Gülaçtı Kuyumculuk davası 15 Haziran’da görülecek

Dolandırıcılık davasında savcının mütalaasını hazırladığı öğrenildi Kocaeli’nin en büyük altın marketinin sahibi Hüseyin Gülaçtı, 2012 yılının eylül...

Dolandırıcılık davasında savcının mütalaasını hazırladığı öğrenildi

Kocaeli’nin en büyük altın marketinin sahibi Hüseyin Gülaçtı, 2012 yılının eylül ayında Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat ederek, firmasında çalışan bazı kişiler ve bu kişilerle işbirliği yapan bazı müşterileri tarafından “dolandırıldığını” ileri sürmüştü. Kocaeli kamuoyu 5 Haziran 2013 tarihinde son yılların en ilginç dolandırıcılık davasının ilk duruşmasına şahit oldu. 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, İzmit’teki Gülaçtı Kuyumculuk’un sahibi Hüseyin Gülaçtı’yı dolandırdığı iddia edilen 14 kişinin yargılanmasına başlandı. Uzun süren soruşturma kapsamında pek çok şüphelinin ifadesine başvuruldu, bazı şüpheliler kısa süreliğine gözaltına alındı.

 

SANIKLAR VE İSNAT EDİLEN SUÇLAR

Sonunda soruşturmayı yürüten savcılık, 14 şüpheli hakkında dava açtı. Şüphelilerden altısı soruşturma sürerken tutuklandı. Davanın sanıkları; Kadir Yazıcı, Oral Altın, Gökhan Suvay, Taner Şehitoğlu, Cafer Yıldırım, Cemil Aytaç, İbrahim Balkan, Şahin Yavuz, Mustafa Yavuz, İskender Aksal, Murat Yavuz, Vedat İzci, Yüksel Demirdaş, Sabahattin Aydın. Soruşturma safhasında tutuklanan kişiler ise Kadir Yazıcı, İskender Aksal, Murat Yavuz, Mustafa Yavuz, Şahin Yavuz, Taner Şehitoğlu. İddianamede sanıklara isnat edilen suçlar; yağma, yağmaya teşebbüs, güveni kötüye kullanma, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, dolandırıcılık.

 

GÜLAÇTI İFADE VERDİ

Gülaçtı’nın şikayetçi olduğu şahıslar da Hüseyin Gülaçtı’dan şikayetçi oldu. Gülaçtı Kuyumculuk’un sahibi Hüseyin Gülaçtı, dava kapsamında mahkemede ifade verdi. Gülaçtı ifadesinde, “Vatandaşa ileride geldiklerinde ödemede kolaylık olması açısından aldıkları altının gramını yazan kartlar verilir. Ancak üzerinde para miktarı yazılı kart uygulaması yoktur” derken, piyasada üzerinde alınan para miktarının belirtildiği yığınla kart dolaştığı iddia ediliyordu. 

 

6 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Daha sonraki süreçte Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanık avukatları, mahkeme heyetinden sanıkların tahliyelerini istedi. Mahkeme de tutuklu sanıkların tahliyesine karar verdi. Tahliye olan isimler; Kadir Yazıcı, Taner Şehitoğlu, İskender Aksal, Şahin Yavuz, Mustafa Yavuz, Murat Yavuz.

 

YAYIN DURDURMA KARARI

Kocaeli Gazetesi olarak bu haberleri yayınlarken Gülaçtı Kuyumculuk’un avukatları Kocaeli 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak YAYIN DURDURMA kararı verilmesini talep etti. Kocaeli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi de 7 Haziran 2013 Cuma günü 2013/757 esas sayılı kararıyla YAYIN DURDURMA kararı verdi. İşin ilginç yanı, bu YAYIN YASAĞI kararı, sadece gazetemize verildi.

 

BDDK DAVACI OLDU

Gülaçtı Dosyası Kocaeli Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görülürken, dosya İstanbul Özel Yetkili Mahkemesi’ne gönderildi. Hükümet tarafından Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılmasıyla dosya Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’na muhalefet Gülaçtı Kuyumculuk’un hakkında dava açtı. BDDK’nın devreye girmesiyle davacı durumunda olan Gülaçtı Kuyumculuk’un sahibi Hüseyin Gülaçtı sanık durumuna düştü. Son olarak önceki dava dosyası ile BDDK’in açtığı dava dosyası birleştirildi.

 

YAYIN YASAĞI KALKTI

Gülaçtı Dosyası’nın BBDK dosyası ile birleştirilmesi sonrasında şubat ayında gazetemiz avukatı Nazmi Küçükosmanoğlu, YAYIN YASAĞININ kaldırılmasını talep etti. Yaptığımız başvuru neticesinde 24 Mayıs 2016 tarihinde Kocaeli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi YAYIN YASAĞINI kaldırdı, 6 Haziran 2016 tarihinde de YAYIN YASAĞININ kaldırılmasıyla ilgili gerekçeli karar gazetemize ulaştı. Yayın yasağının kaldırılmasıyla önceki gün yapılan Gülaçtı Davası’yla ilgili haberi yayınlıyoruz.

 

DAVA ÖNCEKİ GÜN GÖRÜLDÜ

Gülaçtı Davası’na önceki gün Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Davaya sanıklar Taner Şehitoğlu, Mustafa Yavuz, Murat Yavuz, İskender Aksal, Vedat İzci, Kadir Yazıcı, Şahin Yavuz, Sabahattin Aydın ile sanık avukatları ve davaya müdahil sanık Hüseyin Gülaçtı’nın avukatı Turgay Karaman katıldı. BDDK vekili Av. Dilara Bağcı mazeret bildirmesi üzerine davaya katılamadı.

 

15 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Dava ile ilgili sanık Şahin Yavuz’un avukatının, Hüseyin Gülaçtı’nın iş yerinde bulunan pos cihazlarında yapılan işlemlerin tespit edilmesini ve ilgili bankalardan sorulmasına dosya kapsamı gözetilerek reddine, katılan sanık Hüseyin Gülaçtı avukatlarına esas hakkındaki iddiaları ve tevsi tahkikat taleplerini bildirmek üzere süre verilmesine, duruşmanın bu nedenle 15 Haziran saat 09.00’a ertelenmesine karar verildi. Savcının Gülaçtı Dosyası ile ilgili mütalaasını 15 Haziran’da yapılacak duruşmada vermesi bekleniyor. Gazetemize YAYIN YASAĞI kalktığı için Gülaçtı Davasıyla ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız. 

09 Haziran 2016 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Tamer - Şaka gibi davacı olarak mahkemeye git sanık ol

Yanıtla . 0Beğen 09 Haziran 18:08
01

Tamer - Şaka gibi davacı olarak mahkemeye git sanık ol

Yanıtla . 0Beğen 09 Haziran 18:08
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR