Türkiye’nin ilk LEED-EB Gold alan binası; PİMSA

Çayırova’da faaliyet gösteren Pimsa Otomotiv A.Ş.,  KSO’nun düzenlediği Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nde Büyük İşletme Kategorisi Otomotiv ve Ya...

Çayırova’da faaliyet gösteren Pimsa Otomotiv A.Ş.,  KSO’nun düzenlediği Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nde Büyük İşletme Kategorisi Otomotiv ve Yan Sanayi Sektörü’nde ödül aldı.  

 

Röportaj: Nurşah ŞAHİN

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından bu yıl 22’incisi gerçekleştirilen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nde Büyük İşletme Kategorisi Otomotiv ve Yan Sanayi Sektörü Çevre Ödülü’nün sahibi olan, Çayırova’da faaliyet gösteren Pimsa Otomotiv A.Ş., büyük bir başarıya imza attı. Faaliyetleri hakkında gazetemizle röportaj yapan Genel Müdür Yardımcısı Adnan Özyeğit, “Türkiye’de toplamda Pimsa dahil 3 adet Leed-EB Gold sertifikası olan üretim tesisi var, Türkiye genelinde şuan en yüksek puanla alınan Leed-EB Gold Sertifikası PİMSA’da” dedi.

 

ice22-033.jpg

 

41 KERE MAŞALLAH

Türk sanayinin en önemli lokomotifi olan otomotiv sektöründe 41. Yılını dolduran ve kendi içinde şirketler yaratan PİMSA, Çevre ve İnsan odaklı politikaları ile ve daha az enerji tüketerek otomotiv sektöründe öncü ve sürdürülebilir olmayı hedefliyor. 1975 yılında 5 arkadaşın bir araya gelmesiyle kurulan Türk otomotiv sanayine poliüretan mamulleri üreten ilk firmalardan biri olan PİMSA,  3 ülkede toplam 8 fabrikasıyla müşterilerine hizmet verirken, sektöründe dünya liderleriyle yarışıyor.

 

ÇEVRE ÖDÜLÜ ALDI

Poliüretan taban paspasları,Poliüretan ses izolasyon parçaları,RIM poliüretan iç/dış giydirme parçaları,Integral poliüertandan iç giydirme parçaları, güneş siperliği, enerji emici sert poliüretan parçalar, poliüretan PVC kompozit trim parçaları, kapı panelleri üreten firma, bu sene 22’incisi gerçekleştirilen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nde Büyük İşletme Kategorisi Otomotiv ve Yan Sanayi Sektörü Çevre Ödülü’nün sahibi oldu.

 

ice11-087.jpg

 

ÖNCELİK ÜLKE EKONOMİSİ

Sektörde 41. Yılını dolduran ve kendi içinde otomotiv sektöründe şirketler yaratan Pimsa Otomotiv A.Ş, hakkında bilgi veren Genel Müdür Yardımcısı Adnan Özyeğit,”Firmamızın birinci misyonu ülke ekonomisine otomotiv sektöründe katkıda bulunmak” ifadelerini kullandı.

 

ANAHTAR TESLİM PROJE

Özyeğit, “PİMSA bugün uluslararası çapta çok ciddi tanınan, yurtdışına çıktığınızda hemen hemen bütün otomotiv ana sanayi şirketleriyle çalışan bir firmadır. Ucuz işçilik akımının tersine, tasarım ve anahtar teslim proje yapabilme yeteneği ön planda olan bir kimlik edindik.  Bir araştırmaya göre aile şirketlerinin ortalama ömrü 25 yıl. Bu aile şirketlerinin ise sadece yüzde 30’u ikinci kuşağa, yüzde 12’si üçüncü kuşağa geçebiliyor. Dördüncü kuşağa geçebilenlerin oranı yüzde 3’te kalıyor. Bununda temel sebebi şirketlerin sürdürülebilir yapıya bürünememesi.

 

ARGE PROJELERİ

Özellikle son yıllarda Türkiye artık ucuz işçiliğe dayanan üretimin aksine, Ar-Ge projeleriyle teknolojisini geliştirmeye yönelerek katma değeri yüksek olan üretimi hedefledi. Cazibesini ucuz iş gücüne değil verimli model, kaliteli model geliştirme odağına çekmeyi seçti.  Kalite odaklı olmayan ucuz iş gücü ile rekabetçi avantaj peşinde koşmak, ülkelerin geleceğe yatırım yapma şansını ortadan kaldırır. Fayda odaklı fark yaratılması gerekiyor.

 

KÜRESEL REKABET

Bugün otomotiv sektöründe küresel rekabet karşısında, yurtdışında rekabet etmek çok zor. Bu ortamda ancak Ar-Ge ile teknolojinizi geliştirerek ve yatırım yaparak bu firmalara karşı ayakta durabilirsiniz. Başka türlü şu anki küresel rekabette sürdürülebilir büyüme sağlama şansınız yok. Ülkede artık Ar- Ge teşvikleri ciddi gelişme gösterdi. Ar-Ge çalışmalarıyla beraber sürdürülebilir gelişme stratejilerini içselleştirerek,sürekli gelişme sağlamak zorundayız.

 

ÇİN, SIRRIMIZI ÇÖZEMEDİ

Otomotiv o kadar hızlı gelişen bir sektör ki, siz buna ancak bu anlamda koyacağınız emekle karşılık verebilirsiniz. Bir taraftan çark dönerken diğer taraftan da sürekli yeniliğe adapte olacaksınız ihtiyacı reaktif değil proaktif şekilde karşılayacaksınız. PİMSA bugün Avustralya kıtası hariç Dünya’nın her yerine ihracat yapan bir firma. Çin’e dahi ihracat yapıyoruz. Çin 5 yıldır sırrımızı çözmek ve ürünlerimizi kopyalamak için uğraşıyor. Henüz bunu başaramadı. Kendimize özel formüllerimiz var ve sürekli geliştiriyoruz.

 

ÇİN SANAYİDE YAVAŞLAMAYA BAŞLADI

Çin en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alıyor, fakat son zamanlarda üretimde yavaşlama var. Bunun bir sürü sebebi olduğunu söylüyorlar. Ekonomik krizden bahsediliyor, ama benim bu konudaki tespitim ise çok farklı. Çin’de kontrolsüz sanayileşmenin getirdiği çevresel kirlilik var. Çin’in çok gelişmiş sanayi kentlerinde yaşayan insanlar gökyüzüne baktıkları zaman endüstriyel kirden oluşan tabakadan dolayı güneşi göremiyor. İnsanların bu durumdan etkilenmemesi için caddelere konulan büyük ekranlarla güneşi gösteriyorlar.

 

ENDÜSTRİYEL HAVA KİRLİLİĞİ

Kontrolsüz sanayileşmeyle beraber çevreyi, doğayı, doğal kaynakları ve insanları yok ediyorlar. Şuan birçok yeraltı suyunda arsenik görünüyor. Çok enteresan bir durum daha var. Çin’in doğusundaki endüstriyel hava kirliliği Amerika’nın Batı sahilindeki Kaliforniya’ya vuruyor. Çin’in özellikle son yıllarda sanayide yavaşlamaya gittiğini görüyoruz. Yıllardır ciddi birikim yapan Çin, insanı ve çevreyi düşünerek kontrollü üretim sistemine geçmeyi planlıyor.

 

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE  CİDDİ BİR DENETLEME VAR

Ülkemizde ve özellikle Kocaeli çevresinde çevre bilinci çok yüksek. Otomotiv sektörünün kendine münhasır bir disiplini var. Bu sektörde faaliyet gösterebilmek için ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi almadan otomotiv sektöründe faaliyet gösteremezsiniz. ISO 50001 Enerji Yönetim Belgesi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Belgesiyle desteklemelisiniz.

 

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE  İLK LEED GOLD SERTİFİKASI

Türkiye'nin grup cirosu olarak ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu ölçeğinde olan ve yurtdışına yüzde 60 direkt ihracat yapan PİMSA’nın büyümesindeki en önemli etkenlerden biri olarak çevre ve enerjinin etkin kullanımı olduğunu dile getiren Özyeğit, “Türkiye de otomotiv sektöründe Leed-EB Gold Sertifikasını alan ilk firma PİMSA”dedi.  

 

SAĞLIKLI BİR BÜYÜME

Özyeğit, şu bilgiyi verdi; PİMSA yurtdışına ciddi bir şekilde açılıyor. Şirket sağlıklı bir büyüme süreci yaşarken, ülke ekonomisine de ciddi destek sağlıyor. Üretimdeki en büyük girdi malzeme. Malzeme fiyatları ortalama üç aşağı beş yukarı aynı. Türkiye işçilik konusunda ucuz ülke olmaktan çıktı. Bu anlamda bizi ön plana çıkan iki unsur var. Bunlardan biri daha önce bahsettiğimiz Ar-Ge ve İnovasyon ikincisi ise enerji kaynaklarını çok etkin kullanmak. Rekabet ettiğimiz ülkelerle Türkiye’yi kıyasladığımızda enerji girdimiz daha pahalı.

 

LEED SERTİFİKASI ÇOK ÖNEMLİ  

Rekabet ettiğimiz diğer firmalarla kıyasladığımızda hammadde fiyatımız aynı, işçilik pahalı, enerji girdimiz pahalı. Durum böyle olunca da ekonomik olmak zorundayız. Çevresel sürdürülebilir yapı için uygun standartları oluşturmak üzere ABD Yeşil Bina Konseyi (U.S. Green Bulilding Council- USGBC) tarafından geliştirilen Leed sertifikası bizim için çok önemli. PİMSA, Türkiye de Otomotiv sektöründe Leed-EB Gold Sertifikası alan ilk firma.

 

DETAYLI ÇALIŞMA YAPILDI

Türkiye de genel kategoride 11 tanesi LEED-EB Gold olmak üzere toplam 14 tane Leed-EB Sertifikası var. Fakat bütün sertifikalar içinde en yüksek puanla alınan Leed-EB Sertifikası PİMSA’da. Bu sertifikanın alınma sürecinde ekip olarak GVP Yeşil Bina Danışmanlık firması ile toplam 18 ay süren çok uzun soluklu ve detaylı bir mühendislik çalışması yaptık. Ford’dan Mercedes’e Toyota’tan Volvo’ya kadar birçok firmayla birebir çalışıyoruz. Otomotiv beklentisi yüksek olan bir sektör. İşletmeyi sürdürebilir kılma sadece ticari başarıyla olabilecek bir şey değil. İnsana, çevreye, ekip çalışmasına önem vermelisiniz. Bu bizim için çok önemli bir prestij.

 

AYDINLATMA, ENERJİ  TÜKETİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Ekonomik hareket etmenin en önemli adımlarından biri de aydınlatmadır. Aydınlatmanın tükettiği enerjinin yanı sıra yazın soğutmada artı yük getirdiği de düşünülürse enerji tüketimi açısından önemi açıktır. Aydınlatma doğru uygulanmadığında ergonomi ve işyeri verimliliği açısından da sıkıntı yaratır. Bugün LED teknolojisini bu alanda ciddi tasarruflar sağlamaktadır. Biz PİMSA’da LED teknolojisini hemen her alanda kullandık. LED teknolojisi halen yatırımın geri dönüşü anlamında pahalı bir teknoloji olmakla beraber özellikle kullanılan ürünlerin kalitesi ve marka fiyatı teşkil eden ana unsurlar olarak ön plana çıkıyor.”

 

SOLARWALL GÜNEŞ ENERJİSİ İLE  ISITMA, SOĞUTMA VE HAVALANDIRMA

2012 yılında TOSB-Taysad Organize Sanayi Bölgesi içinde kurmuş olduğu fabrikasında güneş enerjisi kullanımı ile iklimlendirme projesi olan SolarWall uygulamasını gerçekleştiren PİMSA, güneş enerji sisteminden yararlanıyor.

Özyeğit, “Konvansiyonel sistemlerin verimliliği ile SolarWall’u karşılaştırdık. Konvansiyonel sistemlerin nerede ise tamamı yüksek enerji tüketiyor ve ciddi bir CO emisyonuna yol açıyor, verimlilikleri ise ortalama % 60’lar civarında. Bölgesel olarak değişkenlik göstermekle birlikte Türkiye güneş enerjisi açısından avantajlı bir ülke. Bu doğrultuda bir fizibilite çalışması yaptık: PİMSA olarak SolarWall’un Avrupa’daki en büyük uygulama noktasına gittik, yetkilileri ile görüştük. Gördük ki tek vardiyalı çalışma düzeninde % 80’ler oranında verimlilik sağlıyor. Yani 100 birim enerji tüketiminiz varsa bu 20’ye düşüyor.

 

GERİ DÖNÜŞÜM SÜRECİ ÖNEMLİ

SolarWall bugün yeryüzünde “payback” yani yatırımın geri dönüşü anlamında en hızlı araç. Yine sürdürülebilir büyüme kapasiteniz anlamında likitideniz ne kadar kuvvetliyse o kadar önünüz açık demektir. Dolayısıyla yatırımın geri dönüş süresi çok önemli. Güneş enerjisi gibi fatura edilmeyen bir enerjiyi kullanmak fikri çok cazipti. SolarWall’u test ettik; açık havalarda dış hava sıcaklığı 2-3 C iken içeriye 45 hatta 50 ̊C ile enerji transferi yapabildiğimizi gördük.

 

YÜZDE 40 ENERJİ TASARRUFU

Biz bunu bir adım daha ileri götürmek için bir çalışma yaptık: Geliştirilen sistem şu anki geldiği aşamada bize bir ön ısıtma olarak katkı sağlıyor, Solarwall aynı zamanda yazın bir ısı kalkanı olarak davranıyor, soğutma yüklerimizi azaltıyor aynı zamanda pasif soğutma avantajı sağlıyor. Tek vardiyada SolarWall ortalama %40’lar civarında enerji tasarrufu getirdi. Var olan atık enerjimizi geri kazandık. Bu alanda pek çok firmaya örnek teşkil ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

21 Haziran 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR