NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRİLECEK

Efe “UMEM Beceri’10 Projesi kapsamında sanayiden sonra tarım ve hizmet sektörlerinde de nitelikli eleman yetiştirilecek”Körfez Ticaret Odası (KTO) Yön...

BÜYÜT

Efe “UMEM Beceri’10 Projesi kapsamında sanayiden sonra tarım ve hizmet sektörlerinde de nitelikli eleman yetiştirilecek”

Körfez Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulun toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan ve 81 ilde uygulanmaya devam eden UMEM (Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezi) Beceri’10 projesi görüşüldü. UMEM Beceri’10 Projesi hakkında yönetim kurulu üyelerine bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Efe, “Proje kapsamında işgücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik olarak 2500’e yakın kurs açılmış, bu kurslardan başarıyla mezun olan kursiyerlerin çoğu projeye katılan firmalarca istihdam edilmiştir. 2011 yalında sadece sanayi alanında açılan UMEM Beceri’10 projesi kursları, işgücü piyasasının ihtiyaçlarına cevap vermesi ve yüksek istihdam oranları yakalaması sonucunda hem işverenler hem de işsizler için tercih sebebi olmuştur.” açıklamasında bulundu.


HİZMET VE TARIM SEKTÖRÜ DE
PROJEDEN YARARLANACAK

Sanayi alanında başarıyla uygulanan projenin, 2012 yılında taraflarca imzalanan protokolle hizmet ve tarım sektörlerine genişletilmesine karar verilmiştir. Bu doğrultuda, hizmet ve tarım sektöründe faaliyet gösteren firmaların işgücü ihtiyaçlarına yönelik kurs açılabilecek, bu kurslarda yetişen ve sertifika sahibi olmaya hak kazanan kursiyerlerin çoğu da istihdam edilecektir.

KURSİYERLERE GÜNLÜK 20 LİRA

1 Nisan 2012 tarihinden itibaren, UMEM Beceri’10 Projesi kurslarına katılan kursiyerlik teorik ve işbaşı eğitim süresince günlük 20 TL alacak, kursiyerlerle kurs süresince “İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası” ve “Genel Sağlık Sigortası” yaptırılacaktır.

Kurslarda başarılı olan kursiyerleri istihdam eden firmalar ise aşağıdaki istihdam teşviklerinden faydalanacaktır;

- 18-29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmaların 42 ay süreyle (3,5 yıl),
- 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmaların 30 ay süreyle “Sigorta Primi İşveren Payı” ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanacaktır.
Detaylı bilgi için proje web siteleri www.beceri10.org.tr ve www.umem.org.tr adreslerinden ve 7/24 UMEM Beceri’10 Çağrı Merkezi 444 86 36’dan bilgi alınabilmektedir.

16 Haziran 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR