Sağlıkçıya nöbet ücreti müjdesi

Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli sağlık personelinin son 1 yıla ilişkin nöbet ücretleri konusunda açıklama yaptı.Sağlık Bakanlığı yayınladığı genelgeyle,...

BÜYÜT

Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli sağlık personelinin son 1 yıla ilişkin nöbet ücretleri konusunda açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı yayınladığı genelgeyle, 30 Ocak 2010'da yürürlüğe giren Tam Gün Yasası'ndaki sağlık personelinin nöbet ücretlerini düzenleyen hükümden, sözleşmeli personelin de yararlanıp yararlanamayacağına açıklık getirdi.

Genelgede, Tam Gün Yasası'nın ilgili hükmünde, yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında icap, normal, acil veya branş nöbeti tutarak, bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanmayan her bir nöbet saati için (nöbet süresi kesintisiz 6 saatten az olmamak üzere), belirlenen gösterge rakamlarının, aylık katsayı ile çarpılması sonucu hesaplanacak tutarda nöbet ücreti ödeneceğinin öngörüldüğü hatırlatıldı.

İcap nöbeti tutan ve bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullandırılmayan memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanmayan her bir icap nöbeti saati için, bu nöbet kesintisiz 12 saatten az olmamak üzere, nöbet ücreti için belirlenen ücretin yüzde 40'ı tutarında ücret ödeneceğinin de hüküm altına alındığı kaydedilen genelgede, şöyle denildi:
''Anılan kanun maddesinde değişiklik yapan 5947 sayılı kanunun ilgili madde gerekçesinde sağlık kurum ve kuruluşlarında sağlık personelinin yanı sıra diğer hizmet sınıflarındaki personelin de nöbete kaldığı, bu personelin mağduriyetinin giderilmesi amacıyla bunlara da nöbet ücreti ödenmesine imkan tanındığı belirtilmektedir. Ayrıca, anılan Kanun maddesinde sözleşmeli personelin kapsamı sınırlandırılmamış, nöbet tutan tüm sözleşmeli personel madde kapsamına dahil edilmiştir''

Genelgede, bu nedenle 4924 sayılı kanun kapsamında bakanlığa bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen sözleşmeli personele, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun Ek-33 üncü maddesi çerçevesinde tuttuğu nöbetler karşılığında nöbet ücreti ödenmesi gerektiği bildirildi.

SENDİKALAR KARARDAN MEMNUN
Sağlık Bakanlığı'nın kararını değerlendiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, bu personele 30 Ocak 2010'dan beri nöbet ücreti ödenmemesinin bir haksızlık olduğunu belirterek, ''Sağlık Bakanlığı bu genelgesi ile geriye dönük olarak nöbet ücretlerinin ödenmesini sağlamıştır. Çalışanlar nöbet ücretlerinin tamamına kavuşacaklardır'' dedi.

23 Şubat 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!

Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR