“Mücadeleyi sürdürecek tek sendikayız”

Lastik İş Sendikası’nın Temel Haklar Eğitimi ve çalışanlar açısından Kıdem Tazminatı uygulama ve tartışmaları konulu bölge toplantısında konuşan Abdul...

BÜYÜT


Lastik İş Sendikası’nın Temel Haklar Eğitimi ve çalışanlar açısından Kıdem Tazminatı uygulama ve tartışmaları konulu bölge toplantısında konuşan Abdullah Karacan, kazanılmış haklarımızı devam ettirmek zorundayız dedi ve “Bu mücadeleyi sürdürecek tek sendikayız” şeklinde konuştu


Lastik İş Sendikası’nın Temel Haklar Eğitimi ve çalışanlar açısından Kıdem Tazminatı uygulama ve tartışmaları konulu bölge toplantısı önceki akşam Lastik İş Sendikası Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. İşçilere kazanılmış haklarının öneminden bahsedildiği toplantıda Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, Genel Başkan Yardımcısı Necdet Ulusoy, Genel Sekreteri Alattin Sarı, İdari Sekreter Ercan Yavuz ve Şube Başkanı İsmail Kandaz, ile birlikte 4 bin üyesi bulunan sendikasının yaklaşık bin üyesi toplantıda hazır bulundu.

“SAVAŞ AÇANA SAVAŞ AÇARIZ”
Toplantının açılış konuşmasını işçilerin güçlü sloganları ve alkışları eşliğinde salona giren Abdullah Karacan gerçekleştirdi. Bu kadar kişiye eğitim vermenin aslında çok da kolay bir iş olmadığından bahsederek sözlerine başlayan Karacan, “Emeğin hakkını aramak zorundayız. Kazanılmış haklarımıza kim savaş açarsa biz de ona açarız. Olay sadece kıdem tazminatı adı altında sunuluyor. Biz haklarımızı sadece kendi mücadelemizle değil geçmişten gelen mücadelelerle kazandık. Sonuna kadar da bu haklarımızı koruyacağız” dedi.

“AMAÇ UCUZ İŞÇİLİK”
Biz emeğin hakkını aramak zorundayız diyerek ekleme yapan Karacan, “Bu yasanın amacı aslında ucuz işçilik. Biz olaya siyaseten bakmıyoruz. Bizim böyle bir zorunluluğumuz yok. Bizler, sizlerin seçtiği kişileriz. Herkesin üstüne büyük görevler düşüyor. Bu getirilen yasalarla devam ederse bunun amacı ucuz işçiliktir. Toplu sözleşme çok kısa zaman sonra gerçekleşecek. Bu yeni yasalarla birlikte bu haklarımızı da korumaya çalışacağız. Ben sihirbaz değilim, sizlerin verdiği desteklerle bunu yapıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
“SPEKÜLASYONLAR YAPILIYOR”
Karacan’ın ardından sözü Toplu İş Sözleşmesi Eğitim Daire Müdürü Üzeyir Ataman aldı. Herkesi selamlayarak sözlerine başlayan Ataman da bu kazanılmış hakların korunması gerektiğini vurgulayarak, “En yararlı sonuca sizlerle birlikte ulaşacağız. Kıdem tazminatı konusunda spekülasyonlar yapılıyor. Tartışmalar bu tazminatın tanımından başlıyor. Bizim çalışmamızın temelinde karşıt çıkarlar yatıyor. İşçiler ve sendikalar kıdem tazminatını başlı başına hak olarak talep etti” ifadelerini kullandı.
“EMEK KARŞITI YAKLAŞIMLAR”
Kıdem tazminatının vaktinin dolduğunu söyleyen yaklaşımların emek karşıtı yaklaşımlar olduğunu da kaydeden Ataman, “Bu tuzaklara gelmeyin. Kıdem tazminatı en eski ve yaygın ödemelerden biridir. 1936’dan bu yana vaat edilmiş bir haktır. Bu hak söke söke alınmıştır. Kıdem tazminatı ekonomik, sosyal, siyasal yönleri olan çok boyutlu bir konu. Her sözleşmemiz yasanın gölgesi altında gelişti. Bugün sesimizin kararlı çıkması geçmişteki 10 yıllık kararlı duruşumuzdan kaynaklanır” şeklinde konuştu.

28 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR