. Sanayi kuruluşlarını kurtarmak için el freni çektiniz” dedi.

 

ÖZDİLEK İLE CENGİZ  TOPEL HAVAALANI ARASINA

Çalışmaya yönelik tepkisini de dile getiren Bilgin, “Orada 80 ev var, yaklaşık bin 500 insan mağdur oluyor. Burada asıl amaç demir çelik fabrikalarına yük tren hattı yerleştirmek istenmesidir. Projeyi çizen firma yetkilileri burayı fabrikalarıyla görmüşler. Bu hattın mevcutta bulunan projenin Ertuğrul Gazi Mahallesi’nin doğusunda Özdilek ile Cengiz Topel Havaalanı arasına kaydırılarak meskene zarar vermeden devlet arazileri üzerinden geçirilmesini talep ediyoruz” ifade etti.

 

“DİLEKÇELERİMİZİ YANLIŞ YERE VERDİK”

Söz konusu projeyi 12 Şubat 2016 tarihinde İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nda askıda gördüklerini söyleyen Bilgin, şöyle konuştu: “Daha sonra aynı daireye dilekçelerimizi verdik. Fakat Ankara’dan gelen yetkililerden dilekçelerimizi yanlış yere verdiğimizi öğrendik. Sonuç olarak bu hızlı trenin ve yanında rant olarak kurulmakta olan demir çelik fabrikalarına, diğerlerine buradan vagonlarla yük taşınmasına ve sanayicilerin bir kat daha zengin olmasına müsaade etmiyoruz.”

 

VATANDAŞLAR İTİRAZ ETTİLER

Proje sahibi MGS firmasının yetkililerinin sunum yaptığı sırada vatandaşlar ve muhtarlar güzergah konusunda itirazlarını belirtti. Vatandaşlar camilerin ve evlerin yıkılacağını söyleyerek köylerinden ve mahallelerinden demiryolu geçmesini istemediklerini söyledi. Vatandaş aynı zamanda projeye de itiraz ederek bu şekilde kasarı halindeki çalışmada hızın kesilemeyeceği için potansiyel bir tehlike olduğunu da belirtti.

 

“GÜCÜNÜZ YETİYORSA…”

Yetkililerin güzergah itirazlarına verdiği, “Devlet vatandaşı mağdur etmez” cevabına sinirlenen muhtarlar, “Gücünüz yetiyorsa fabrikaları yıkın. Neden demiryolunu fabrikaların arasından geçirerek bizim evlerimizi yıkıyorsunuz” dedi. Toplantıya katılan muhtarlar ÇED raporuna kesinlikle imza atmayacaklarını belirtti.Serkan BORLAK

10 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR