“Kocaeli, Türk- Macar dostluğuna açılan kapıdır”

Macaristan Turan Derneği Başkanı antropolog Andraş Biro, 2014 yılında Macaristan’ta gerçekleştirilecek Turan Kurultayı ve Hun İmparatoru Atilla’yı Anm...

BÜYÜT

Macaristan Turan Derneği Başkanı antropolog Andraş Biro, 2014 yılında Macaristan’ta gerçekleştirilecek Turan Kurultayı ve Hun İmparatoru Atilla’yı Anma Programları’nın hazırlık çalışmalarını yapmak üzere geldiği Türkiye’den ayrılmadan önce Kocaeli’ni ziyaret etti.

Macaristan Turan Derneği Başkanı antropolog Andraş Biro’ya ziyareti sırasında Uluslar arası Kalkınma ve İşbirliği Derneği Başkanı Serdar Çelebi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri eşlik etti. Biro, Kocaeli’nde ilk olarak Macar Kralı Tökeli İmre ve eşi İlona Zrinyi anısına Karatepe’de yaptırılan anıtı ziyaret etti. Macar Kralı’nın ülkesinden ayrıldıktan sonra beş yıl İzmit’te yaşadığını söyleyen Andraş Biro, “Kentiniz Macar Kralı’nı bağrını bastı. Macaristan’da bu nedenle herkes Kocaeli’ni bilir ve tanır. Kocaeli, Macaristan ve Türkiye’nin kardeşliğine açılan kapıdır” dedi.

TÖKELİ İMRE ANI EVİ’Nİ ZİYARET ETTİ
Macar Turan Derneği Başkanı Andraş Biro, daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Seka arazisi içinde yaptırılan Tökeli İmre Anı Evi’ni ziyaret etti. Macar Turan Derneği Başkanı Andraş Biro, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın ile Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal’a anı objeleri takdim etti.

10 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR