5 yılda 43 bin ameliyat

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Genel Cerrahi Kliniği, bölgemiz için çok önemli sağlık hizmeti vermeye devam ediyor.2009 Şubat ayından bu ya...

BÜYÜTDerince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Genel Cerrahi Kliniği, bölgemiz için çok önemli sağlık hizmeti vermeye devam ediyor.
2009 Şubat ayından bu yana “Eğitim Kliniği” statüsünde başlayan hizmet kapsamında asistan eğitimi dışında, genel cerrahinin uygulama alanına giren rutin hastalıklar ve kanser hastalarının cerrahi tedavisi ile ilgileniliyor. Bunun içinde konvansiyonel cerrahi teknikler dışında ileri laparaskopik cerrahi yöntemlerinden de faydalanılıyor.
GÜNDE ORTALAMA 10-12 AMELİYAT
40 kadar hasta yatağına sahip olan Genel Cerrahi servisinin ameliyathanesinde yıl içinde rutin olarak günde 10-12 kadar acil dışı ameliyat gerçekleştiriliyor.
Şubat 2009-Eylül 2013 tarihleri arasında; 155.191 hasta muayene edildi, 12.833 hasta yatarak tedavi gördü, 43.306 hasta ameliyat edildi ve 4.720 hastanın ise A+B Grubu büyük ameliyatı gerçekleştirildi.
HANGİ AMELİYATLAR YAPILIYOR
Karın duvarı fıtıkları, tiroid bezi, özefagus (yemek borusu kanseri), mide, duodenum (12 parmak barsağı), pankreas, dalak, karaciğer, safra kesesi ve yolları, ince barsak, kolon-rektum (kalın barsak), anal bölge hastalıkları (hemoroid, anal fissür-fistül ve bu bölgelerin malign (kötü huylu) hastalıkları tedavisi Genel Cerrahi Kliniği’nin hizmet verdiği alanlard olarak açıklandı.
2010 yılında kurulan Genel Cerrahi Endoskopi Ünitesi, hem klinikte, hem de talep eden diğer kliniklere ait yatan ve ayaktan hastalara hizmet veriyor. Bu birimde mide ve kalın barsak hastalıklarının tanısı için gastroskopi, kolonoskopi ve polipektomi işlemleri uygulanıyor.
EĞİTİM VERME YETKİSİ
Ağızdan beslenemeyen bazı kanser ya da zihinsel rahatsızlığı olan hastalarda mideye endoskopik yolla tüp yerleştirme işlemi (PEG) de uygulanabiliyor. Temmuz 2013 itibariyle Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Genel Cerrahi Endoskopi Ünitesine Türk Cerrahi Derneği Tarafından genel cerrahi eğitimi görmüş uzman hekimlere endoskopi eğitimi verme yetkisi verildi. 2014 yılında bölüm, Genel Cerrahi Endoskopi Eğitim Merkezi statüsünü kazanmayı hedeflemekte.
KİMLER GÖREV YAPIYOR
Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Genel Cerrahi Kliniği’nde tüm hizmetler. hali hazırda görev başında bulunan Eğitim Görevlisi Op. Dr. Selim Yiğit Yıldız, Başasistan Op. Dr. Hamdi Taner Turgut, Uzmanlar; Op. Dr. Fatih Gülümser, Op. Dr. Mehmet Özyıldız, Op. Dr. Ali Çiftçi, Op.Dr.Murat Coşkun, Op. Dr. Burç Yazıcıoğlu, Op. Dr.Çağrı Tiryaki, Op. Dr. Mustafa Celalettin Haksal, Asistanlar; Dr. Zehra Boyacıoğlu, Dr. Musa İlgöz, Dr. Özkan Subaşı ve Dr. Yusuf Çınar ile vermektedir.

20 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR