Karaosmanoğlu: Bütün işçileri sendikalı yapacağım

İZAYDAŞ çalışanları adına YERELSEN ve Tes-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesinin imza töreninde konuşan Başkan Karaosmanoğlu, taşeron işçilikt...

BÜYÜT

İZAYDAŞ çalışanları adına YERELSEN ve Tes-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesinin imza töreninde konuşan Başkan Karaosmanoğlu, taşeron işçilikten rahatsız olduğunu ve bütün işçileri sendikalı yapacağını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan İZAYDAŞ’ta işvereni temsil eden Yerel Yönetimler Kamu İşverenleri Sendikası (YERELSEN) ile işçileri temsilen Türk-İş’e bağlı Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri önceki akşam Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde tarafların toplu iş sözleşmesini imzalamasıyla sona erdi. İmza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Tes-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ensin Yazıcı, , İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, Türk-İş Marmara Bölge Sorumlusu Adnan Uyar, YERELSEN Başkan Vekili Mustafa Çöpoğlu ve İZAYDAŞ çalışanları katıldı.

ÖNLEM ALINMALI
İmza töreninde konuşan Kumlu, yapılan görüşmeler sonucunda tatmin edici bir rakamda uzlaşmaya varıldığını söyledi. Örgütlenme önündeki en büyük sorunun taşeron işçilik olduğuna dikkat çeken Kumlu, “Taşeron işçiliğe karşı önlem alınması gerekiyor. Bütün sendikaların taşeron işçilik konusunda yapılacaklara destek vermeli” dedi. Ardından söz alan Karaosmanoğlu, toplu iş sözleşmesinin uzlaşmayla yapıldığını söyledi. Taşeron işçilik konusunda içinin hiç rahat olmadığını ifade eden Karaosmanoğlu, “Bütün taşeron işçilerin sendikalı yapmaya hazırım. Emeğin taşeronu, kadrolusu olmaz. Emeğin kutsal olduğuna inanan biriyim. Alın terinin hakkı verilmeli. Kim emeğin, hakkını teslim etmiyorsa o zalimdir” diye konuştu.

İŞÇİNİN YANINDAYIM
İşçinin işvereni hiçbir zaman düşman, işverenin de işçiyi köle olarak görmemesini isteyen Karaosmanoğlu, “Herkes birbirine karşı anlayışla bakmalı. İşveren insaflı olmalı, işçide işvereni ürkütmemeli. Geçmişte bir takım sendikalar rejimi yıkmak, fabrikaları yakmak, gemileri batırmakla ün yaptılar. Çalıştığı işyerlerini kendi işyerleri olarak görmeyenler başarılı olamazlar. Ben her zaman işçimin yanında oldum. Kardeşim olarak değerlendirdim. Hasta olanı, çocuğu olanı aradım. Birbirimizi rakip olarak görmektense el birliğiyle yaptığımız üretimi nasıl daha kaliteli haline getiririz bunu düşünmemiz lazım. Emeğin taşeronu olmaz, bütün işçileri sendikalı yapacağım” şeklinde konuştu. Yapılan protokol konuşmalarının ardından Karaosmanoğlu ve Kumlu birbirlerine çiçek takdim etti.

SÖZLEŞMENİN GETİRDİKLERİ
Tes-İş’in hazırladığı 63 maddeden oluşan taslak teklif üzerinde yapılan görüşmeler sonucunda 1 Ocak 2011 ile 31 Aralık 2011 tarihleri arasını kapsayacak olan toplu iş sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşme sonucunda yevmiyelere ilk 6 ay için 4 TL, ikinci 6 ay için ise 3 TL zam yapıldı. Yapılan artışlar sonucunda ilk 6 ay için yüzde 6,2, ikinci 6 ay içinde yüzde 4.3 oranında artış oldu. Sözleşmenin ikinci yılında ise gerçekleşecek yıllık enflasyon oranında artış yapılması konusunda anlaşmaya varıldı. Sözleşmeden doğan farklar sözleşme gereği en kısa süre içinde ödenecek. Toplu iş sözleşmesi, İZAYDAŞ’ta çalışan 222’si sendikalı olmak üzere toplam 253 işçiyi kapsayacak.

17 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR