Büyükşehir’de makas çok açık

      Seçim analizlerimizi bugün tamamlıyoruz. 12 günden bu yana yaptığımız değerlendirmelerimizi tamamen veriler üzerinden ve net ibarelerle yaptık....

 

 

 

Seçim analizlerimizi bugün tamamlıyoruz. 12 günden bu yana yaptığımız değerlendirmelerimizi tamamen veriler üzerinden ve net ibarelerle yaptık. Güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. 12 ilçemizin değerlendirmelerinin ardından analizlerimizi bugünkü Büyükşehir yorumumuz ile tamamlıyoruz.

 

TEK GÜVENCE ERDOĞAN

2009 Büyükşehir seçimleri ve 2011 milletvekili genel seçimlerinin ilçe bazındaki toplam oylarına şöyle bir göz gezdirdiğimizde AKP’nin önemli oranda güçlü ve etkili olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni elbette sadece Karaosmanoğlu, teşkilatlar ya da ilçelerde gösterilen adaylar değil. Başbakan Erdoğan’ın millet üzerindeki etkisi, AKP’nin ilimizde açık ara lider olmasını sağladı.

 

DOĞULULAR AKP DİYOR

Örneğin son genel seçimlere baktığımızda aradaki büyük farkı görebiliyoruz. Fakat bu farkın ana sebebi özellikle Körfez’den itibaren batıya doğru olan yerleşimlerdeki AKP üstünlüğü. Çıkan tabloya göre Kocaeli’de doğulu nüfusun yoğun olduğu yerlerde AKP’nin de oyları zirvede diyebiliriz. Fakat yine bu bölgelerde seçmen yapısı bazı kişilere yönelik olumlu bakış açısı nedeniyle farklı partilere yönelebiliyor.

 

ÖRNEK; DİLOVASI

Örneğin Dilovası’nda son yerel ve genel seçimde yokları oynayan CHP, 2009’da DP’nin aday gösterdiği Ercan Dalkılıç ile ciddi bir ivme kazandı. Son dönemdeki AKP’de yaşanan toparlanma olmasaydı kesinlikle ilçe belediyesini kazandıklarını söyleyebilirdim. Ancak biraz daha gayret göstermeleri gerekiyor. Doğulu nüfusun özellikle Başbakan Erdoğan’a yönelik korkunç bir sempatisi var. Muhalefetin zorlandıkları durum, rakip adayların etkisi değil, tamamen Erdoğan’a karşı mücadele vermeleridir.

 

ŞEHRİN BATISINDA

CHP YÜKSELİŞTE

Şehrin batısına doğru gelindiğinde ise CHP’nin etkili olmaya başladığını söyleyebiliriz. Körfez’de kısmen de olsa Büyükşehir nezdinde etkiliyor. Bu etki Derince ile artıyor ve İzmit’te ise zirve yapıyor. Düşünün, 2009 Büyükşehir seçimlerinde CHP’nin adayı Sefa Sirmen, AKP’li İbrahim Karaosmanoğlu’ndan 2 bin 152 oy fazla almış. Fakat buna karşılık Gebze’de ise korkunç bir fark var. AKP Gebze’de 80 bin 136 oy alırken, CHP ise 39 bin 831’de kalmış. Yani iki katından fazla.

 

DOĞRU ADAYLAR VAR

Ayrıca bu oy oranı genel seçim ile birlikte artık erişilmez bir noktaya gelmiş. AKP 2011’de 103 bir 881 seçmenin desteğini alarak oylarını 23 bin artırırken, CHP ise 39 bin 867 oy almış. Oy artışı ise sade 26. İşte bu iki seçim sonucu bizlere Kocaeli’de muhalefetin çok çalışması ve doğru isimleri tercih etmesi gerektiğini gösteriyor. Açıkçası CHP’de böyle bir durum var. Darıca’da, Körfez’de, Derince’de, İzmit’te, Dilovası’nda ve Kartepe ile kısmen de Gölcük’te CHP iddialı. Bunun sebebi ise partilerinden çok doğru aday tespitleri. Buralarda alınacak olan fazla oyların Büyükşehir adayı Tahsin Tarhan’ın işine yarayacağını söyleyelim. Fakat doğru aday tercihlerine rağmen CHP ve diğer muhalefet partileri ne kadar başarılı olur, bilemiyoruz. Eldeki verilere bakacak olursak, muhalefetin işinin oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz.

 

12 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR