BAKAN NİHAT ERGÜN ÖZEL UÇAKLA CENGİZ TOPEL HAVAALANINA İLK İNİŞİ YAPTI

Daha önce Haziran ayında ilk sivil uçakların iniş kalkışına açılacağının belirtilmesine rağmen bu tarih sürekli ertelenen İzmit'teki Cengiz Topel Aske...

BÜYÜT

Daha önce Haziran ayında ilk sivil uçakların iniş kalkışına açılacağının belirtilmesine rağmen bu tarih sürekli ertelenen İzmit'teki Cengiz Topel Askeri Havaalanı yanında yaptırılan sivil havalanına ilk sivil uçak akşam indi.
 
Daha önce Haziran ayında ilk sivil uçakların iniş kalkışına açılacağının belirtilmesine rağmen bu tarih sürekli ertelenen İzmit'teki Cengiz Topel Askeri Havazalanı yanında yaptırılan sivil havalanına ilk sivil uçak bu akşam indi. İçinde Bilim ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün bulunduğu özel uçağın inişini Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli İl Emniyet Müdürü ve kent protokolü izledi.
 
ÖZEL UÇAKLA İNDİ
Cengiz Topel Havaalanına saat 20.00 sıralarında Cessna 680 Citation tipi özel uçakla gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün uçaktan inişinde Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, AKP Milletvekili İlyas Şeker, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ve partililer karşıladı. Çiçekle karşılanan Ergün VIP bölümünden ilk girişi yaptı.
 
1-2 AY İÇERSİNDE UÇUŞLARLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOKTAYA GELİNECEK
Özel bir uçakla Cengiz Topel Havaalanına iniş yaparak uçuşlara hazır olduğunu görmüş olduklarını söyleyen ve VIP bölümünde gazetecilere açıklama yapan Bakan Ergün, Çanakkale programlarımız vardı. Programlarımızı yaptıktan sonra Kocaeli'ne gelmemiz icap ettiği için Cengiz Topel Havaalanına indik. Burada Devlet Hava Meydanlarını havaalanı ile ilgili çalışmalarını tamamladı. Havaalanımızda da hem terminal ve hem de apronda gereken teknik çalışmalar yapılarak uçuşlara hazır hale gelmiş oldu. Özel bir uçakla bu akşam gelerek havaalanımızın uçuşlara hazır olduğunu görmüş olduk. Pilotlarımızla da görüştük. Işıklandırması da son derece güzel. Zaten 3 kilometrelik pistimiz var. Uçakların inişine son derece elverişli ve uzunlukta olan bir pist. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün firmalarla uçuşlarla ilgili planlamaları devam ediyor. En kısa zamanda uçuşları başlatma imkanı olabilecek. 1-2 ay içersinde uçuşlarla ilgili önemli bir noktaya gelmiş olacağız. Büyük çapta eksiklikler tamamlandı dedi.
 
VIP BÖLÜMÜNDE OTURDU
Havaalanının VIP bölümünde kent protokolü ile bir süre sohbet eden Bakan Ergün, önemli olan Havaalanının biran önce uçuşlara açılması olduğunu söyleyerek, Kocaeli Cengiz Topel Havaalanın da ülkemizdeki havaalanlarına dahil olmuş olacak. Şuan da havalanın VIP bölümünde oturuyoruz. Gelen yolcu, giden yolcu bölümleri de hazır. Havaalanı açıldıkça ve geliştikçe yolcu kapasitesi arttıkça ilaveler yapılması da söz konusu olacaktır. Önemli olan havaalanımızın biran evvel uçuşlara açılması ve yolcuların Anadolu'nun değişik yerlerine buradan gidebilmeleridir. Buranın potansiyelinin sadece Kocaeli ile sınırlı olmadığını aynı zamanda Yalova, Sakarya, Düzce hatta Bilecek istikametine kadar çok geniş bir coğrafyaya hitap eden havaalanı olduğunu görüyoruz. Zaten sivil havacılıkta firmalarla görüşürken planlamalarına bu yaklaşımı dahil ederek görüşmelerini sürdürüyorlar. Havaalanımızın güzel ve teknik bir şekilde tamamlanmış olduğunu görmekten büyük mutluluk duydum. İlk defa Kocaeli'ne uçakla iniyorum diye konuştu.
 
Bir gazetecinin CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın 'Cengiz Topel Havaalanında inekler otlamaya başlayacak' açıklaması hakkında neler söyleyeceksiniz sorusu üzerine Bakan Ergün, Ben o polemiklere girmem. Her türlü uçakta havaalanına inebilir dedi.
 
Cengiz Topel Havaalanı yapım işi, giriş kontrol binası yapımı, terminal binası tadilatı, sundurma yapısı yapımı ve tadilatı, ısı merkezi tadilatı, güç merkezi tadilatı, su deposu yapımı, arıtma tesisi tadilatı olmak üzere toplam 7 adet binanın yapım ve tadilat işleri, apron ve taksirat tamiratları ile peyzaj işlerini kapsadı.
 
2.500 METREKARE KAPALI ALANA SAHİP
Sivil havacılığa açılan havaalanının 2 bin 500 metrekare kapalı alana sahip terminal binasının çatısı yenilendi, dış cephesine mantoluma ve kompozit levha kaplama yapıldı. Binanın gelen VIP girişi ayrı olacak şekilde tasarlandı. Terminal binasının etrafındaki saçaklar Çelik gergili cam örtülü olarak dizayn edildi. Tüm seramik, vitrifiye, asma tavan, boya imalatları yenilendi.
 
Cengiz Topel Havaalanı'nda yapılan tadilat kapsamında 120 metrekarelik bir alanda yeni su deposu inşa edildi. İnşa edilen su deposunun içerisinde 40 metreküp prizmatik modüler çelik su deposu yapıldı. 700 metrekare alana sahip itfaiye binası çatısının taşıyıcısı tadilat edilip boyandı, ilave akslarla çelik kolonlarla bina büyütüldü. Bina içerisine idari ofis inşa edildi.
 
Terminal binasının yanında 150 araçlık otopark yapıldı. Ayrıca alanda çevre düzenlemesi yapıldı, çevre çitleri yenilendi. İstanbul'daki havaalanlarının yükünü azaltacak olan Cengiz Topel, Kocaeli'nin yanı sıra İstanbul, Yalova, Sakarya, Bolu ve Düzce gibi çevre illerde hizmet verecek.

17 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR