Büyükşehir projeleri Atık Yönetim Kongresi’nde

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı, Katı Atık Kirlenmesi Araştırma ve Denetleme Türk Milli Komitesi (KAKAD) ile Uluslar Arası...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı, Katı Atık Kirlenmesi Araştırma ve Denetleme Türk Milli Komitesi (KAKAD) ile Uluslar Arası Kıbrıs Üniversitesi’nin ortaklaşa olarak Kıbrıs, Girne’de düzenlemiş olduğu, III. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresine katıldı. Büyükşehir Belediyesi kongrede Kocaeli’nde yürüttüğü geri dönüşüm projelerini anlattı.
 
YÜRÜTÜLEN PROJELER ANLATILDI
Kocaeli’nde yürüttüğü birçok geri dönüşüm projesiyle çevrenin korunmasına büyük önem veren Çevre Koruma Daire Başkanlığı kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen III. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresine katıldı. Kongrede Kocaeli’nde yürütülen, Kullanılmış Kızartmalık Yağların Kaynağında Ayrı Toplanması Çalışmaları, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar’ın (AEEE) Kaynağında Ayrı Toplanması, Taşınması ve Geri Kazanımına İlişkin Çalışmalar Kocaeli Örneği ve Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması Çalışmalarının Katı Atık Karakterizasyonu ile İzlenmesi hakkında katılımcılara bilgi verildi.
 
KOCAELİ GERİ DÖNÜŞÜM PROJESİ
Kentsel katı atıklar her geçen gün toplumlar için büyüyen bir sorun oluşturuyor ve bu atıkların çevre ve insan sağlını etkilemeden uzaklaştırılması her geçen gün zorlaşıyor, maliyet artıyor. Kentsel katı atıkların en uygun maliyet ve çevreyi olumsuz etkilemeden uzaklaştırılmasının sağlanması için ‘Kocaeli Geri Dönüşüm Projesi’ başlatılmış ve bu proje kapsamında, ambalaj atıklarının, kullanılmış kızartmalık yağların, atık elektrikli ve elektronik atıkların, atık pillerin kaynağında ayrı toplanması çalışmaları yürütülüyor.
 
350 TON KULLANILMIŞ YAĞ TOPLANDI
Kocaeli’de kullanılmış kızartmalık yağların kaynağında ayrı toplanmasına yönelik çalışmalar 2008 yılından bu yana Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda İlçe Belediyeleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Bitkisel Atık Yağ Toplama Lisanslı firmalar ile birlikte yürütülüyor. 2008 yılında başlatılan çalışmalar ile kullanılmış kızartmalık yağların kaynağında ayrı toplanması çalışmaları büyük bir ivme kazandı. Çalışmalar öncesinde işletmelerden toplanan kullanılmış kızartmalık yağ miktarı yıllık 70 ton’dan günümüz itibari ile yıllık ortalama 350 tonlara ulaştı, ayrıca konutlardan da 2010 yılında 3,5 ton kullanılmış kızartmalık yağın kaynağında ayrı toplanması sağlandı.
 
35 TON ELEKTRONİK ATIK GERİ KAZANILDI
Elektronik atıkların kaynakta ayrı toplanması çalışmaları 2008 yılı itibari ile pilot ölçekte başlatıldı. Çalışmalar, Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde İlçe Belediyeleri ve Bakanlıktan uygun görüş almış ve kent sınırlarında faaliyet gösteren firmalar ile birlikte yürütülüyor. Yapılan çalışmalar kapsamında ilçe belediyelerinin sınırlarında belirlenen noktalara söz konusu atıkların vatandaşlar tarafından kaynağında ayrı olarak biriktirilebilmesi için toplama ekipmanları bırakılmış ve yapılan bu çalışmaların sonucunda 2008 yılından günümüze değin yaklaşık olarak 35 ton AEEE ayrı toplanması ve geri kazanım tesislerin de işlenmesi sağlandı.

22 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR