CHP Yıldırım’dan Karadeniz fıkrası

CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, AKP iktiranının hizmetlerini bir Karadeniz fıkrasıyla köylüye anlattıCHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım il...

BÜYÜT

CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, AKP iktiranının hizmetlerini bir Karadeniz fıkrasıyla köylüye anlattı
CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım ilk tur köy gezilerini bitirdiklerini 2. Tur köy gezilerinin de % 80 oranında tamamlandığını belirterek, “Gezdiğimiz tüm köylerde köylünün başına üç-beş yıl sonra dert olacak olan 6360 sayılı yasanın nasıl bir şey olduğunu anlatıyoruz” dedi. Şehirdeki arsa ile köylünün arazisinin vergisi aynı olacak diyen Selman Yıldırım, “Köylüyü yalanlar söyleyerek kandırıyorlar. Beş yıl sonra köylü başına gelecekleri görecek ama iş işten geçmiş olacak” şeklinde konuştu.
BU KEMENÇENİN SESİ YARIN ÇIKACAK
Bir Karadeniz fıkrası ile köylünün başına gelecekleri izah etmeye çalışan Selman Yıldırım, “Temel bir gece vakti bir dükkanın kapısını kesiyormuş hırsızlık yapmak için. Dursun’da durumu görünce Temel’e sormuş. Temel ne edeysun uşağum. Temel’de kapıyı kestiği testereyi göstererek kemençe çalayrum demiş. Dursun şaşırarak ula uşağum bu kemençenin sesi çıkmiy ki demiş. Sen bakma ona onun sesi asıl yarın çıkaracak” deyivermiş. Yani köylümüzün de içine düşürüldüğü durum bir sonra kendini gösterecek. Bu AKP iktidarının yaptıklarının acısı beş yıl sonra çıkacak. O zaman kimse başını vuracak taş aramasın. Şehirde bir vatandaşın arsası için ödediği vergiyi köylü de aynen ödeyecek. Sebze ekip biçen ve satan, hayvanının sütünü sağıp satan, tavuğunun yumurtasını toplayıp satan ödediği yüksek arsa ve arazi vergileri sonucu bakalım ne üretip kaça satacak göreceğiz” dedi.
ANAYASA MAHKEMESİNE TAŞIDIK
AKP hükümetince çıkarılan 6360 sayılı yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını açıklayan Selman Yıldırım, “Hükümetin bu konuda geri adım atmayacağı ve bir oyalama ve yanıltma taktiği olarak köylünün başına musallat ettiği yasayı iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunduk. Sağduyulu hakimlerin bunu iptal edeceğini sanıyoruz” dedi.

DOĞAN MARKA ŞEHİR YARATMIŞ!
CHP’li Yıldırım,“Önceki hafta İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın son dört yılını anlattığı toplantı için aylar öncesinden belli bir sanat olayını iptal ettirmesi nasıl bir marka şehrin davranışı imiş öğrenmek lazım. Madem bu kent bir marka, hangi marka şehrin belediye başkanı bunu yapar. Acaba biz başka bir kentte mi yaşıyoruz dedik kendi kendimize. Burası Nevzat Doğan’ın anlattığı marka şehir değil. Madem burası marka şehir acaba neden üç kilometre ötesindeki köylerde ve mahallelerde doğalgaz yok. Biri bunu bana açıklasın. Burası nasıl bir marka şehirdir. Çakma marka bir şehir olmasın. Terzibayırı, Topçular, Çukurbağ’ın bir kısmı, Akmeşe’de doğalgaz nerede? Burası nasıl bir marka şehir böyle?” şeklinde ağır eleştirilerde bulundu.

İŞSİZLİĞİN EN YÜKSEK OLDUĞU 6. ŞEHİR
Yıldırım eleştirilerine devam ederek, “Bu nasıl bir marka şehirse, bu şehir de işsizlik oranı Türkiye ortalamasının iki puan üstünde. Türkiye ortalaması 10.6 iken Kocaeli’nde 12.6 çıkıyor. Bunu ben iddia etmiyorum. Bunlar devletin rakamlarıdır. Kentin 4 noktasında çorba çeşmeleri kurdu ya. Tabii millet aç ve herkes yardıma muhtaç. Adama çorbacı başkan derler çorbacı. 5-6 mahalle konağı yakmakla bu işler olmuyor” dedi.
ÇAYIRKÖY VE SEPETÇİ’DE HERKES WAKEBOARD ÖĞRENMİŞ

Başkan Yıldırım, “Bıçkıdere Göleti’nde yani Çayırköy Göleti’nde wakeboard denilen bir su sporu yapma ve öğrenme tesisleri var, ama ben Çayırköy ve Sepetçi Köylerini dolaşarak halkla görüştüm. Buradan su temin etmesi için devlet Çayırköy Göletini yani Bıçkıdere Göletini aslında Çayırköylülere tarım amaçlı kiraya vermiş, ama sayın Nevzat Doğan bu gölün kıyısına asıl sahiplerin yaklaştırmıyor bile. Ayrıca konuştuğumuz Çayırköylüler, köyde yaşayan çocuklardan hiçbirinin wakeboard için davet edilmediklerini ve hiçbirine su kayağı konusunda bir şey de öğretilmediğini iddia ettiler. Araştırdık doğru çıktı. Peki bunu kimler öğreniyor. Valla bilen yok. Ama bu civarda oturmadıkları kesin. Belki torpilli AKP’lilerin çocukları öğreniyordur. Sportif amaçlı da köylerden kimseyi çağırmamışlar. Ama gidin görün ki burası sanki Nevzat Doğan’ın kendisine ait özel sosyal tesisiymiş gibi misafirler burada ağırlanıyor, restoranlarda yemekler yeniyor ve ısmarlanıyor. Bütün bunlar kenti marka yapmaz” şeklinde konuştu.

FOYASINI ORTAYA ÇIKARIYOR

Personel giderlerini % 18 azalttığını iddia eden Nevzat Doğan’ın bunu nasıl başardığını kendi faaliyet raporundan öğreniyoruz diyen Selman Yıldırım, “2009 kayıtlarına göre İzmit Belediyesi’nde 871 personel bulunuyordu. 5 belediye birleşirken ortaya çıkan rakam buydu. Bu insanların asgari ücretin hemen hemen iki katında maaşları vardı ve belediyenin giderlerinin % 35’ini bu kişilerin maaşları tüketiyordu. Eşit işe eşit ücret vardı. Düzeni burada ki yüksek maaşlı insanların başka kurumlara gönderilmesi ve emekliler sayesinde yüksek maaşlı çalışanlarını azalttı ve bu insanlar gittikleri yerlerde düşük maaşlarla çalıştırılmaya başladılar. Ayın köle düzeni gibi. Böylece boşalan yerlere daha farklı statü de personeller aldılar. Hem de kendilerine oy verenlerden değil asgari ücretle çalıştırabilecekleri kişilerden aldılar. Bunu nasıl yaptılar bakalım.
FAALİYET RAPORU KONUSU

Faaliyet raporundan alıntılara geçelim. Bugün 903 personel çalıştırıyorlar. Personel giderlerini %18’in altına çektik gerçeğini görün. Bu 903 kişinin 161’i memur statüsünde. 229’u kadrolu işçi, 61’i geçici işçi, 19’u sözleşmeli personel ve geriye kalan 439 kişi de taşeron işçisi. Böylece çalıştırdığı personelin yarısı asgari ücretle çalışan insanlardan oluşuyor ve böylece personel giderlerini %18’in altına düşürmüş gibi gösteriyorlar. Bunlar köle çalıştırıyor ve kölelik düzeninin koruyorlar. Böylece ortaya koydukları rakamlar feci bir uçurumu sergiliyor. Personelin yarısı 2 bin liranın üstünde gelir elde ederken, diğer yarısı olan taşeron işçileri sömürülüyor ve arada ki makas açılıyor. Taşeron işçileri asgari ücretin biraz üstünde kazanabiliyorlar” dedi.

DOĞAN KAÇ YERDEN MAAŞ ALIYOR!
Başkan Nevzat Doğan hakkındaki suçlamalarına ve eleştirilerine devam eden Selman Yıldırım, “Bunlar kurdukları şirketler aracılığıyla hem denetimlerden kaçıyorlar, hem de kendilerine çok iyi paralar kazandırıyorlar. Mesela İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan. Sarbaş’ın yönetim kurulu başkanı ve belediye başkan maaşının yanı sıra buradan da ayda 4 bin TL maaş alıyor. Allah bereket versin. Başkan yardımcıları da bu yönetim kurulunda üye ve onlarda en az 3’er bin lira maaş alıyorlar. Keza Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut, Bekaş şirketinin yönetim kurulu başkanı ve o da belediye başkan yardımcılığı maaşının yanında Bekaş’tan da 3 bin TL maaş almaya devam ediyordu. Aynı şekilde bu firmada da belediye başkan yardımcıları ekstra maaşlar alıyorlardı. Fakat fark edildiler.

BAKANLIK PARALARI GERİ İSTEDİ
İçişleri Bakanlığı müfettişi bunu gördü ve para ödemelerini durdurup maaşları geri istedi. Bakalım ne olacak göreceğiz. Bunlar devleti soymak için birde belediyeden bu şirketlere para aktarımını hem resmi, hem de ticaret yoluyla yapıyorlar ve bu paraları ceplerine indiriyorlar. Bakın encümen aracılığıyla dışarıdan araç filosu kiralıyorlar. Bu araçları dışarıdan kiralamak isterlerse 840-1.020 TL arasında araç başına aylık kira bedeli ödüyorlar. Peki bu araç kiralama işini Sarbaş ve Bekaş aracılığıyla yaparlarsa ne oluyor. Her araç için aylık olarak Sarbaş ve Bekaş’a 2 bin 500 TL ödüyorlar ve belediyenin parasını bu firmalara böylece aktarmış oluyorlar. Sonrada bu paraları huzur hakkı adı altında, maaş adı altında çatır çatır ceplerine indiriyorlar” suçlamasını getirdi.

17 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR