Büyükşehir CHP’lilerden dosya parası istedi

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Ali Haymanalı dünkü meclis toplantısında projeler hakkındaki bilgi isteklerine karşılık Büyükşehir’den 41...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Ali Haymanalı dünkü meclis toplantısında projeler hakkındaki bilgi isteklerine karşılık Büyükşehir’den 41 lira dosya parası istendiğini belirterek, konuyu meclis gündemine taşıdı.

Büyükşehir Belediyesi’nin şubat ayı olağan meclis toplantısı belediye hizmet binası meclis salonunda yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılmadığı meclis toplantısını Başkanvekili İlyas Şeker yönetti. Açılışta CHP grubu tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun 4 aydır meclis toplantılarına katılmaması eleştirildi. Öte yandan CHP’li meclis üyesi Ali Haymanalı projeler hakkındaki bilgi isteğine dosya parası talebinde bulunulduğu bilgisini vererek, AKP’li meclis üyelerini eleştirdi. Meclis toplantısında Karaosmanoğlu’nun Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu hakkında sarf ettiği sözler tartışma yarattı. Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş’ın Karaosmanoğlu’nu savunarak, “Şarlatan gibi konuşuyor ise bu denir” sözleri meclise damga vurdu.

41 LİRA TALEP EDİLMİŞ
Toplantıda ilk sözü alan CHP’li meclis üyesi Ali Haymanalı, “Belediye meclis üyesi olarak Miralay Mümtaz Caddesi hakkında bilgi istedik. Verilen cevapta 93 sayfa olduğu söylenerek, 41. 50 TL para talebinde bulunuldu. Cevap kağıdını meclise teslim ediyorum” dedi. Haymanalı’nın sözleri üzerine AKP’li Meclis Üyesi İlyas Şeker, “İyi niyet aramıyorum. Bütün yatırımlar hakkında bilgi talebinde bulundu. İstenilen bilgiler klasörler tutmaktadır. Ne istendiği belli değildir. Meramınızın belirtilmesi gerekiyor. Çiğ yemedik ki karnımız ağrısın. Binlerce proje yapıldığını bizzat söyledim. Yazıyı bizzat ben kaleme aldırdım. Bütün projeler istenildiği zaman binlerce dosya tutmaktadır. Projeler hakkında bilgi istenilmesi durumunda verilir. Bunların hepsinin talep edilmesi anlamsızdır” şeklinde açıklama yaptı.

HAMZAOĞLU’NDAN ÖZÜR DİLEYİN
Şeker’in açıklamalarının ardından gerginlik tırmanırken, CHP’li Fahri Örengül, “Çok şey istendiği kanısı var ise yazıyla bildirilmesi gerekiyor. Yazı bugün geldi. Mimar Sinan Köprüsü’nün ne kadara mal olduğunu sorduk tek başına veremeyeceğinizi söylediniz” diye konuştu. “Bilim adamına belediye başkanı tarafından şarlatan denildiğine şahit olduk” diyen Örengül, Galile’nin yargılanmasını hatırlatarak, “Bırakın bu iktidar sarhoşluğunu 2006 yılında TBMM’ye davet edilmiş. Elindeki belgeleri kamuoyuyla paylaşmaktır. Bu bilim adamından özür dilenmesi gerekiyor” dedi. İlyas Şeker ise mahkemeye intikal eden bir konu olduğunu belirterek, kendilerine görüşme için başvuru yapılmadığını ifade etti.

AKBAŞ, ‘ŞARLATAN’DA ISRARLI
Çayırova Belediye Başkanı Ziyaeddin Akbaş ise Örengül’ün Galile benzetmesine karşılık “Galile yargılanırken statükocular tarafından yargılanmıştır. Şarlatan gibi konuşuyor ise bu denir” diyerek bir kez daha benzer bir kelimeyi kullandı. Tartışmaya müdahil olan HAS Partili meclis üyesi Ömer Öztürk ise Akbaş’a tepki göstererek, “Bilim adamına söylenen söz yakışıksızdır. Şarlatan bir şeyler tespit eden profesör mü, imalat yapıp atığını araziye döken sanayici mi? Tehlikeli atığı alarak döken hafriyatçı mı? Bu konulara ses çıkarmayan merkez hükümet mi? Ensesinin dibine kaçak atık dökülen halk mı? Tonlarca dökülen atıkları görmeyen belediye başkanı mı, yoksa bunları söyleyen ben miyim?” diye sordu.

18 Şubat 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR