CHP'liler salondan taştı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Türkiye'nin Geleceği İçin Büyük Buluşma' adını verdiği STK, muhtarlar ve örgüt...

Cumhuriyet Halk Partisi Genel (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Türkiye'nin Geleceği İçin Büyük Buluşma' adını verdiği STK, muhtarlar ve örgüt liderlerine yönelik düzenlediği toplantıyı dün gerçekleştirdi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Salonu'nda saat 11.00'de başlayan toplantıda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu; sivil anayasanın önemi, darbe anayasasının günümüzdeki durumu, AKP’nin yeni Türkiye propagandası ve parlamenter sistem konularında konuşma yaptı. 3 bin kişilik salonda düzenlenen etkinliğe yaklaşık 5 bin kişinin katılmış olması sebebiyle gelen konukların kimi ayakta kalırken kimi ise salona dahi giremedi.

 

BAŞKAN YARDIMCILARI AYAKTA KALDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun toplantı için davetiyle, CHP Kocaeli örgütü aralarında muhtar, dernek yöneticisi, sendika başkanı ve oda başkanının bulunduğu üç otobüste yaklaşık 100 kişilik bir grup önceki sabah saat 05.00'te Perşembe Pazar Alanı'ndan yola çıkmıştı. Toplantıdan yarım saat önce Ankara’da olan grup salona girdiğinde oturacak yer bulamadı. Beklenenin çok üzerinde katılım olunca aralarında genel başkan yardımcıları ve milletvekillerinin de bulunduğu yüzlerce kişi ayakta kaldı. Yapılan anonslarda partililere yerlerini misafir olarak toplantıya katılan sendika temsilcilerine vermeleri için uyarılarda bulunuldu.

 

CUMHURBAŞKANINI YUHALADILAR

Kemal Kılıçdaroğlu'nun salona girmesinin ardından 'AKP'nin Yeni Türkiyesi' konulu, haberlerde alınan görüntülerden oluşan kısa film iletildi. AKP'nin iktidarda olduğu son 13 yılda yaşanan acı toplumsal olayların yer aldığı kısa filmin izlenildiği sırada salonu dolduran STK'lara ve partililer 'Hırsız katil Erdoğan' sloganları attı ve ıslık çalarak protesto etti. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından STK Merkez Temsilcileri ve sendika başkanları Kılıçdaroğlu’nun konuşması sonrasında toplantı için ayrı bir salona geçti.

 

5 BİN KİŞİYE SESLENDİ

ATO’da gerçekleştirilen toplantıya CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve Fatma Kaplan Hürriyet, İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Başkan Yardımcısı Cengiz Sarıbay ve Kocaeli’deki STK temsilcileri katılım gösterdi. İlimizin diğer CHP Milletvekili Tahsin Tarhan ise grupta nöbetçi olması sebebiyle katılım gösteremediğini bildirdi. Toplantıda yaklaşık 5 bin kişiye seslenen Kılıçdaroğlu, “Bu bir siyasal partinin toplantısının ötesinde bu bir Türkiye buluşmasıdır. Türkiye’nin içinde bulunduğu çıkmazdan el ele nasıl çıkabiliriz bunun toplantısı olacaktır. Önce bir soru ile başlayalım vatandaş ne ister? İyi bir yönetim ister, ahlaklı bir yönetim ister, adalet ister, çocuğunun iyi bir eğitim almasını ister, işsizlik ve yolsuzluk olmasın ister, istediklerinin tamamını iktidar” ifadelerini kullandı.

 

SİVİL DARBELERİN HAZIRLIKLARI YAPILIYOR

Konuşmasının ikinci bölümünde ülkenin içinde bulunduğu tablodan çıkmak için konuşacağını belirten Kılıçdaroğlu, “İkinci bölüm bu tablodan nasıl çıkacağız? 13 yıldır demokrasimiz kan kaybediyor. Anayasaya göre seçilip gelen kişi, ‘Ben anayasayı tanımıyorum. Anayasa bana uygun değildir’ diyorsa artık hepimiz şunu çok iyi bilmeliyiz ki bir sivil darbenin ön hazırlıkları yapılıyor demektir. Ülkede vatandaş haberleri izleyemez hale geldi. Sinirlerim bozuluyor diyor, haberleri izlemiyorum, gazeteleri okumuyorum diyor” şeklinde konuştu.

 

“HER DÖRT ÜNVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BİRİ İŞSİZ”

AKP dönemi öncesinde işsizliği protesto etmek için yazar kasa atıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “ürkiye’de yazar kasa atıldı. İşsizlik vardı, esnaf perişandı, geçinemiyoruz diyordu. O dönemde bile işsizlik yüzde 8. Şimdi 2015 hani parlak bir Türkiye tablosu çiziyorlardı. İşsizlik yüzde 10.6. O dönemden çok daha yüksek bir işsizlik oranımız var. Her dört üniversite öğrencisinden birisi işsiz. Binlerce kişinin, milyonlarca kişinin işsiz olduğu bir ülkede, işsizin olduğu bir evde huzur olmaz. Eğer bir evde bir kişi işsizse o evde huzur yoktur” ifadelerini kullandı.

 

ÇİFTÇİLERN BORCU 51 MİLYARA YÜKSELDİ

Konuşmasının devamında çiftçilerden söz eden Kılıdçdaroğlu, “Çiftçilerin 2002’de bankalara olan borcunun yükselti. Çiftçilerin 2002′de bankalara borcu: 5 milyar 200 milyon lira iken 2015′te 61 milyara yükseldi. İki Trakya büyüklüğünde alan ekilip biçilmiyor, yeni politikalar yüzünden Türkiye saman ithal etmek zorunda kaldı. Bunların olduğu bir Türkiye’de ise ahlaki yozlaşma olur. Şimdi devleti soyanların hırsızlık yapanların devletin en tepelerine çıktığını biliyoruz, Türkiye’yi ilkel çağa çekiyorlar” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından STK merkez temsilcileri ve sendika başkanları farklı odaya geçerek basına kapalı şekilde toplantı gerçekleştirdi.

 

SARIBAY SÖZ VERDİ

Programın ardından CHP’liler otobüslere dönerek Kocaeli’nin yolunu tuttu. Otobüste toplantıya katıldığı için herkese teşekkür eden İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bahri Odabaş'a giderken söz vermiştim kendisini genel başkanla görüştüreceğime dair. Ancak katılımın beklenenin çok üzerinde olması sebebiyle kontak sağlanamadık. Ancak başta Bahri Odabaş olmak üzere hepinize söz veriyorum; Kılıçdaroğlu ilimize geldiğinde hepinizle görüştüreceğim” diyerek konuklarına söz verdi.

 

TÜM KOCAELİ ORADA

pankart-003.jpg

İlimizden Ankara'ya gidenler arasında; il yöneticleri Sabriye Şahin, Bilgi Dehmen, Birkan Koçak, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, CHP Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya, CHP Kandıra İlçe Başkanı Gülay Eyisabuncular, Eğitim-İş Sendikası Şube Sekreteri Bülent Uğurasöz, Eğitim-İş Sendikası Basın Yayın Sekreteri Görkem Çelik, Emekli-Sen Derince Şube Başkanı Kasım Erben, Emekli-Sen Yönetim Kurulundan Zeki Karakaş, Yol-İş Sendikası Eğitim Sekreteri Yaşar Güleryüz, Genel İş Sendikası Murat Özkara, Genel İş Sendikası Hasan Annika, Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca, BES Şube Başkanı Gülizar Ateş,  Kocaeli Vartolular Derneği Başkanı Aşkın Yavuz, Mehmet Ali Kanbaz, Yahya Kaptan ADD Bahattin Öztürk, İzmit Evlerini Koruma Derneği Numan Gülşah, Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) Başkanı Fikret Gökmen, İzmit Evlerini ve Tarihini Koruma Yaşatma Derneği'nin (İZEYAP)  Başkanı Nazım Gençtürk, ADD İzmit Ali Evren, İzmit Rumeli Türkleri Derneği Erdem Arcan, Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam, Derince İmam Hüseyin Cem ve Kültür Derneği Mahmut Eskin, Ekolojik Yaşam Derneği Mustafa Tengerek, Derince Çenedağ Cem Evi Mustafa Karaataş, Derince Kıyı Yayladereliler Derneği Yaşar Baş, Derince Kocaeli Bedensel Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İsmet Arguç, Derince Dersimliler Derneği Ruhi Çelik, MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, Görme ve İşitme Engelliler Derneği Dursun Karaman, Yuvam Akarca Şirin Doğramacı, Kavaklıspor MAP Çiğdem Özçelik, MAP Dilan Şahhanım Bıyıklı, Yahya Kaptan Üst Yönetim Metin Akyol, Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Şişman, Şirintepe Muhtar Azası Gülcan Kabadayı, Yahya Kaptan Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu, Yuvam Akarca Muhtarı Sevgi Koyun, Hacı Mehmet Ağa Muhtarı İsmail Özkar, Mecidiye eski Muhtarı Mustafa Korkunç, Kullar Yakası eski Muhtarı Metin İriç ve Balören Muhtarı Ahmet Demir görülüyor.Hilal GÜDÜCÜ

05 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR