İlimizde üretilen F1 lastiğini Halit Ergenç tanıttı

Dünyaca ünlü lastik firması Pirelli’nin ilimizde bulunan fabrikasına üretimi yapılan yenilikçi lastiği Formula bir PZero’nun 10 bininci adeti önceki g...

BÜYÜT

Dünyaca ünlü lastik firması Pirelli’nin ilimizde bulunan fabrikasına üretimi yapılan yenilikçi lastiği Formula bir PZero’nun 10 bininci adeti önceki gün İstanbul Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleştirilen törenle tanıtıldı. F1 lastiğini ünlü oyuncu Halit Ergenç tanıttı

İstanbul Park’ta antrenman turları koşulurken Pirelli, sezonun flaş yeniliği olan PZero lastiklerini Türk basın mensuplarına tanıttı. İstanbul Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşen etkinliğe Pirelli Grubu Başkan ve CEO’su Marco Tronchetti Provera ve Türk Pirelli’nin ilk Türk CEO’su Mete Ekin’in yanı sıra Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ününe ün katan Halit Ergenç de katıldı. 10 bininci Pirelli F1 lastiğinin özelliklerini Halit Ergenç basın mensuplarına anlattı.

İZMİT’TE ÜRETİLDİ
2011 F1 yarışlarının çehresini değiştiren PZero lastikleri, İstanbul Park’taki büyük yarış öncesinde Türk basınına tanıtıldı. Etkinliğe getirilen lastik bu sene Pirelli tarafından F1 için üretilen 10 bininci lastik olma özelliğini taşıyor. Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin, bu sene 40 bin adet lastiğin daha banttan ineceğini söyledi. Pirelli PZero lastikleri bir yıldan kısa sürede Milano’da Arge çalışmaları yapılarak, İzmit’te üretildi. Hızlı aşınırken yol tutma konusunda sorun çıkarmama özellikleriyle mühendislik harikası olan lastiklerin hem Türkiye hem de Pirelli için gurur kaynağı olduğu Provera tarafından vurgulandı.

OLAĞANÜSTÜ SONUÇLAR
Tronchetti Provera konuşmasında şu ifadelere yer verdi “Geçen Haziran ayında Formula 1’e geri döndüğümüz günden itibaren Pirelli yoğun bir çalışma gerçekleştirerek hem taraftarların, takımların ve organizatörlerin beklentilerine yanıt verebilmek hem de maksimum performans ve seyir zevki sağlayabilmek adına rekor bir süre içinde olağanüstü sonuçlar elde etti. Formula 1’e katılma başarımızda, sportif lastik üretiminde gerekli teknolojiye, bilgi birikimi, deneyim ve uzman personele sahip olan İzmit fabrikamızın çok önemli katkısı oldu.

EN BÜYÜK ÜRETİM TESİSİ
Kazanılması kolay olmayan bir mücadele de olsa, iyi bir iş çıkardık ve her zaman olduğu gibi müşterilerimizin(F1 yönetimi) taleplerine cevap verebildik. Kısa ömürlü lastikler üretmek daha zor oldu, ama tüketicilerimizin ihtiyaç ve taleplerine uygun lastik üretmeye alışkınız. Ecclestone ve takımlar bizden şov yapacak lastikler istemişlerdi, biz de isteklerini yerine getirdik. Geçen sene yıldönümünü kutladığımız gibi, Türkiye’de geçirdiğimiz 50 yıl içinde grubumuz bu ülkede sürekli bir büyüme gösterdi. İzmit bugün hem yıllık 8 milyon adede ulaşan lastik üretim rakamları açısından, hem de geçen sene 25. yılını kutladığımız Çelikord üretimi açısından, Pirelli’nin en büyük üretim tesisi haline geldi.”

YÜKSEK TEKNOLOJİ GEREKİYOR
Provera’ya hızlı aşınan PZero’nun binek otomobillerde kullanılan lastik teknolojisine ne gibi faydalar sağlayacağını sorduğumuzda, Formula 1 lastiği üretmenin standart bir lastik üretimine göre daha çok teknoloji gerektirdiğini, bu nedenle daha çok bileşenden faydalanabildiklerini belirterek “F1 lastiği üretmek için harcanan çaba ve bu lastiklerin maruz kaldığı baskı nedeniyle teknolojinin limitlerini test etme fırsatı yakaladık. Mesela bir F1 lastiği yol tutuşu sağlamak için 80 derece sıcaklığa dayanıklı olmalı. Yarış sırasında 130 dereceye kadar sıcaklık çıkabiliyor, fakat bazen bu sıcaklık değerlerine ulaşmıyor.

HAVADAN ETKİLENİYOR
Aynı şekilde hava durumundaki değişkenlik de lastik performansını etkiliyor. Zemin yapısı, farklı sürüş teknikleri ve farklı araçlar gibi etmenlere karşı dayanabilen bir lastik yapmak bizim uç şartlarda çalışmamızı ve teknoloji anlamında ileriye gitmemizi sağlıyor. Özetle, başka hiçbir yarışta gerçekleşmeyecek şekilde teknolojimizi sınama fırsatı yakalıyoruz” dedi. Program basın mensuplarına araç lastiklerinin özelliklerinin anlatılmasının ardından sona erdi.

07 Mayıs 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR