Balaban halkı dere nöbetinde

   Mahalle muhtarı Hasan Erkan ise mahalle sakinlerinin mağdur olması durumunda istifa edeceğini belirtti. Sapanca Gölü’ne dökülen derelerden Balaban...

 

 Mahalle muhtarı Hasan Erkan ise mahalle sakinlerinin mağdur olması durumunda istifa edeceğini belirtti. Sapanca Gölü’ne dökülen derelerden Balaban Deresi’nin Yuvacık Barajı’na bağlanmak istenmesi üzerine Balaban halkı dere önünde çadır kurarak bu kararı protesto etti. Balaban halkı daha önce de pankartlarla dere önünde eylem yapmıştı. Kartepe’de bulunan Balaban Deresi’nin Büyükşehir Belediyesi tarafından kesilerek Yuvacık Barajı’nın arıtma tesisine aktarılmak istenmesi üzerine Balaban Mahallesi sakinleri mahallenin tam içerisinden geçen 8 kilometrelik bir havzayı dolaştıktan sonra Sapanca Gölü’ne dökülen Balaban Deresi’nin Büyükşehir Belediyesi tarafından Yuvacık Barajı arıtma tesisine bağlanarak şebeke suyuna katılmak istemesine karşı çıktı.

 

CEZASINI KİM ÖDEYECEK

 

Sapanca gölünün kuruması ile ilgili açıklamalarda bulunan eski mahalle muhtarı Cumhur Karakadılar, “Sapanca Gölü kurudu deyip ağlıyorlar. Basın mensuplarından başka hiç bir siyasi partinin bu durumla ilgilendiği yok. Gölün kurumaması için hiç bir çaba sarf etmiyorlar. Karaosmanoğlu acil eylem planı hazırlamış. ‘Çınarlı Deresiyle Balaban’ı Yuvacık barajının arıtma tesisine atıldığı zaman susuzluk çözülecek’ demiş. Balaban Deresi saniyede 50 litre akıyor. Bu hiçbir şey değil. Alabalık tutmanın cezası 600 TL. Bu derede yüzlerce alabalık var. Yüzlercesi öldükten sonra bunun cezasını kim ödeyecek? Amacınız ne? Ben yaptım oldu diyorsa önce tramvayımızı yapsın sonra suyumuzu alsın. Bu gölü almak Sapanca Gölü’ne ihanettir” dedi.

 

KARTEPE HALKINA TEHDİT

Kartepe’de ismi verilmeyen AKP’li bir ilçe yöneticinin Balaban halkını tehdit ettiğini de iddia eden Cumhur Karakadılar, “Biz terörist ya da anarşist değiliz. Bizler hakkımızı arıyoruz. Bizi destekleyenler de terörist değil. Köy halkı olarak çadırın içindeyiz. Orada yatıp kalkıyoruz. AKP’li ilçe yöneticisi geliyor kahvelerde konuşuyor. ‘Balaban’a Karaosmanoğlu’na az oy çıkmış’ diye ‘dereyi alacağız’ deyip hizmet vermeyeceklerini söylüyor. Bu insanlar ona oy vermeye mecbur değil. Kimse babasının parasını kullanmıyor. Kendi çocuklarının mallarına mal katıyorlar. Halkı tehdit ediyorlar” diyerek Sapanca Gölü’nün kurtulmasını ve canlıların ölmemesini istediklerini ifade etti.

 

KİMSE ÖNÜMDE DURAMAZ

Kendisinden sonra yanına gittiğimiz mahalle muhtarı Hasan Erkan ise bu konuyla ilgili yapabileceği bir şey olmadığını belirterek, “Yasalar önüne geçme ansım yok. Yasalara uymak zorundayız. Vatandaşa, içme suyu ve tarlada kullanmaları için su temini yapılacağı yönünde İSU’dan yazı geldi. Sıkıntı yaşanmayacağı yönünde garanti veriyorlar. Vatandaşa elimden geldiğince durumu anlatmaya çalışıyorum. Eğer verilen sözler tutulmaz, sıkıntı yaşanırsa o zaman kimse önümde duramaz, gerekirse mührümü de teslim ederim” şeklinde konuştu. 

28 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR