TMMOB’den Liman-İş’e destek

        TMMOB’a bağlı odaların yönetimleri özelleştirilen Derince Limanı önünde çadırda eylem yapan Liman-İş üyelerini ziyaret etti. TMMOB heyeti yapı...

 

 

 

 

TMMOB’a bağlı odaların yönetimleri özelleştirilen Derince Limanı önünde çadırda eylem yapan Liman-İş üyelerini ziyaret etti. TMMOB heyeti yapılan ziyaret sırasında Liman-İş Derince Şube Başkanı Bülent Aykurt ve liman işçileri ile birlikte basın açıklaması yaptı.

 

DEVLETİN LİMANI KALMADI

TMMOB sözcüsü Arsal Arısal’ın yaptığı basın açıklamasında Derince Limanı’nın 1999 depreminde ağır hasarlar gördüğünü, yapılacak dolgunun da doğa katliamı olacağını söyledi. Liman için kaynak aktarılmadığını da sözlerine ekleyen Arısal, “Burada limanın verimsiz çalıştırılması için ne gerekirse yapılmıştır. İzmit Körfezi’nde 45 özel liman ve iskele var. Derince Limanı’nın devlette kalması önemliydi. Ülkemizde devlete ait limanın olmaması çok saçma” dedi.

 

SOMA UNUTULMAMALI

“Özelleştirmenin bu ülkenin başına neler getirdiğini gördüklerini belirten Arısal, şöyle devam etti: “Soma’da 301 can özelleştirme kurbanı oldu. Siyasiler ve diğer yetkililer bunu görmezden geliyorlar. Özelleştirme denen illete tekrar sarılmaya başladılar. Kamunun limancılık faaliyetinin önemini ve zorluğunun bilinmesine karşın idare inatla özelleştirmenin ısrarını sürdürmüştür.”

 

AYKURT’TAN TEŞEKKÜR

Liman-İş Kocaeli Başkanı Şube Başkanı Bülent Aykurt ise, “Bize destek veren TMMOB’ye teşekkür ediyoruz. 2009’da İbrahim Karaosmanoğlu ve İlyas Şeker’in açıklamaları var özelleştirmelerin yanlışlığıyla ileride doğacak zararlardan Derince Belediyesi, Büyükşehir Belediye Başkanı ve yetkililer sorumludur. Daha düne kadar bu dolgunun nereye gideceği hakkında bilgimiz yoktu. Deniz ve Dumlupınar Mahallesi dolgu alanı olarak kullanılacak.

Kendilerini bundan sonraki mücadelemizde yanımızda görmek istiyoruz” dedi.

 

DANIŞTAY’A GİDİLECEK

Cuma günü ise Danıştay 13. Daire’ye dosyalarını vereceklerini belirten Aykurt, “Bu kentin oda başkanları, siyasi partileri, sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunuyorum. Bu yanlışlıktan vazgeçin. Soma’daki gibi 301 canımız mı gitsin. Birileri daha fazla zengin olacak diye bu yanlışlığa evet demeyin. Bu yanlışlık durana kadar mücadelemize devam edeceğiz”  ifadesinde bulundu.

25 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR