Doğumdan 6 yaşında kadar düzenli kontroller yapılmalı

Memorial Diyarbakır Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Necmioğlu, çocuklarda görülen ortopedik sorunlar hakkında bilgi...

BÜYÜT

Memorial Diyarbakır Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Necmioğlu, çocuklarda görülen ortopedik sorunlar hakkında bilgi verdi. Çocuklarda doğuştan ya da gelişimsel olarak ortaya çıkan ortopedik problemlerin aileleri en çok endişelendiren sağlık sorunları arasında yer aldığını kaydeden Necmioğlu, “Sağlıklı çocuklarda, doğumdan 6 yaşına kadar yapılacak düzenli kontroller, sorunun erken evrede belirlenmesi ve tedavi başarısı için büyük önem taşıyor” dedi.

 

KALÇA ÇIKIĞI TAMAMEN TEDAVİ EDİLEBİLİR

Serdar Necmioğlu, “Çocukta doğuştan kalça çıkığı sorunu varsa kalça ekleminin gelişimi de anormaldir. Bu durumda olan çocuklar genelde geç yürür. Gövdesi, sorunlu olan kalçaya doğru eğilerek adım atmaya, çıkıklık iki tarafta da söz konusu ise iki yana sallanarak yürümeye çalışır. Kalça çıkığının tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Bebek doğduğu andan itibaren kalça muayenesi yapılmalı ve ultrason tetkiki ile sorun tespit edilmelidir. Doğumdan sonraki ilk aylarda tanı konulduğu andan itibaren tedaviye başlandığında, basit cihaz ve bandajlar ile sorun ortadan kaldırılabilir. Tanısı geç konulmuş ve tedavi edilmemiş çocuklarda, eklem kireçlenmesi ve ağrılı kalça sorunları oluşur.

 

GEÇMEYEN DÜZTABANLIK TEDAVİ GEREKTİRİR

Çocuklar, ayaklarında esnek düztabanlık görünümü ile dünyaya gelir. Çocuk, ayağa kalkıp yere bastığında ayağın uzunlamasına arkı kaybolur. Çocuk büyüdükçe ve ayakları üzerinde yürümeye başladıkça yumuşak dokular gerginleşir ve sertleşir. Böylelikle ayağın arkı ortaya çıkmaya başlar. Genellikle 3-4 yaşından sonra ayağın normal şeklini alması ön görülür. Çocuk ergenlik çağına gelmiş ve ayağında halen düztabanlık görülüyorsa mutlaka tedavi için doktora başvurulmalıdır.

 

İÇE DÖNÜK BASMA KENDİLİĞİNDEN DÜZELEBİLİR

İçe dönük basma denilen ortopedik sorun, çocuğun yürürken veya koşarken, ayağının içe doğru dönük durması halidir. Aileler bu durumun kalıcı olacağı düşüncesi ile endişelenir. Oysa çocuğun ayağındaki içe basma kusuru, 8 yaşına kadar kendiliğinden normale döner. Ayrıca alçı, cihazlama, ameliyat, özel ayakkabı ve egzersiz gibi herhangi bir tedavi de gerekli değildir.

 

BACAK EĞRİLİKLERİNDE TEDAVİYE GEREK YOK

Çocukluk çağında dizde çarpıklık, bacakların dizden itibaren içe bükük veya yanlara doğru açık olması durumudur. Bu tip bozukluklar birçok çocuk için normal kabul edilir. Çocukluk çağında 1,5- 3 yaşları arasında görülen yuvarlak şekildeki bacak eğrilikleri yaş ilerledikçe kendiliğinden normale döner. 3- 6 yaş arasındaki çocuklarda da bacaklar, dışa dönerek X şeklini alır. Ancak bu durum da zamanla ortadan kalkacaktır. Tedavi, Blaunt Hastalığı olarak tanımlanan ve yuvarlak şekil bacağı olan çok az sayıdaki çocuk için gereklidir.  

 

AKSAYAN ÇOCUKLARA DİKKAT

Çocukluk döneminde yaşanan ağrı sorunları çocuğun hareketlerini kısıtlamıyor ve normal yaşamını etkilemiyorsa, gün içinde kendiliğinden geçiyorsa endişe edilecek bir durum yoktur. Ancak Perthes Hastalığı olarak bilinen, genellikle aksama ve topallama gibi şikayetlerle ortaya çıkan ortopedik problem mutlaka tedavi gerektirir. Çocuğun kalçasında veya dizinde sürekli ağrı ve topallama oluyorsa en kısa sürede bir çocuk ortopedi uzmanına başvurulmalıdır. Erken teşhis edilen bu hastalıkta da başarı oranları yüksektir.

 

ÇARPIK AYAĞA UYGUN TEDAVİ

Çarpık ayak çocuk doğar doğmaz fark edilebilir. Parmaklar ve topuk içe doğru dönük durur.  İlk bakışta ayağın üst kısmı alta gelmiş gibi görünür. Ayaktaki bu şekil bozukluğunun yanında bacaklar da normale göre daha ince ve kısadır. Çarpık ayak ağrısızdır ve uygun tedavi yöntemi ile tamamen iyileşir.  

 

EĞRİ BOYUN PROBLEMİNE CERRAHİ MÜDAHALE

Bebeğin doğduğu anda boynunun bir yana doğru eğik durmasıdır. Çocuğun kulağı köprücük kemiğine doğru yaklaşmış, yüzü ise karşı tarafa bakmaktadır. Nedeni, o bölgedeki kasın gergin olmasıdır. Başlangıç tedavisi, günde birkaç kez yapılacak egzersizlerdir. Baş ters tarafa döndürülür ve boyun da karşı yana doğru eğilir. Bu şekilde kas boyunun uzatılması hedeflenir. Çocuk yatarken başını istenilen tarafa döndürmesi için oyuncaklar veya ilgi çekecek eşyalar o yöne konulur. Genellikle bir yıl içerisinde bu durumun düzelmesi beklenir. Eğer beklenen iyileşme olmazsa ameliyat ile gergin olan kasa müdahale edilebilir” şeklinde bilgi verdi.

02 Eylül 2015 Kocaeli- SağlıkYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR