Kentin çocuklarına kültür ve sanat aşılanıyor

Kocaeli, kültür ve sanatın başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tiyatrosuyla, kültür merkezleriyle yeni bir...

BÜYÜT

Kocaeli, kültür ve sanatın başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tiyatrosuyla, kültür merkezleriyle yeni bir vücut edinen kentin çocuklarına ağaç yaşken eğilir misali kültür ve sanat aşılıyor.

Yaz dönemi kurslarının 2 aylık periyodik eğitim süreci tamamlandı. Çocuklar temmuz ve ağustos aylarına oldukça faydalı geçirdi. Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde Batı Müziği Bölümü içerisinde; 7-9 yaş arasına piyano, 9-13 yaş arasına yan flüt, klasik gitar, batı keman, viyola, 12-17 yaş arasına elektro gitar, 14-24 yaş arasına bas gitar, 11-30 yaş arasına çello, 18-28 yaş arasına BM ses eğitimi, 14-18 yaş arasına bateri, 9-21 yaş arasına klarnet, 8-15 ya arasına Müzikli Oyun Grubu (Orff Schulwerk) eğitimleri verildi.

EĞİTİM ALDILAR

Türk Sanat Müziği Bölümü’nde; 15-35 yaş arasındaki kursiyerler ud, kanun, tanbur, ney, klasik kemençe, TM keman, 17-30 yaş arasındaki kursiyerler ise TSM ses eğitimi aldı. Türk Halk Müziği Bölümü’nde ise 10-25 yaş arasındaki kursiyerlere bağlama, 1-25 yaş arasındakilere de THM ses eğitimi ve Karadeniz kemençe dersleri verildi. 5-7 yaş arasındaki çocuklar ise Yahya Kaptan’daki SDKM’de bale dersi aldı. Dileyenler; Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü’nde Halk Oyunları ya da Anıtpark’taki merkezde Güzel Sanatlar kurslarına katıldı.

YAZ OKULU’NA 875 ÖĞRENCİ
Konservatuar Yaz Okulu’na bu yıl da ilgi geçen yıllardaki gibi bir hayli fazlaydı. Birinci kurda 416 öğrenci, ikinci kurda ise 459 öğrenci ilgilendikleri ya da yetenekli oldukları alanda eğitim alarak, konservatuar sınavlarına ön hazırlık yaptı.

KONSERVATUAR SINAVLARI 1-8 EYLÜL’DE
Çocukların boş vakitlerini iyi değerlendirmeleri ve konservatuar sınavlarına altyapı olması için düzenlenen yaz dönemi kursları yerini kış dönemi konservatuar eğitimlerine bıraktı. Konservatuar bu yıl da yetenek sınavıyla öğrenci alacak. 1-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sınavlar, Konservatuarın, Türk Halk, Türk Sanat, Türk Din Müziği, Batı Müziği, Bale, Halk Oyunları ile Güzel Sanatlar Bölümleri’nin 30 ayrı branşında yapılacak. Her branşın kendisine ait yaş aralığı bulunuyor. Sınavlara 5 ile 50 yaş arasındaki tüm vatandaşlar katılabilecek. Konservatuar sınavlarına girmek isteyenler için başvuru süresi başladı. Öğrenciler 17 Ağustos Cuma gününe kadar Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü’ne gelerek kayıtlarını yaptırabilecek. Kişilerin kayıt sırasında yanlarında kimlik ve bir fotoğraf bulundurması gerekiyor.

22 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR