Başiskele Polikliniği’nde skandala davetiye

Kocaeli Devlet Hastanesi’ne bağlı olan Başiskele Semt Polikliniği’nde çalışan doktorlar, yeterli hastaya bakamamaktan, vatandaşlar da semt polikliniği...

BÜYÜT

Kocaeli Devlet Hastanesi’ne bağlı olan Başiskele Semt Polikliniği’nde çalışan doktorlar, yeterli hastaya bakamamaktan, vatandaşlar da semt polikliniğinden yeterli hizmeti alamamaktan şikayetçi.

Sorunlar…
Geçen yılın Ağustos Ayı’nda hizmete başlayan, Başiskele halkı için son derece önemli bir sağlık kuruluşu olan ancak beklenen hizmet kalitesine bir türlü ulaşamayan Başiskele Semt Polikliniği’nde çığ gibi sorunlar oluyor. Gerek uzman doktorlar gerek akşam buraya nöbete gelen aile hekimleri gerekse vatandaş, poliklinik için sert ifadeler kullanıyor. İşte size bu poliklinikte yaşanan bir birinden çarpıcı başlıklar.

Uzman doktorlar çok dertli
Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimi Şenol Ergüney ve yardımcılarının üzerine titrediği, sağlık müdürlüğünün –Göz bebeğimiz- dediği bu poliklinikte görevlendirilen uzman doktorların baktıkları günlük hasta sayısı beklenenin çok altında. Doktorlar –İzmit’e daha çok hasta geliyor. Ben burada, İzmit’te baktığım hastanın 3’te 1’i ne bile bakamıyorum. Boş boş oturuyoruz- diyor. Bu konuda büyük sıkıntı yaşayan uzman doktorlar Başiskele Polikliği’ne gelmek istemiyor ancak görevlendirme yapıldığından dolayı, yönetimle de ters düşmemek için bir bakıma gelmek zorunda bırakılıyor. Aynı durum Alikahya Kadın Doğum Hastanesi’nden gelen Kadın Doğum ve Çocuk doktorları için de geçerli.

Halk değerini bilemeli
Başiskele’de yaşayan vatandaşlar polikliniğin kurulduğu ilk günden beri bu kuruluştan nedense memnuniyetsiz. Burada tüm polikliniklerin ve en iyi sağlık hizmetinin olması gerektiğini ifade eden vatandaşlar, Kocaeli Devlet Hastanesi’ndeki doktor yetersizliği konusunda yeterli bilgiye sahip değiller. Görevli uzman doktorların özel durumlarından dolayı izin almaları nedeni ile bu doktorların boşalan yerlerine devlet hastanesi yönetimi başka bir doktoru gönderemeyince olan, orada çalışan personele oluyor. Vatandaş, -Doktora gideceğim- düşüncesi ile polikliniğe geliyor ancak –Doktorumuz bu gün için izin almak zorunda kaldı, maalesef doktorumuz yok- yanıtını alınca da sinirini çalışanlardan çıkarıyor.

Kocaeli Devlet’e gidiyorlar
Sağlıksız bir şekilde işleyen doktor rotasyonu Başiskele Semt Polikliniği için tek sorun değil. Asıl sorun şu. Polikliniklerini saat 15.30 – 16.00 civarı bitiren uzman doktorlar mecburen Kocaeli Devlet Hastanesi’ne gelmek zorunda çünkü burada yatan hastalarını görüp nöbetçi hemşireye gerekli bilgiyi vermesi gerekiyor. Başiskele’deki poliklinikte nöbete aile hekimleri geliyor. Ancak aile hekiminin görev yaptığı kendi sağlık ocağındaki mesaisi 17.30’da bitiyor ve polikliniğe gelmesi 18.00-18.30’u buluyor. İşte bu zaman zarfı içerisinde yani 15.30 – 18-30 saatleri arasında poliklinikte hiç doktor bulunmuyor. Hastalar doktor umduğu kuruluştan eli boş dönüyor ve isyanını yine buradaki personele haykırıyor.

Hastalar da mağdur
Sorun yumağı bununla da bitmiyor. Başiskele’deki gece nöbetini tutan aile hekimlerine 2 gün nöbet izni veriliyor. Nöbet iznini kullanan aile hekimlerinin, görev aldıkları kendi sağlık ocaklarında ise doktor bulunmuyor. Ancak kendi doktorlarına muayene olmak için sağlık ocaklarına giden vatandaş da –Aile hekimimiz nöbet iznini kullanıyor- yanıtını alınca haliyle mağdur oluyor. Nöbete gelen aile hekimleri de ellerinden geldiği kadar nöbet iznini kullanmamaya çalışıyor. Yorgun ve bitkin bir şekilde hizmet vermeye çalışan aile hekimleri de, hastalarının mağdur olmamalı için risk almak zorunda kalıyor.

Sıkıntılar büyük
Çalışan personeline uyguladığı olumsuz politika ile eleştirilen Başhekim Ergüney ve yönetimi Başiskele’deki poliklinikte acil hizmeti verildiğini belirtiyor. Ancak anlatılanlardan durumun böyle olmadığı görülüyor. Gece –Acil- şikayeti ile polikliniğe başvuran hastaya acil hizmeti verilemiyor. Çünkü poliklinikte aile hekiminin görev yaptığı zaman dilimi içinde laboratuar çalışanı ve röntgen teknisyeni çalışmıyor. Laboratuarının ve röntgen cihazının olduğu poliklinikte bu yerler boş duruyor. Doğal olarak aile hekiminin acil istemesi gereken tetkikler burada sağlanamadığı için hasta İzmit ya da Gölcük’e yönlendiriliyor. Hasta ve hasta yakını ise –Tahlil yaptıramıyoruz, röntgen çektiremiyoruz. Acil denen bir şey de yok. Doktor bu durumda ne yapsın. Buraya boşuna açmışısınız, böyle bir şey olur mu, zaman kaybı yaşıyoruz, hastama bir şey olursa burayı başınıza yıkarım - türünde tehditler savuruyor.

Yardım bekliyorlar
Başiskeleli vatandaşlar Başiskele Semt Polikliniği’nin kendilerine yeterli hizmetin verilmesini bekliyor. Bunun için de bağlı bulundukları Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimi Şenol Ergüney’e çağrıda bulunuyor. Olası ciddi bir hasta mağduriyetinde Kocaeli Devlet Hastanesi idarecileri ya da Sağlık Müdürlüğü sorumluluğu üzerine alacaklar mı? Doktorlar konuyu sağlık müdürlüğüne iletiliyor ama müdürlük topu valiliğe atıyor ve işten sıyrılmaya çalışıyor. Başiskeleliler vatandaşlar sorunların çözülmesi için yardım bekliyor.


19 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR