Başiskelelilere müjde vergi faiz affı yasası çıktı

6552 sayılı Kanunun 73 üncü maddesinde, Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince takip edilen bazı amme alacakları ile belediyelerin ve büyükşehir...

BÜYÜT

6552 sayılı Kanunun 73 üncü maddesinde, Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince takip edilen bazı amme alacakları ile belediyelerin ve büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin bazı alacaklarının yeniden yapılandırılması ile Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince takip edilen bazı amme alacaklarının terkinine ilişkin düzenlemeler yer almaktadır.

 

Yasa; vergi, prim ve ceza gibi borçları bitirmeye ön ayak oluyor. Emlak vergisi ile çevre temizlik vergisi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları ve emlak vergisi üzerinden hesaplanan taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı ile buna bağlı gecikme zammına yönelik borçları yapılandırma imkanı getirirken, faiz yükünden de kurtarıyor. Borçlu mükelleflerin 1 Arаlık 2014 tarihine kadar müracaat etmeleri halinde vadеsi gеçmiş 2013 yılı sonunа kadar olan tüm borçlarını peşin 6 taksit, 9 taksit, 12 taksit ve 18 taksit olarak hеr 2 ayda bir ödeme kolаylığı sağlayacak.

Kanun kapsamındaki hesaplanan borç tutarının taksitle ödenmek istenmesi halinde, ilgili maddelerde yer alan hükümler saklı kalmak şartıyla, borçluların başvuru sırasında altı, dokuz, oniki veya onsekiz eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birini tercih etmeleri şart olup, tercih edilen taksit süresinden daha uzun bir sürede ödeme yapılamayacak.

Taksitle yapılacak ödemelerinde ilgili maddelere göre belirlenen tutarı 6, 9, 12,18 ay ve katsayısı ile çarpılarak bulunan tutar taksit sayısına bölünmek suretiyle ikişer aylık dönemler halinde ödenecek taksit tutarı hesaplanacak.

6552 sayılı kanuna istinaden borçlarını yeniden yapılandırılan alacakların bankalar kanalıyla ödenmesi mümkün olduğu gibi, kredi kartı veya banka kartı ile ödenmesi de mümkün bulunmaktadır.

Bu kapsamda borçlu olan mükelleflerin Başiskele Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü Emlak Servisi’ne başvurmaları gerekmektedir.

 

21 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR