İzmit Körfez Köprüsü açılışı için tarih verildi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün Mart ayının sonunda hizmete gireceğini söyledi. Işık, köprü ayağını...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün Mart ayının sonunda hizmete gireceğini söyledi. Işık, köprü ayağının bulunduğu Dilovası ilçesinde, Otoyol A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Nebil Öztürk'ten çalışmalar hakkında bilgi aldı. Köprünün kuleleri arasındaki kopan 'kedi yolu' halatlarının yenilenmesi çalışmalarının sürdüğünü belirten Işık, halatların Japonya'dan getirilerek yenilendiğini, çalışmaların 15 Ağustos'ta tamamlanmasının planlandığını bildirdi.

 

“ÖNEMLİ BÖLÜMÜ TAMAMLANDI”

Köprünün ana kablolarını bağlayan tramvay bendin yapımının da 1 Eylül'de bitirilmesinin hedeflendiğini kaydeden Fikri Işık, ana halatların da çekilmesiyle Gölcük'te bekletilen tabliyelerin montajına geçileceğini söyledi. Yılbaşında köprü üzerinden şantiye araçlarının geçmeye başlayacağını da kaydeden Işık, “Köprünün hizmete girmesiyle önemli tasarruf sağlanacak. Çok önemli aşama ankrajlara kadar olan bölümü tamamlandı” şeklinde konuştu.

 

“CİDDİ TASARRUF SAĞLAYACAK”

Işık, “İlk defa kullanılan bir teknolojiyle köprü imal edilip yürütülerek yerine getirildi. Son derece önemli bir teknoloji kullanılıyor. Hem de dünyada ilk defa bu kadar uzun. Şimdi kedi yolunun döşenmesinin tamamlanması gerekiyor. Aralık'ta tabliyelerin konmasına başlanacak. İnşallah Mart ayının sonunda araçlarla geçmeyi ümit ediyoruz. Bölgemiz için son derece önemli. Bir saatten fazla süren Gebze'den Yalova'ya geçiş 6 dakikaya düşecek. Hem ekonomi hem de zaman açısından ciddi bir tasarruf olacak” dedi.

 

“ARTIK PKK DÜŞÜNSÜN”

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonları da değerlendiren Bakan Işık, “Türkiye 30 yıldan fazla, PKK ve diğer sol terör örgütleriyle mücadele etti. Son dönemde Paralel Yapının musallat oldu. Ancak özellikle PKK'nın Suruç'taki terör olayını fırsat bilerek Türkiye'yi dize getirmeye çalıştı. Bugün artık öyle silahlar ürettik ki PKK düşünsün” dedi.

 

“ONLAR ANLAYANA KADAR DEVAM EDECEK”

Bakan Işık, Türkiye'nin 12, 20, 30 sene önceki Türkiye olmadığını, terörle mücadele ederken silahını kullanmak için başka ülkelerden icazet almadığını da ekleyerek, “Türkiye şu anda kendi insansız hava araçlarıyla PKK hedeflerini belirleyip, kendi akıllı bombaları ve mühimmatıyla bu hedefleri vuruyor. Biz hep barıştan yana olduk. Türkiye Cumhuriyeti'ne kafa tutmanın bedelinin ne olduğunu bir kaç gündür çok iyi anladılar, bundan sonra da inanıyorum ki anlayacaklar. Anlayana kadar bu devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

01 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR